Verslas

2014.09.15 12:13

D. Misiūnas: dujas racionaliau būtų saugoti Latvijoje

BNS2014.09.15 12:13

Lietuvoje įmanoma įrengti gamtinių dujų saugyklą, tačiau racionaliau būtų bendradarbiauti su Latvija ir dujas saugoti Inčukalnio dujų saugykloje, sako energetikos holdingo „Lietuvos energija“, kuri domisi galimybe iš Vokietijos koncerno E.ON įsigyti „Latvijos gaze“ akcijų, vadovas.

Lietuvoje įmanoma įrengti gamtinių dujų saugyklą, tačiau racionaliau būtų bendradarbiauti su Latvija ir dujas saugoti Inčukalnio dujų saugykloje, sako energetikos holdingo „Lietuvos energija“, kuri domisi galimybe iš Vokietijos koncerno E.ON įsigyti „Latvijos gaze“ akcijų, vadovas.

„Aš manau, kad tai yra įmanoma (turėti dujų saugyklą Lietuvoje - BNS), tačiau tai yra gana brangu, nes mes kalbame apie visiškai naujos saugyklos įrengimą. Daug racionaliau būtų toliau plėtoti bendradarbiavimo su latviais scenarijus ir jeigu dabartinio Inčukalnio panaudojimas būtų apribotas dydžiu, tai netgi, mūsų žiniomis, yra planai dėl galimos Inčukalnio plėtros ir tai būtų ekonomiškai efektyviau“, – pirmadienį interviu „Žinių radijui“ sakė bendrovės generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Dalius Misiūnas.

Pasak jo, dabar Inčukalnyje saugomų Lietuvos dujų atsargų pakaktų maždaug mėnesiui.

„Iš tiesų yra nustatytos taisyklės dėl atsargų kaupimo, ir galima tiksliai pasakyti, jog Inčukalnyje yra saugomos dujų atsargos buitiniams vartotojams ir mažiesiems komerciniams vartotojams bei vartotojams, kurie yra užsisakę nepertraukiamą tiekimo paslaugą. Tų atsargų užtektų vienam mėnesiui“, – aiškino D. Misiūnas.

Anot „Lietuvos energijos“ vadovo, jei „Gazprom“ nebetiektų dujų, saugykloje esančių jų atsargų kuriam laikui pakaktų ir Lietuvai, ir Latvijai.

„Iš tiesų tai yra nustatyta sutartyse, labai aiškiai reglamentuoti tie kiekiai. Kita vertus, jeigu atsirastų nenumatyta situacija, ir latviams reikėtų, tai Inčukalnio tūrio ir dujų, esančių tenai, pakaktų ir latviams, ir mums“, – teigė D. Misiūnas.

Lietuva šiuo metu tiria požeminės dujų saugyklos įrengimo galimybes Telšių rajono Syderių kaime. Preliminariais skaičiavimais, saugykloje, kuri laikoma prioritetiniu šalies energetikos objektu, būtų galima sukaupti iki 1 mlrd. kubų dujų.

Pasak „Verslo žinių“, išankstiniais skaičiavimais, Syderių saugyklos įrengimas su infrastruktūra kainuotų nuo 800 mln. litų iki 1,2 mlrd. litų, dar apie 0,5 mlrd. litų – technologinių dujų pagalvė. Projektas galėtų būti įgyvendintas per dešimtmetį, jis bent jau kol kas nepretenduotų į Europos Sąjungos paramą iki 2020 metų.

„Lietuvos energija“ kartu su elektros ir dujų perdavimo bendrove „Epso-G“ pateikė neįpareigojantį pasiūlymą įsigyti 47,23 proc. E.ON valdomų „Latvijas gaze“ akcijų.

Teigiama, kad Lietuvai turint Inčukalnio saugyklos akcijų, būtų užtikrintas saugesnis dujų tiekimas iš Latvijos bei konkurencinga dujų kaina, bendri Baltijos šalių ir Lenkijos infrastruktūros projektai galėtų pretenduoti į ES paramą. Be to, pradėjus veikti SGD terminalams Lenkijoje ir Lietuvoje, abiejų šalių dujų jungčiai, visos Baltijos šalys ir Lenkija yra suinteresuotos, kad kuo greičiau atsirastų bendra Baltijos šalių dujų rinka.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt