Naujienų srautas

Verslas2014.09.16 17:05

Kauno valdžios privilegijos „Reklamos arkai“ sužlugdė stotelių priežiūros koncesiją

Kauno valdžia nesugebėjo surengti teisėto konkurso, kad keleiviai galėtų džiaugtis naujomis už privačias lėšas įrengtomis stotelių stoginėmis bei suoleliais. Vietoje to tenka paskubomis leisti savivaldybės įmonės „Kauno autobusai“ lėšas, vėl įrenginėjant išmontuotas stogines.

Kauno valdžia nesugebėjo surengti teisėto konkurso, kad keleiviai galėtų džiaugtis naujomis už privačias lėšas įrengtomis stotelių stoginėmis bei suoleliais. Vietoje to tenka paskubomis leisti savivaldybės įmonės „Kauno autobusai“ lėšas, vėl įrenginėjant išmontuotas stogines.

Kauno apygardos teismas nutarė, kad Kauno valdžia, rengdama stotelių stoginių suprojektavimo, įrengimo, valdymo, naudojimo ir priežiūros koncesijos suteikimo konkursą, pažeidė koncesijos, konkurencijos ir viešųjų pirkimų įstatymus.

Konkursas nuėjo vėjais

Konkursą buvo apskundusi įmonė „JCDecaux Lietuva“, kuriai miesto valdžia dar turės padengti 12 550 litų išlaidas advokatui.

Teismas nutarė, kad savivaldybė neteisėtai kaitaliojo konkurso sutarties sąlygas derybose su nugalėtoja įmone „Reklamos arka“. Ši bendrovė neįrodė, kad bus finansiškai pajėgi įgyvendinti koncesijos sąlygas.

Dėl to Kauno savivaldybės ir įmonės sandoris su įmone „Reklamos arka“ paskelbtas niekiniu.

„JCDecaux Lietuva“ teismui aiškino, kad ketino dalyvauti konkurse, bet nesutiko su sąlyga, jog stotelių priežiūra bus vykdoma vien iš įmonės pajamų už reklamą. Į bendrovės pasiūlymus pakeisti sąlygas savivaldybė neatsižvelgė.

Kaitaliojo sąlygas

Tuo tarpu derybų metu su vieninteliu dalyviu „Reklamos arka“ atsirado naujos koncesijos sąlygos – įmonė buvo atleista nuo rinkliavos už leidimą įrengti išorinę reklamą, pailgintas stotelių remonto terminas, taip pat miesto valdžia įsipareigojo 50 metrų spinduliu prie stotelių uždrausti kitoms įmonėms statyti reklaminius įrengimus.

Teismas nusprendė, kad pakeitusi konkurso sąlygas savivaldybė pažeidė laisvos konkurencijos principus, o drausdama kitų bendrovių reklamą prie stotelių suteikė išskirtines privilegijas vienai bendrovei.

Statys pati savivaldybė

Vykstant bylos nagrinėjimui teismas buvo pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones – stoginės galėjo būti paliktos, kol vyksta teisniai ginčai. Tačiau birželį Kauno savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis nurodė įmonėms „Lagunta“ ir „JCDecaux Lietuva“ pašalinti įrenginius. „Lagunta“ nurodymui pakluso.

Kilus grėsmei, kad stotelės rudenį liks be stoginių ir suolelių, Kauno savivaldybės įmonė „Kauno autobusai“ rugsėjį pradėjo juos montuoti už savo lėšas. Vienos stotelės įrengimas kainuoja apie 5 tūkst. litų.

D.Ratkelis aiškino, kad mieste negali stovėti neteisėti statiniai, todėl juos ir buvo liepta išmontuoti. „Nusprendėme, kad jų vietoje bus sumontuoti savivaldybės įmonės „Kauno autobusai“ įrengimai, tokiu būdu savivaldybė netaps verslininkų įkaite“, – kalbėjo direktorius.

Nepaisė perspėjimų

D.Ratkelis sakė, kad lauks savivaldybės teisininkų nuomonės, ar verta skųsti Kauno apygardos teismo sprendimą. „Manau, kad buvome priėmę teisėtus sprendimus, kuriems pritarė mūsų teisės specialistai“, – mano D.Ratkelis.

Tuo tarpu Kauno tarybos frakcijos „Vieningas Kaunas“ seniūno Povilo Mačiulio teigimu, opozicija dar pavasarį miesto tarybą perspėjo, kad tokia koncesija yra prieštaraujanti įstatymams. „Mūsų perspėjimai pasitvirtino. Miestui gresia įklimpti į ilgus teisinius ginčus. Gali netgi būti, kad savivaldybės sprendimas dabar įrenginėti stogines už įmonės „Kauno autobusai“ lėšas gali būti teisėsaugos traktuojamas kaip lėšų švaistymas“, – kalbėjo P.Mačiulis.

Kauno miesto taryba gegužę pritarė koncesijos sutarčiai su vienintele konkurso dalyve bendrove „Reklamos arka“. Įmonė turėjo įrengti 450 naujų stoginių viešojo transporto stotelėse.

Iš viso mieste yra 700 viešojo transporto stotelių. Iki tol 200 stotelių stoginių prižiūrėjo įmonė „JCDecaux Lietuva“. Iki vasario dar 100 prižiūrėjo įmonė „Lagunta“, paskui ji nepanoros dalyvauti konkurse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi