Verslas

2015.09.08 13:45

Už močiutės gintaro karolius galima gauti ir 150 tūkst. litų

Lietuvos vežami arabų šeichams. Jiems močiučių gintaro karolius tiekiantys pirkliai už papuošalus siūlo ir 150 tūkst. litų. Žinia apie tai, kad Juodkrantėje bus iškasama gintaro žaliava, įdavė į rankas kozirį lietuviškojo aukso supirkėjams.

Lietuvos vežami arabų šeichams. Jiems močiučių gintaro karolius tiekiantys pirkliai už papuošalus siūlo ir 150 tūkst. litų. Žinia apie tai, kad Juodkrantėje bus iškasama gintaro žaliava, įdavė į rankas kozirį lietuviškojo aukso supirkėjams.

Tokie pirkliai baigia supirkti tautinių paveldu vadinamus močiučių gintaro karolius, siūlydami už juos keliasdešimt tūkstančių litų, ir juos išgabena į Jungtinių Arabų Emyratus, taip susižerdami įspūdingas sumas pinigų.

Siūlo ir 150 tūkst. litų

„Greitai gintarinius karolius, kuriais mūsų mamos, močiutės puošėsi per savo vestuves, dainų šventėse, kitomis progomis, galėsime pamatyti tik atvirukuose, nes jų Lietuvoje paprasčiausiai neliks. Suprantu, kad žmonėms reikia pinigų, tačiau juos pravalgys ir viskas, o tautinis paveldas bus prarastas. Kažkoks siaubas į Lietuvą atėjo. Parduoti močiučių gintaro karolius yra taip pat amoralu lyg parduoti artimo žmogaus lavoną“, – žodžių į vatą nevyniojo rinkoje susiklosčiusia situacija pasipiktinęs Pasaulinės gintaro tarybos narys, Tarptautinės gintaro asociacijos narys, gintaro muziejų Nidoje ir Vilniuje savininkas Kazimieras Mizgiris.

Laikraščiuose ir internete pastaruoju metu mirgėte mirga skelbimai, kad „brangiausiai superka senus apvalius ir ovalius gintaro karolius, papuošalus, gabalus“.

DELFI žurnalistai paskambino keliais tokiuose skelbimuose nurodytais telefono numeriais.

Atsakymas pribloškė – už močiučių gintaro karolius siūloma iki 30 tūkst. litų, yra ir tokių, už kuriuos galima gauti ir 150 tūkst. litų.

„Gintaro karolių gramas kainuoja iki 150 litų, todėl kuo jie sunkesni, tuo brangesni. Tačiau mus domina tik seni, kurių karolių forma yra alyvuogės, slyvos, apvalūs ar ovalūs. Jei turite paprastus karolius, suvertus iš mažų gintaro gabaliukų, galite mesti į šiukšlių dėžę arba kam nors padovanoti – jie nevertingi“, – aiškino vyras, atsiliepęs telefonu, kurio numeris buvo nurodytas viename skelbimų.

Nori parduoti, bet ne pasakoti

Kitas pirklys dėstė, kad itin vertinami tokie gintaro karoliai, kurie yra ypač seni, dar prezidento Antano Smetonos laikų. Svarbiausia, kad karoliai būtų neskaidrūs, neperšviečiami.

„Jei norite užsidirbti, gerai pasirauskite po močiučių skrynias, gal ir rasite kokius gintaro karolius, kurie dabar ir yra lobis“, – suokė supirkėjas.

Jo teigimu, dažniausiai pasitaikantys seni gintaro karoliai sveria apie 70 gramų ir už juos galima gauti iki 3 000 litų.

Pirkliai aiškino, kad šiuo metu gintaro karolių supirkimo kaina yra didžiausia, o ateityje ji gali tik mažėti.

„Pastaruosius dvejus metus gintaras brango ir dabar pasiekė ribinę kainą. Kai tik Juodkrantėje bus pradedamas kasti gintaras, o tai prasidės kitais metais, gintaro kaina tikrai nukris. Todėl jei turite vertingų gintaro dirbinių, geriausia juos parduoti yra būtent dabar“, – tvirtino skelbimų apie superkamus gintaro karolius autoriai.

Paklausti, kur jie naudos įsigytus ir istoriškai, ir materialiai vertingus gintaro karolius, supirkėjai tylėjo lyg vandens į burną prisisėmę: „Jūsų reikalas parduoti. Ką mes su jais darysime, mūsų reikalas, paslaptis“.

Šeichams – prestižo reikalas

Tą paslaptį atskleidė K. Mizgiris.

„Pastaruoju metu atsirado tokių neva verslininkų, kurie rado kelių į Jungtinių Arabų Emyratų rinką. Šeichai labai vertina lietuviškąjį gintarą, kuriam yra apie 50 mln. metų. Tai – energetiškai labai stiprus organinės kilmės mineralas. Tik mes, lietuviai, nesuprantame jo vertės, o šeichai supranta, užtat ir kloja įspūdingas sumas. Š gintaro karolių jie daro rožančius ir tokius turėti yra garbės ir prestižo reikalas“, – dėstė K. Mizgiris.

Jo žiniomis, Dubajuje už gramą močiučių gintaro karolių mokama apie 100 eurų (apie 350 litų).

„Lietuvoje pirkliai už tai siūlo iki 150 litų, o patys parduoda už vos ne tris kartus didesnę sumą. Kadangi verslininkai rado tokią nišą, nenuostabu, kad jie verčiasi per galvą, jog supirktų kuo daugiau senojo Lietuvos gintaro, kurį bent jau aš laikau mūsų tautiniu paveldu. Negalima leisti jo išvežti iš Lietuvos“, – pabrėžė K. Mizgiris.

Jo teigimu, pirkliai pirmiausia skelbimais užvertė mažesniųjų miestelių laikraščius, o dabar jau persikėlė ir į didmiesčius.

„Iš pradžių nesupratau, kas darosi. Man ėmė skambinti moterys, prašydamos įvertinti jų turimų karolių vertę. Kai pradėjau domėtis, kam to reikia, paaiškėjo, kad moterys juos nori parduoti pirkliams. Paskui Pasaulio gintaro taryboje sužinojau apie tas atsivėrusias arabų rinkas. Dabar, kai man paskambina kokia moteris, prašydama įvertinti karolių vertę, imu ją gėdinti, kad tik savo ar mamos papuošalų neparduotų. Pinigus pravalgys ir viskas, o tautinio paveldo Lietuvoje nebeliks“, – kraupo K. Mizgiris.

Muilina akis

Jis piktinosi ir tuo, kad karolių supirkėjai meluoja, jog Juodkrantėje pradėjus išgauti gintarą, esą Lietuvoje labai nukris jo vertė.

„Tame telkinyje gintaro yra vos 110 tonų. Toks kiekis gali gintaro poreikį Lietuvoje patenkinti pusę metų ar metus. Be to, tikėtina, kad atvažiuos kinai ir supirks visą tą gintarą, nes lietuviai negalės konkuruoti kainomis. Taigi, jei Lietuvoje ir bus išgaunamas gintaras, tai neturės jokios įtakos jau pagamintų papuošalų vertei“, – aiškino K. Mizgiris.

Jis patikino, kad gintaras ateityje tik brangs, todėl pirkliai, aiškinantys, kad šio mineralo kaina jau pasiekė aukštumas ir ims kristi, muilina akis, nes nori, kad moterys kuo greičiau parduoti savo vertingus papuošalus.

„Tiems, kurie nori parduoti senus vertingus gintaro karolius, nors už juos siūloma kaina ir yra labai patraukli, galiu drąsiai sakyti, nieko nėra švento. Parduoti močiutės ar mamos gintaro karolius, mano akimis, yra tas pats, kas parduoti velionės kūną“, – šiurpiai palygino K. Mizgiris.

Jis tvirtino, kad Lietuvos gintaro mylėtojai patys supirktų tuos karolius, kad tik jie nebūtų išvežti šeichams, tačiau kaina yra neįkandama.

„Mokėti už karolius daugiau nei 10 tūkst. litų tikrai yra neįmanoma, neturime tiek pinigų. Todėl galime apeliuoti tik į sąžinę“, – K. Mizgiris vylėsi, jog Lietuvoje gintaro karolius pavyks išsaugoti ne tik atvirukuose.