Verslas

2014.09.09 13:48

Kremlius grasina atimti dujų iš ES, jei Europa jas reeksportuos į Ukrainą

15min.lt 2014.09.09 13:48

Maskva ketina uždrausti Europos klientams reeksportuoti rusiškas gamtines dujas į Ukrainą, norėdama dar pagilinti energetikos krizę, kuri šią žiemą laukia Kijevo, rašo „Financial Times“.

Maskva ketina uždrausti Europos klientams reeksportuoti rusiškas gamtines dujas į Ukrainą, norėdama dar pagilinti energetikos krizę, kuri šią žiemą laukia Kijevo, rašo „Financial Times“.

Naujos Europos Sankcijos Rusijai dar nėra oficialiai paskelbtos, tačiau jos yra nutaikytos prieš Rusijos energetikos milžines – „Rosneft“, „Gazpromneft“ ir „Transneft“. Sankcijos apribos kompanijų priėjimą prie finansų rinkų.

Rusija birželį sugriežtino gamtinių dujų į Ukrainą tiekimą, valstybėms nesutariant dėl jų kainos. Dėl to Ukrainai gresia dideli energijos trūkumai šią žiemą, ypač jeigu Europos Sąjunga negalės prekiauti dujomis tarp Maskvos ir Kijevo.

Netekusi dalies rusiškų dujų, Ukraina jas kompensuoti ketina dujomis iš ES – rusiškų dujų reeksportu per Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją.

Bet „Gazprom“, Rusijos valstybės įmonė, jau labai seniai skundžiasi dėl reeksporto. „Gazprom“ direktorius Aleksejus Mileris tokią prekybos dujomis schemą vadina pusiau apgaulinga.

Kentėtų ne tik Ukraina

Aukščiausi pareigūnai Europos Komisijoje ir Rytų Europos vyriausybės sako, kad Rusija jau seniai nori sumažinti gamtinių dujų, parduodamų Europai, kiekį, kad jų nepakaktų reeksportui į Ukrainą.

„Ir jie tą sako pakankamai atvirai“, – sakė vienas Centrinės Europos ambasadorius.

Nors pirminis taikinys buvo Kijevas, kitas Rytų Europos pareigūnas sakė, kad gamtinių dujų eksporto į Europą sumažinimas gali žemyne sutrikdyti dujų tiekimą ir lemti kainų šuolius.

„Gazprom“ kurčias, Kremlius grasina asimetriškomis sankcijomis

„Gazprom“ atstovas žiniasklaidai Sergejus Kuprijanovas paneigė bet kokią grėsmę Europai tiekiamiems dujų kiekiams.

„Aš pirmą kartą girdžiu apie tai“, – sakė jis.

Slovakija gali per dieną eksportuoti 17,6 mln. kubinių metrų dujų, Vengrija – 16 mln. kubinių metrų, Lenkija – 4 mln. kubinių metrų gamtinių dujų. Ukrainai reikia atsivežti apie pusę šalyje suvartojamų dujų (50 mlrd. kubinių metrų kasmet). Analitikai mano, kad Ukrainai būtų sunku išgyventi žiemą, netekus 5–10 mlrd. kubinių metrų dujų. Ukrainos energetikos sistema yra labai neefektyvi.

Rusija jau perspėjo, kad už sankcijas keršys. Interviu „Vedomosti“ Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pirmadienį sakė, kad Maskva pagrasino uždaryti savo oro erdvę Europos aviakompanijoms.

„Jeigu bus skelbiamos sankcijos, mes turėsime į jas reaguoti. Jeigu sankcijos bus skelbiamos energetikos sektoriui arba ir toliau bus varžomas finansų sektorius, mes turėsime reaguoti asimetriškai“, – sakė jis.