Verslas

2015.09.08 13:45

Vyriausybė pritarė investuotojams palankiam skalūnų apmokestinimui

BNS2015.09.08 13:45

Vyriausybė trečiadienį pritarė naujam investuotojams palankiam skalūnų dujų gavybos apmokestinimui. Seimui priėmus pakeitimus, bus skelbiamas naujas skalūnų žvalgybos ir gavybos konkursas, sako Vyriausybės atstovai.

Vyriausybė trečiadienį pritarė naujam investuotojams palankiam skalūnų dujų gavybos apmokestinimui. Seimui priėmus pakeitimus, bus skelbiamas naujas skalūnų žvalgybos ir gavybos konkursas, sako Vyriausybės atstovai.

Tačiau Aplinkos ministerijos parengtas Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisas dar turės įvertinti Konkurencijos taryba. Pataisos numato, kad pirmus trejus metus, bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pradžios, skalūnų dujų gavyba būtų neapmokestinama, o vėliau jai būtų taikomas 15 proc. tarifas.

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas siūlė pataisų priėmimą atidėti, nes Ūkio ministerijai kilo abejonių, ar siūlymas trejus metus taikyti nulinį bazinį mokesčio tarifą gali būti pripažintas valstybės pagalba.

„Šis klausimas su mumis nebuvo iš anksto derintas (...) Būtų pasiūlymas skirti laiko, kad mes galėtume į tą klausimą atsakyti, nes kitaip yra rizika, kad tai galėtų būti Europos Komisijos pripažinta valstybės pagalba“, – Vyriausybės posėdyje sakė Š. Keserauskas.

A. Butkevičiaus siūlymu Vyriausybė pritarė kompromisui – pakoreguoti pataisas, jei Konkurencijos taryba pateiktų kokių nors rekomendacijų.

A. Butkevičius antradienį sakė tikįs, jog įstatymo projektui Vyriausybė pritars. Pasak jo, rengiant naują skalūnų apmokestinimo tvarką, išnagrinėta Rumunijos, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos, kur šiuo metu jau vyksta skalūnų  žvalgyba, teisinė bazė.

Siūloma pirmus trejus metus, bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pradžios, skalūnų dujų gavybos neapmokestinti, o vėliau jai taikyti 15 proc. tarifą. Taip pat siūloma, kad 90 proc. mokesčių atitektų valstybės, o 10 proc. – savivaldybių, kur bus išgaunamos dujos, biudžetams. Tradicinei naftai siūloma taikyti 12 proc. bazinį mokesčio tarifą.

Dabar visiems sausumos naftos ir dujų ištekliai apmokestinami nuo 2 iki 20 proc., o jūros telkiniai – iki 16 proc. diferencijuotais tarifais.

Jei įstatymų projektams pritars Seimas, jie įsigaliotų 2015 metų sausio 1 dienos, o Aplinkos ministerija netrukus skelbtų skalūnų žvalgybos konkursą.

Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką, pernai metų spalį JAV energetikos įmonė „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų dujų gavybos konkurso. Naujas konkursas turėtų būti skelbiamas iš karto, kai tik Vyriausybė ir Seimas priims įstatymo pataisas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt