Verslas

2015.09.08 13:45

Rusijos valdžiai – akibrokštas iš žuvies kombinato

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Murmansko žuvies kombinatas Aukščiausiame teisme pateikė ieškinį Rusijos vyriausybei, kuriame prašo nutarimą įvesti embargą maisto produktams iš Vakarų šalių pripažinti iš dalies negaliojančiu.

Murmansko žuvies kombinatas Aukščiausiame teisme pateikė ieškinį Rusijos vyriausybei, kuriame prašo nutarimą įvesti embargą maisto produktams iš Vakarų šalių pripažinti iš dalies negaliojančiu.

Šią žinią pranešė Sankt Peterburgo agentūra „FlashNord“, kuri specializuojasi Šiaurės Vakarų federalinės apygardos regioninėse naujienose, skelbia newsru.com.

Agentūros duomenimis, ieškinys buvo užregistruotas rugsėjo 2 dieną. „FlashNord“ gavo žuvų kombinato generalinio direktoriaus Michailo Zubo pasirašyto pareiškimo tekstą.

„Manome, kad 2014 metų rugpjūčio 7 dieną priimtas Rusijos Federacijos Vyriausybės nutarimas Nr.778 (…), draudžiantis įvežti į Rusijos Federaciją gyvą žuvį pagal kodus TN VED TS 0301 998000, 0301 991100 nesuderinamas su 2014 metų rugpjūčio 6 dienos Rusijos Federacijos Prezidento dekretu Nr. 560 „Dėl tam tikrų specialiųjų ekonominių priemonių taikymo, siekiant užtikrinti Rusijos Federacijos saugumą“ ir pažeidžia AB „Murmansko žuvų kombinatas“ teises ir teisėtus interesus verslo ir kitos ekonominės veiklos sferoje“, – teigiama ieškinyje. Pareiškime taip pat pažymima, kad draudimas galioja žuvims, vėžiagyviams, moliuskams ir kitiems vandens bestuburiams.

Priminsime, rugsėjo pradžioje paaiškėjo, kad Murmansko žuvies kombinatas sustabdė darbą dėl to, kad iš Norvegijos negauna žaliavos. Įmonės generalinis direktorius M. Zubas žurnalistams pasakojo, kad kombinatas gali priimti tik gyvą žuvį iš tanklaivių, kurie atvyksta iš žvejybos, tačiau žvejyba Rusijoje praktiškai nevykdoma dėl techninio šalies žvejybos laivyno atsilikimo. Rusijos Federalinės žvejybos agentūros duomenimis, šalyje dirba vos du žvejybos laivai.

Žaliavą „Murmansko žuvies kombinatas“ pirko Norvegijos aukcionuose „Norges Sildesalgslag“ ir „Norges Rafisklag“, jis buvo sudaręs sutartis, pagal kurias antroje 2014 metų pusėje turėjo pirkti 31 tūkst. tonų žuvų: menkes, stintenes, juodžuves, juodadėmes menkes ir silkes.

Tuo pat metu Murmansko vyriausybės spaudos tarnyba, pasklidus žiniai apie ieškinio padavimą, pareiškė, kad žuvies kombinatas darbo nebuvo nutraukęs. Prokuratūra nustatė, kad įmonė tęsė savo veiklą. „Po viešo Murmansko žuvies kombinato direktoriaus pareiškimo žiniasklaidoje apie tai, kad dėl įvestų sankcijų įmonė nutraukė darbą, buvo atliktas patikrinimas“, – sakė spaudos tarnyba. Prokuratūros darbuotojai patvirtino, kad žmonės yra savo darbo vietose ir toliau tęsia veiklą. Oficialūs patikrinimo rezultatai buvo nusiųsti Murmansko srities administracijai.

Žuvų rinkos gamybos ir prekybos įmonių asociacijos duomenimis, AB „Murmansko žuvies kombinatas“ šiuo metu patenka į didžiausių Rusijos žuvies perdirbimo įmonių dešimtuką. Gamyba vyksta Murmansko jūrų uosto teritorijoje. Gamybos pajėgumai sudaro 70 tūkst. tonų per metus.

Anksčiau M. Zubas kreipėsi į vyriausybę su prašymu pasinaudojus jau sukaupta patirtimi iš dalies atšaukti sankcijas ir leisti tiekti į Rusiją gyvą ar atšaldytą norvegišką žaliavą tanklaiviais su atšaldymo jūros vandeniu sistema iš žvejybos rajonų nekontaktuojant su Norvegijos krantais.

Murmansko žurnalistų duomenimis, po to vietos valdžia paskelbė sprendimą atimti iš AB „Murmansko žuvies kombinatas“ svarbiausios miesto įmonės statusą. Srities gubernatoriaus pirmasis pavaduotojas Aleksejus Tiukavinas paaiškino, kad žuvies kombinatui tekdavo 1,5 procento bendros žuvies perdirbimo apimties regione.

Priminsime, kad rugpjūčio 7 dieną Rusija uždraudė įvežti visą eilę pagrindinių maisto produktų, įskaitant ir žuvį, iš Norvegijos, Europos Sąjungos, JAV, Australijos ir Kanados. Tai turėjo būti atsakomosios priemonės prieš šalis, anksčiau palaikiusias Rusijos ekonomikai ir kai kuriems piliečiams pritaikytas sankcijas. Uždraustos įvežti produkcijos sąrašas pasikeitė rugpjūčio 20 dieną – buvo įtrauktos tam tikros pataisos. Pavyzdžiui, į Rusiją vėl buvo leista įvežti gyvą žuvį dirbtiniam veisimui, tačiau prekinė gyva žuvis liko juodajame sąraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.