Verslas

2015.09.08 13:45

Po sankcijų – rublio griūtis

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Dolerio kursas rublio atžvilgiu Maskvos biržoje pasiekė rekordines aukštumas – 37,65 rublio už vieną dolerį.

Rublis pigo ir euro atžvilgiu – iki 48,63 rublio. Taip finansų rinkos reagavo į JAV ir Europos Sąjungos sankcijas Rusijai.

Nepaisant to, Rusijos centrinis bankas atsisakė rublio vertės palaikymui skirtų valiutinių intervencijų. Vis dar trunkanti pertrauka – ilgiausia nuo 2008 m.

Tokiu būdu Rusijos centrinis bankas paleido rublio kursą anksčiau, nei buvo planuota, nes tai padaryti buvo ketinama tik 2015 m.

Šį žingsnį, ekspertų manymu, Centrinis bankas buvo priverstas žengti dėl aukso ir valiutos rezervų mažėjimo, kuris nuo 2014 m. pradžios sumažėjo nuo 509 mlrd. JAV dolerių (1,36 trln. litų) iki 465,2 mlrd. JAV dolerių (1,24 trln. Litų).

Rublio kurso svyravimų padengimui Rusijos centriniam bankui per dieną vidutiniškai teko išleisti po 200 mln. JAV dolerių (apie 535 mln. litų), o šių metų kovo 4 d. paaštrėjus situacijai Ukrainoje per valiutines intervencijas buvo parduota rekordinė 11,3 mlrd. JAV dolerių (29,43 mlrd. litų) suma, rašo www.lenta.ru.

Rusijos centrinio banko žiniasklaidos centras patvirtino, kad valiutinės intervencijos nėra vykdomos, ir priminė, kad perėjimas prie laisvai svyruojančio rublio kurso suplanuotas 2015 m. Be to, Centrinio banko atstovai pabrėžė, kad intervencijos bus atnaujintos tik staigių finansiniam stabilumui pavojų keliančių rublio kurso svyravimų atveju.

Nuo 2014 m. pradžios Rusijos centrinis bankas 43 kartus plėtė valiutinio „koridoriaus“ ribas, o šiuo metu apatinė riba nustatyta ties 35,4 rublių, o viršutinė siekia 44,4 rublių. Rugsėjo 11 d. naujų Europos Sąjungos (ES) sankcijų prieš Rusiją patvirtinimo išvakarėse JAV dolerio kursas pasiekė 37,51 rublių. Euro kursas siekė 48,44 rublių.

Primename, kad Europos Sąjunga po savaitės delsimo ir derybų paskelbė naujas sankcijas prieš Rusiją.

Naujame sąraše minimos tokios bendrovės kaip „Rosneft“, „Transneft“, „Gazpromneft“.

Taip pat įvestos finansinės sankcijos didžiausiems Rusijos ginklų koncernams – „Uralvagonzavod“, „Oboronproma“ ir Jugtinei aviacijos korporacijai.

Tarp baudžiamųjų priemonių, apie kurias paskelbta ES oficialiame leidinyje, yra kelionių suvaržymai ir turto įšaldymas, kurių imtasi prieš Rusijos valstybės Dūmos vicepirmininką Igorį Lebedevą, skandalingą nacionalistų politiką Vladimirą Žirinovskį ir virtinę Ukrainos rytuose veikiančių prorusiškų separatistų lyderių.

„Sąrašą sudaro asmenys, susiję su veiksmais prieš Ukrainos teritorinį vientisumą, įskaitant naujos Donbaso valdžios atstovus, Krymo vyriausybę, taip pat Rusijos vyriausybę ir oligarchus, – sakoma ES Tarybos pareiškime. – Dabar sankcijos taikomos iš viso 119 asmenų, 23 (rusų) subjektams įšaldytos lėšos ES“.

Diplomatai sakė, kad sankcijos gali būti atšauktos, jei situacija Rytų Ukrainoje pagerės.

www.DELFI.lt