Verslas

2014.09.18 15:25

Seimas paliko didesnes baudas už konkurencijos pažeidimus

BNS 2014.09.18 15:25

Seimas paliko galimybę už koncentracijos pažeidimus įmones bausti didelėmis baudomis. Sprendimas priimtas po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį perspėjo, kad jos vetuotos Konkurencijos įstatymo pataisos, mažinančios baudas didelėms įmonėms, naudingos Rusijos naftos kompanijai „Lukoil“.

Seimas paliko galimybę už koncentracijos pažeidimus įmones bausti didelėmis baudomis. Sprendimas priimtas po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį perspėjo, kad jos vetuotos Konkurencijos įstatymo pataisos, mažinančios baudas didelėms įmonėms, naudingos Rusijos naftos kompanijai „Lukoil“.

Parlamentarai ketvirtadienį palaikė prezidentės veto. Už veto balsavo 79 Seimo nariai, prieš – 2, o susilaikė 18 parlamentarų.

Anksčiau parlamentas buvo sušvelninęs baudas didelėms įmonėms už grubius konkurencijos pažeidimus – jos galėjo būti baudžiamos tik iki 150 tūkst. litų baudomis.

Konservatoriaus Kęstučio Masiulio teigimu, sumažintos baudos būtų parama didelėms įmonėms: „Tos įmonės, kurios gali iškreipti konkurenciją, yra stambios ir galingos ar net tarptautiniai koncernai ir kai kurios susijusios su ne visai Lietuvai draugiška valstybe Rytuose“.  

Šalies vadovės vertinimu, anksčiau priimtų įstatymo pataisų autoriai taip prisideda prie Rusijos „karinės agresijos Europoje“.

Įstatymo pataisas yra inicijavęs Ekonomikos komiteto vadovas „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

Pasak Konkurencijos tarybos pirmininko Šarūno Keserausko, Seimo sprendimas atsisakyti baudų mažinimo yra teisingas, nes nepranešimas apie įmonių koncentraciją nėra tik procedūrinis pažeidimas.

„Įmonių koncentracijos slėpimas – vienas iš pavojingiausių konkurencijos pažeidimų, galintis turėti itin didelį neigiamą poveikį ir vartotojams, ir rinkos dalyviams. Koncentracija gali būti vykdoma tik gavus Konkurencijos tarybos leidimą“, – Konkurencijos tarybos pranešime spaudai sakė Š. Keserauskas.

Anot jo, Konkurencijos taryba pritaria D.Grybauskaitės nuomonei, kad 150 tūkst. litų maksimalios baudos dydis yra neadekvatus ir neproporcingas pažeidimo pavojingumui, nesudaro galimybių atsižvelgti į pažeidimą padarius bendrovės dydį ir diferencijuoti baudas, atsižvelgiant į pažeidimo pavojingumą, trukmę, atsakomybę sunkinančias bei lengvinančias aplinkybes.

Konkurencijos taryba šiemet 11,818 mln. litų bauda nubaudė didžiausią degalinių tinklą Lietuvoje valdančią bendrovę – Rusijos kapitalo „Lukoil Baltija“, tačiau įmonė apskundė sprendimą teismui. Milijoninė bauda, kuri sudarė 0,47 proc. bendrovės 2012 metų pajamų, skirta už 16 degalinių perėmimą be leidimo.

Be to, Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ šių metų pavasarį taryba skyrė 123,1 mln. litų baudą už trukdymą bendrovei „Lietuvos energijos gamyba“ pasirašyti su koncernu dujų mainų sandorį. „Gazprom“ taip pat apskundė šį sprendimą teismui.

Įstatymas dabar numato, kad pranešti apie koncentraciją turi tik didelės įmonės, kurių bendros metinės pajamos viršija 50 mln. litų arba bent dviejų iš koncentracijos dalyvaujančių įmonių bendros metinės pajamos viršija 5 mln. litų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.