Verslas

2012.10.19 14:21

Latviai nenusileis varžybose dėl SGD terminalo

Arvydas Jockus, „Lietuvos žinios“2012.10.19 14:21

Rygai atrodo negarbinga pradėti projektuoti ir statyti regioninį suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, kol dar negauta Europos Komisijos (EK) išvados, kuri vieta jam tinkamiausia. Tačiau latviai įsitikinę, kad jų uostas labiau „vertas“ terminalo nei lietuvių ir estų uostai. 

Rygai atrodo negarbinga pradėti projektuoti ir statyti regioninį suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, kol dar negauta Europos Komisijos (EK) išvados, kuri vieta jam tinkamiausia. Tačiau latviai įsitikinę, kad jų uostas labiau „vertas“ terminalo nei lietuvių ir estų uostai.

Išskirtiniame interviu „Lietuvos žinioms“ Latvijos ekonomikos ministras Danielis Pavlutas stebėjosi EK konsultantų išankstine rekomendacija regioninio SGD terminalo vietai parinkti Estiją ir į projektą įtraukti Suomiją. D. Pavluto nuomone, tai gerokai padidintų objekto kainą ir apkrautų būsimus dujų vartotojus papildoma finansine našta. Be to, anot latvių ministro, estai ir lietuviai jau įgyvendina savo SGD terminalų vizijas, nors trijų šalių premjerai buvo sutarę laukti, kol EK pateiks išvadas, kurios Baltijos valstybės uoste – Latvijos, Lietuvos ar Estijos – turėtų būti statomas SGD terminalas, kuriam ketinama skirti Europos Sąjungos (ES) finansinę paramą.

Lietuviai ir estai starto nelaukė

Prieš metus Latvijos ekonomikos ministro portfelį perėmęs D. Pavlutas optimistiškai kalbėjo apie galimybę įtikinti Baltijos kaimynes regioninį SGD terminalą statyti Latvijoje. Pernai ministras tvirtino, kad tinkamos vietos SGD terminalui parinkimas bus jo veiklos prioritetas. D. Pavlutas neslėpė ambicijų įkalbėti Lietuvos ir Estijos kolegas, kad jo projektas, remiamas ES lėšomis, turėtų būti plėtojamas Latvijoje.

Ar Jūsų viltys statyti regioninį SGD terminalą Latvijoje dar nežlugo?

EK sprendimo dėl Baltijos regioninio SGD terminalo vietos kol kas nėra. O 2011 metais šiuo klausimu vyko labai intensyvios diskusijos ir derybos. Manau, tinkamiausios vietos terminalui parinkti nepavyko dėl to, kad Baltijos šalims pritrūko regioninio solidarumo. Regioninis bendradarbiavimas apskritai yra iššūkis, tačiau tai jokiu būdu negali pateisinti vengimo bendradarbiauti. Po nesėkmingų derybų Latvijos projektą atidėjome į šalį, bet vėliau pasirodė, kad ir Estija, ir Lietuva pradėjo sparčiai įgyvendinti savo vietinius projektus.

Trys Baltijos valstybės bent jau susitarė palaikyti EK studiją, ir tai yra žingsnis į priekį, kad siekis turėti regioninį terminalą taptų tikrove. EK labai remia idėją statyti bendrą regioninį Baltijos šalių SGD terminalą. Dabar laukiame EK užsakytos studijos, kad, atsižvelgdami į jos išvadas, galėtume eiti toliau. Esu tikras, jog ir kaimynams, ir EK pasamdytiems konsultantams pateikėme įtikimus argumentus, kad regioninio terminalo statyba Latvijoje turėtų daug pranašumų.

Kuo Ryga geresnė

Kodėl latviai mano, kad regioninis terminalas turėtų būti statomas jų teritorijoje? Kuo, Jūsų nuomone, Latvija yra geresnė už Lietuvą ir Estiją?

Primygtinai nereikalaujame, kad terminalas būtinai stovėtų Latvijoje. Mūsų pasiūlymas nėra grindžiamas kažin kokia užgaida ar siaurakakčiais egoistiniais nacionaliniais interesais. Kita vertus, viliamės šalių sutarimo, kad Baltijos valstybių dujų rinkos liberalizavimas būtų įgyvendinamas kuo pigiau ir efektyviau. Finišo tiesiojoje svarbiausias klausimas bus alternatyvaus gamtinių dujų tiekimo Baltijos šalių vartotojams kaina.

Faktai rodo, kad per praėjusį dešimtmetį į Latvijos dujų sistemos modernizavimą investuota labai daug, todėl ir investicijos į SGD terminalą Latvijoje atrodo patrauklesnės. Be to, būsimo terminalo kainai ir funkcionalumui lemiamą reikšmę turi požeminės dujų saugyklos pasiekiamumas. Jeigu į Latvijos pranašumus būtų atsižvelgta, naudos turėtų visas Baltijos regionas.

Kodėl ekspertai jau anksčiau nurodė Rygą kaip tinkamiausią vietą regioniniam SGD terminalui statyti?

Turbūt turite omenyje studiją, kuri buvo atlikta prieš tai, kai EK pradėjo savo nepriklausomą tyrimą? Ankstesnėje studijoje Ryga nurodyta kaip geriausia regioninio SGD terminalo vieta iš kitų 22 Latvijos vietovių. Tyrimas parodė, kad Ryga turi geriausią uosto infrastruktūrą ir yra labai arti Inčukalno požeminės dujų saugyklos. Šias išvadas patvirtino ir išankstinė studija, kurią parengė EK pasamdyti konsultantai. Jie Rygą visame regione vertina labai gerai, pabrėžia jos techninius ir geografinius pranašumus bei galimybes tenkinti Baltijos šalių energijos išteklių poreikį.

Latvija tesi pažadą

Ar Latvija jau irgi pradėjo plėtoti konkretų projektą, ar vykdo parengiamuosius terminalo statybos darbus?

Kadangi Baltijos valstybių ministrai pirmininkai ir EK susitarė, kad rems EK studijos išvadas dėl regioninio SGD terminalo, mes telkiame dėmesį į tai, kaip suteikti konsultantams reikalingą informaciją, ir įdėmiai stebime regioninės studijos rengėjų darbą. Įsipareigojome remti būsimas Komisijos išvadas, tad susilaikome nuo vienašališkų veiksmų, kol tokia studija nebus baigta. Esu įsitikinęs, kad bet kokie nacionalinio SDG projekto įgyvendinimo darbai pažeistų šį įsipareigojimą. EK žino mūsų pasiūlymus, o jie grindžiami svarbia ir nuolat atnaujinama informacija.

Kritikuoja Estiją

EK studiją, kuri iš trijų Baltijos valstybių būtų tinkamiausia regioniniam SGD terminalui statyti, ketinama parengti dar šį rudenį. Savo verdiktą EK skelbs metų pabaigoje. Tačiau pirminės išvados rodo, kad, prie projekto prisidėjus Suomijai, regioninį SGD terminalą racionaliausia būtų statyti Estijoje. Komisija nuolat ragina Baltijos valstybes bendradarbiauti ir teigia, jog rems tik tokį terminalą, dėl kurio sutars visos Baltijos šalys. Kokia šiuo požiūriu bus Latvijos laikysena, jeigu „laimėtoja“ taps Estija?

Esame susirūpinę, kad tarpinėje studijoje Estija nurodoma kaip geriausia vieta terminalui statyti. Patvirtinus tokį sprendimą, SGD terminalo sąnaudos labai padidėtų ir turėtų negatyvų finansinį poveikį visam regionui. Be to, potencialus Suomijos įsitraukimas į projektą padarytų didelę įtaką finansiniams ir technologiniams būsimo SGD terminalo sprendimams.

Dabar laukiame galutinių rekomendacijų, o paskui, neabejojame, vyks intensyvus Baltijos šalių, Suomijos ir EK dialogas. Mūsų požiūriu, galutinis sprendimas turėtų būti geriausias vartotojams ir kartu atitikti regiono bei ES energijos strategijos tikslus.

Susidaro įspūdis, kad Lietuva, Latvija ir Estija savaip varžosi, kurios SGD terminalo projektas bus pripažintas regioniniu. Ar tai gali duoti pozityvių rezultatų?

Konkurencija visada yra geras dalykas, kol vyksta protingai. Nuoširdžiai tikimės, kad EK studija pateiks sprendimą, kurio trims Baltijos valstybėms nepavyko pasiekti per ilgas ir nesėkmingas tarpusavio derybas, ir galų gale susitarsime, kur statyti regioninį Baltijos šalių SGD terminalą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.