Verslas

2015.09.08 13:45

Kremlius savo rankomis dusina turizmą: bankrutavo jau 20 įmonių

Rusijoje viena po kitos bankrutuoja turizmo agentūros. Įmonės dėl to kaltina Vakarų sankcijas, draudimą keliauti kai kuriems Rusijos pareigūnams, vis labiau pingantį rublį. Be to, Rusija turistams dėl geopolitinės įtampos tampa vis mažiau patraukli – dabar kitas kelionės kryptis renkasi į Rusiją plūdę ispanai, italai ar vokiečiai.

Rusijoje viena po kitos bankrutuoja turizmo agentūros. Įmonės dėl to kaltina Vakarų sankcijas, draudimą keliauti kai kuriems Rusijos pareigūnams, vis labiau pingantį rublį. Be to, Rusija turistams dėl geopolitinės įtampos tampa vis mažiau patraukli – dabar kitas kelionės kryptis renkasi į Rusiją plūdę ispanai, italai ar vokiečiai.

Naujienų agentūra „Itar-Tass“ praėjusią savaitę pranešė apie sustabdytą Sankt Peterburgo turizmo įmonės „Solvex-Tourne“ veiklą. Bendrovės uždarymo metu 9 tūkst. jos klientų buvo užsienyje, daugiausia – Graikijoje ir Bulgarijoje, ir net 8,6 tūkst. jų už kelionę moka išperkamosios nuomos būdu – už dabartines atostogas kai kurie poilsiautojai visiškai atsiskaitys tik per Kalėdas.

Trims draudimo kompanijoms už bankrutavusią turizmo įmonę teko 450 mln. rublių (maždaug 12 mln. dolerių) finansinė našta. Už neišnaudotus turus jos klientams privalės grąžinti 150 mln. rublių (apie 4 mln. dolerių). Kadangi ne visos kelionės yra apmokėtos, turistams pavyks susigrąžinti po 70–80 proc. išleistų pinigų.

„Solvex-Tourne“ nuotr.

„Solvex-Tourne“ vadovė aiškino, kad bankrotą lėmė sudėtinga politinė ir ekonominė situacija, sumenkusi turizmo paklausa. Smarkiai prie kompanijos problemų prisidėjo ir vasarą per Rusijos turizmo sektorių nuvilnijusi bankrotų banga.

Rusijoje nuo liepos vidurio dėl finansinių problemų užsidarė 20 bendrovių. Labiausiai nukentėjo įmonių „Neva“ (17 tūkst. turistų) ir „Labirint“ (40 tūkst. žmonių) klientai. Kompanijos aiškino, kad tokia prasta situacija susiklostė dėl Europos Sąjungos paskelbtų sankcijų, valiutos svyravimų ir draudimo keliauti kai kuriems Rusijos pareigūnams.

Tiesa, ekspertai aiškina, kad Rusijoje turizmo įmonės veikia kaip finansų piramidės ir dažnai nori išvengti atsakomybės.

2013 metais Rusija buvo trečia Europos valstybė pagal į užsienį išvykstančių turistų skaičių. „World Travel Monitor“ per 2013 metus suskaičiavo 32 milijonus Rusijos gyventojų kelionių. Dažniausiai rusai keliauja į Turkiją, Vokietiją ir Kiniją. Pusė turistų išleidžia apie 1,2 tūkst. eurų vienam žmogui kelionės metu.

Dėl bankrotų taip pat yra kalta sumenkusi turizmo paklausa.

Ispanų beveik neliko

„Aš visada norėjau aplankyti Maskvą ir ypač Sankt Peterburgą. Dabar nė už ką! Putinas elgiasi kaip Hitleris. Iš pradžių drasko valstybę po gabaliuką, tada ima visą. Po to, kai sutikau rusų turistų Vietname ir Tailande, dar tvirčiau laikausi sprendimo. Atrodo, kad sutikau rusų mafiją“, – komentaruose rašo Peteris iš Australijos.

Tourism-review.com skaičiuoja, kad įtampa tarp Rusijos ir Vakarų lėmė 40–60 proc. mažesnį atostogaujančių amerikiečių ir europiečių skaičių Rusijoje. 2013 metais taip pat smarkiai sumažėjo į užsienį važiuojančių rusų – net trečdaliu.

Šių metų sausį–birželį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, į Rusiją atvažiuojančių ispanų skaičius krito 90 proc., atvyko 60 proc. mažiau italų ir 40 proc. mažiau vokiečių. Prognozuojama, kad bendrai turistų skaičius rugsėjį turėtų būti smukęs 60 proc.

Paslaugų sektorius to padarinius jau pajuto. Maskvoje pirmąjį šių metų pusmetį fiksuotas 59 proc. viešbučių užimtumas (4 proc. mažesnis). Sankt Peterburge šis rodiklis krito 3 proc. iki 53 proc.

Rusų mažėja ir Lietuvoje

Bankrutavusi „Solvex-Tourne“ buvo viena Rusijos turizmo agentūrų, kurios siūlo keliones ir į Lietuvą. Todėl tikėtina, kad rusų turistų Lietuvoje dar labiau sumažės.

Palyginus pirmąjį šių metų pusmetį su pirmuoju praėjusių metų pusmečiu, statistika Lietuvoje rusų turistų skaičiaus sumažėjimo nerodo. Tačiau jį jau jaučia Lietuvos paslaugų sektorius, kurortai. Turizmo departamentas prognozuoja, kad šiemet turistų iš Rusijos skaičius smuks maždaug 8 proc.

Tačiau Lietuvos turizmui tokie praradimai smūgio nesuduos. Lietuvą pamiršusius rusus pakeičia artimesni kaimynai.

„Labai padaugėjo latvių, estų turistų. Mes tokią tendenciją matome visą vasarą. Sakyčiau, yra Latvijos antplūdis Lietuvoje. Mane stebina tokios įdomios tendencijos. Ir yra iš Vakarų šalių“, – yra sakiusi Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Turizmo departamentas skaičiuoja dukart išaugusius turistų srautus iš Izraelio, Ukrainos, Japonijos, 15 proc. daugiau atvyko vokiečių turistų. Daugėja jų ir iš Skandinavijos. Ir nors rusų turistų sumažėjo, kelionių agentūros prognozuoja, kad jų netrūks per naujametes šventes ir ne tik kurortuose. Skaičiuojama, kad turizmas Lietuvoje šiemet atneš šaliai 6 mlrd. litų.

Kaltas godumas

Bankrutavus jau 20 turizmo įmonių, tarp kurių – ir sektoriaus gigantės, ekspertai sako, kad Rusijos turizmo verslą pirmą kartą ištiko tokia griūtis.

Minios turistų yra išmetamos iš viešbučių ir neturi galimybės namo išskristi tą pačią dieną. Kaip rašo „Itar-Tass“, dauguma agentūrų apie savo bankrotą paskelbė netikėtai.

Pavyzdžiui, pirmadienį bankrutavusi „Versa“. Dėl tokios situacijos skubama rengti planą sektoriaus reorganizacijai.

Daug kelionių organizatorių imdavo paskolas, kad apmokėtų lėktuvų bilietus ir kambarius viešbučiuose. Skolos avialinijoms ir viešbučiams, nesąžininga bendradarbiavimo su draudimo kompanijomis sistema prisidėjo prie krizės. Ekspertai taip pat kaltina godžius organizatorius, kurie nenorėjo prisidėti prie kompensacijos mechanizmo, taip pat godžius turistus, kurie viską norėjo daryti kuo pigiau.

Rusijos turizmo sektorių neabejotinai ištiko krizė, tačiau valstybės turizmo agentūra nekalba apie sektoriaus griūtį. Rusijoje veikia apie 1700 įvairių turizmo organizatorių. Iš rinkos pasitraukė tik apie procentą žaidėjų.