Verslas

2015.09.08 13:45

Prasitarė, kas amerikiečius privilios žvalgyti skalūnų dujas

Skalūnų dujų žvalgyba Lietuvoje galėtų susidomėti vidutinio dydžio JAV energetikos įmonės, tačiau tam Lietuva turi gerai pasiruošti – pateikti viliojantį pasiūlymą tiek mokesčių, tiek investicinės aplinkos atžvilgiu. Taip mano Amerikos-Lietuvos verslo tarybos prezidentas Ericas Stewartas.

Skalūnų dujų žvalgyba Lietuvoje galėtų susidomėti vidutinio dydžio JAV energetikos įmonės, tačiau tam Lietuva turi gerai pasiruošti – pateikti viliojantį pasiūlymą tiek mokesčių, tiek investicinės aplinkos atžvilgiu. Taip mano Amerikos-Lietuvos verslo tarybos prezidentas Ericas Stewartas.

Prieš metus „Chevron“ pasitraukus iš angliavandenilių žvalgybos konkurso valdžia pradėjo ruošti naują įstatyminę bazę skalūnų dujų paieškoms ir gavybai. Trečiadienį Vyriausybėje planuojama svarstyti Aplinkos ministerijos paruoštus įstatymų pakeitimus, kurie skalūnų žvalgybą Lietuvoje turėtų paversti patrauklesne užsienio investuotojams.

Anksčiau skelbta, kad atnaujinti skalūnų dujų žvalgybą planuojama šių metų pabaigoje.

Investuotojų forumo konferencijoje „10 metų kuriant Lietuvos ateitį kartu su Europos Sąjunga“ kalbėjęs Amerikos-Lietuvos verslo tarybos prezidentas E. Stewartas teigė, kad Lietuvai reikia gerai pasiruošti, kad JAV investuotojai susidomėtų skalūnų dujų žvalgyba Lietuvoje.

Kaip pavyzdį amerikietis pateikė Lenkijos politiką. Po kelių kompanijų pasitraukimo valstybė pakeitė energetikos išteklių apmokestinimo sistemą ir pavertė ją patrauklesne užsienio investuotojams.

E. Stewarto teigimu, į skalūnų žvalgybą investuojančiam verslui itin svarbu, kad apmokestinama būtų tik jau realiai gautos įmonės pajamos, o ne mokesčiai bendrovę prislėgtų dar neišgaunant skalūnų dujų ar naftos.

„Mano nuomone, tai nutiks (įmonės dalyvaus konkurse – red.), jei Seimas priims įstatymų pakeitimus. Tai turėtų būti geresnis pasiūlymas nei ankstesnis, – kalbėjo E. Stewartas. – Tikėkimės, kad pamokos bus išmoktos tiek iš valdžios pusės, tiek iš korporatyvinės. Bet, norėčiau akcentuoti, kad Lietuva turi pasiūlyti labai patrauklų paketą. Pavyzdys, kurį matome su Lenkija, – geras pavyzdys“.

Pasak jo, kompanijos iš Lenkijos pradėjo bėgti sakydamos, kad nesitaikstys su apmokestinimu to, kas neneša pajamų kompanijai. „Jie prašė apmokestinti pajamas, o ne investicijas“, – aiškino, kas privertė Lenkiją keisti gamtos išteklių sektoriaus apmokestinimą, E. Stewartas.

Pasak Amerikos-Lietuvos verslo tarybos prezidento, regione su skalūnų dujomis jau dirba vidutinio dydžio JAV bendrovės, kurios, jo nuomone, pasiūlius patrauklias investicines sąlygas, susidomėtų skalūnų dujų žvalgyba Lietuvoje.

DELFI primena, kad praėjusiais metais „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų dujų konkurso motyvuodama tuo, kad nuo praėjusių metų sausio mėnesio, kai bendrovė pareiškė norą dalyvauti konkurse, „įvyko reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje“.

Pernai liepą bendrovė uždarė savo biurą Vilniuje ir nutraukė veiklą Lietuvoje.