Verslas

2014.09.15 16:49

Investuotojų forumas: konkurencingumas privalo būti svarbiausias Lietuvos ir ES siekis

LRT.lt2014.09.15 16:49

Per ateinantį dešimtmetį tiek Lietuvos, tiek Europos ekonomikos laukia rimti iššūkiai, kuriuos daugiausiai lems geopolitiniai procesai ir besikeičiantys galios centrai. Ir nors narystė euro zonoje mūsų šalies ūkio raidai turėtų suteikti teigiamą postūmį, visa Europos Sąjunga privalo ieškoti būdų ekonomikos konkurencingumui stiprinti. Tokia nuomonė skambėjo tarptautinėje konferencijoje „10 metų kuriant Lietuvos ateitį kartu su Europos Sąjunga“, kurią surengė didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Per ateinantį dešimtmetį tiek Lietuvos, tiek Europos ekonomikos laukia rimti iššūkiai, kuriuos daugiausiai lems geopolitiniai procesai ir besikeičiantys galios centrai. Ir nors narystė euro zonoje mūsų šalies ūkio raidai turėtų suteikti teigiamą postūmį, visa Europos Sąjunga privalo ieškoti būdų ekonomikos konkurencingumui stiprinti. Tokia nuomonė skambėjo tarptautinėje konferencijoje „10 metų kuriant Lietuvos ateitį kartu su Europos Sąjunga“, kurią surengė didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Konferencija surengta asociacijos 15 metų veiklos ir Lietuvos narystės ES 10 metų sukakčiai paminėti. Renginyje įžvalgomis apie Lietuvos pasiekimus per narystės Europos Sąjungoje dešimtmetį ir artimiausias ūkio raidos perspektyvas dalijosi verslo bei žiniasklaidos atstovai, politikos ir ekonomikos ekspertai, tarp kurių – Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta ir SEB vyriausiasis strategas besivystančioms rinkoms Peras Hammarlundas.

Pasak A. Šemetos, Lietuva per pastarąjį dešimtmetį gerokai padidino savo konkurencingumą, o artėjantis euro įvedimas dar labiau sustiprins norą investuoti Lietuvoje. Vis dėlto, yra ir neišspręstų uždavinių. „Pavyzdžiui, ypač menkai investuojama į mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą – Lietuvos verslo investicijos į šią sritį yra net penkis kartus mažesnės nei ES vidurkis. Svarbus iššūkis yra ir rinkos poreikius atitinkančios darbo jėgos trūkumas. Lyginant su kitomis Europos valstybėmis, Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse šis trūkumas juntamas bene labiausiai. Visgi, tikiu, kad Lietuva per kelis artimiausius metus šoktelės aukštyn šalių konkurencingumo reitinguose“, – teigė A. Šemeta.

Visame pasaulyje žinomas ekspertas P. Hammarlundas konferencijoje aptarė galimus politinius ir ekonominius Ukrainos krizės padarinius Lietuvai ir Europos Sąjungai. „Kilusios saugumo krizės pasekmes Lietuva jaus dar kurį laiką. Tačiau šalies narystė euro zonoje Lietuvos ekonomikai žada daug šviesesnę ateitį. Vis dėlto, artimiausias dešimtmetis pasižymės vis aštrėjančia pasaulio supervalstybių konkurencija, todėl visi privalome ruoštis žaidimui pagal visai kitokias taisykles, nei kad buvome įpratę iki šiol“, ‒ pažymėjo SEB vyriausiasis strategas besivystančioms rinkoms.

Asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininko Rolando Valiūno nuomone, narystė euro zonoje neabejotinai sustiprins konkurencines Lietuvos pozicijas ir padės šaliai įveikti ekonominius iššūkius bent jau artimiausią dešimtmetį. Tačiau konkurencingumo stiprinimas privalo būti visos Europos Sąjungos siekis.

„Sparčiai kintančiame pasaulyje konkurencingumas yra esminė sėkmės prielaida. Lietuvoje mes tai suprantame, tačiau to neužtenka – turime turėti aiškią strategiją savo konkurenciniam pranašumui stiprinti, parodyti Europai ir pasauliui savo pranašumus. Tuo pačiu negalime kalbėti vien tik apie save – esame Europos Sąjungos dalis ir turime kartu su kitomis valstybėmis kurti savo ateitį, spręsti, ką dar reikia padaryti, kad Europos Sąjunga išliktų viena iš pasaulio lyderių“, – teigė R. Valiūnas.

Apie Lietuvos ir ES lyderystės stiprinimą, energetinio ir ekonominio saugumo didinimą konferencijoje taip pat diskutavo UAB „Hitachi Visaginas Project Investment“ generalinis direktorius Takao Kurihara, advokatų kontoros LAWIN partnerė, įmonių praktikos grupės vadovė Dovilė Burgienė, „Swedbank“ Baltijos bankininkystės padalinio vadovė Birgitte Bonnesen ir JAV-Lietuvos verslo tarybos prezidentas Ericas Stewartas.

Konferencijos metu „Investors‘ Forum“ vadovai įteikė padėkas organizacijoms, valstybės institucijoms ir žiniasklaidos priemonėms, reikšmingai prisidėjusioms prie asociacijos siekio gerinti investicinį klimatą Lietuvoje.

„Per pastaruosius penkiolika metų Lietuva sparčiai vijosi Europą: buvo daug nuveikta puoselėjant verslo aplinką, skatinant žmonių verslumą, tobulinant verslo kultūrą, kovojant su šešėline ekonomika ir kuriant gyventojų gerovę. Džiaugiamės, kad „Investuotojų forumas“ galėjo prie to prisidėti ir dėkojame visiems, kurie dirbo su mumis ranka rankon. Dabar turime susitelkti į naujus iššūkius ir prioritetus, kurie padėtų Lietuvai likti dinamiška ir pažangia ES valstybe“, – kalbėjo Rūta Skyrienė, „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Konferencijos svečius „Investors‘ Forum“ nariai taip pat pakvietė į Investuotojų alėją Vilniuje, kur buvo pasodinti nauji medeliai ir atidengti suoliukai vilniečių bei sostinės svečių poilsiui. Investuotojų alėja – jau penkerius metus vykdoma privati asociacijos iniciatyva, kuriai „Investors‘ Forum“ nariai yra skyrę apie 90 tūkst. litų. Investuotojų alėjoje šiuo metu pasodinti 52 medeliai ir įrengta 11 suoliukų.

1999 m. įkurta asociacija „Investors‘ Forum“ vienija didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką, skatina gerinti verslo sąlygas Lietuvoje ir diegti socialinės atsakomybės principus. Šiandien asociacija jungia 55 bendroves, kuriose dirba apie 27 tūkst. žmonių. Bendra „Investors‘ Forum“ narių metinė apyvarta 2013 m. siekė 34 mlrd. litų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt