Verslas

2015.09.08 13:45

Pasiruošimas eurui: kur daugiausia pažeidimų?

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Pirmąsias dešimt oficialios kainų stebėsenos dienų valstybinės institucijos nustatė 64 atvejus, kai kainos litais ir eurais buvo skelbiamos neteisingai.

Pirmąsias dešimt oficialios kainų stebėsenos dienų valstybinės institucijos nustatė 64 atvejus, kai kainos litais ir eurais buvo skelbiamos neteisingai.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pateiktais duomenimis, iš viso rugpjūčio 22–31 d. buvo atlikti 625 patikrinimai.

„Norėčiau pasakyti, kad pažeidimai sudaro tik 10 proc. Norėčiau priminti, kad, kai darėme prevencinį patikrinimą, tuo metu potencialūs pažeidimai sudarė 64 proc. Vadinasi, aiškinimas duoda rezultatų“, – spaudos konferencijoje sakė VVTAT direktorius Feliksas Petrauskas.

44 proc. pažeidimų sudaro atvejai, kai kainos nebūdavo nurodomos litais ir eurais, 31 proc. pažeidimų fiksuota dėl to, kad kainos apvalinamos nesilaikant teisės aktų, 16 proc. atvejų apvalinant kainas nesilaikyta nustatyto kurso, 9 proc. atvejų kainos buvo nurodytos neaiškiai, klaidinančiai.

„Šiandien galiu pasakyti apie mūsų smulkiųjų verslininkų problemą – apvalinimo“, – sakė F. Petrauskas.

Daugiausiai pažeidimų – 41 proc. – buvo nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų veiklos srityje, 27 proc. – maisto prekių, 17 proc. – maitinimo paslaugų.

Per pirmąją stebėjimo savaitę 25 įmonėms buvo skirti įspėjimai, 6 – baudos.

Daugiausiai pažeidimų nustatyta Klaipėdos, Vilniaus ir Kauno apskrityse.

Institucijos stebi tik tai, ar tiksliai kainos yra perskaičiuotos ir ar tinkamai pateiktos kainos litais bei eurais, tačiau jos netikrina, ar verslininkai nepagrįstai nepadidino kainų prieš eurą. DELFI ne sykį rašė, kad dar prieš oficialios stebėsenos laikotarpį dalis verslininkų pakeitė kainas litais, kad būtų galima paprasčiau jas paversti į eurus.

DELFI primena, kad Lietuvoje kainos litais ir eurais turi būti skelbiamos nuo rugpjūčio 22 d. iki kitų metų birželio pabaigos. Lietuva euro zonos nare taps nuo 2015 m. sausio.

Už Euro įvedimo įstatymo pažeidimus numatomos tūkstantinės baudos: nustačius pažeidimą pirmą kartą gresia įspėjimas arba bauda iki 1 tūkst. Lt. Už pakartotinius pažeidimus sankcijos griežtesnės – fiziniams asmenims bus skiriama iki 5 tūkst. Lt, o juridiniams asmenims nuo 1 tūkst. Lt iki 10 tūkst. Lt baudos.

Lietuvos banko vertinimu, kainos dėl euro įvedimo gali padidėti 0,2–0,3 proc. Norint sumažinti verslininkų pagundą nepagrįstai didinti kainas, Statistikos departamentas fiksuoja ir skelbia 100 dažniausiai perkamų prekių ir paslaugų kainas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt