Verslas

2015.09.08 13:45

V. Vasiliauskas užsiminė apie prastesnę, nei tikėtasi, Lietuvos ekonomikos būklę

Pirmadienį Lietuvos bankas skelbs valstybės ekonomikos augimo prognozes. Ketvirtadienį Frankfurte Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas užsiminė, kad prognozės bus mažinamos.

Pirmadienį Lietuvos bankas skelbs valstybės ekonomikos augimo prognozes. Ketvirtadienį Frankfurte Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas užsiminė, kad prognozės bus mažinamos.

Ketvirtadienį Europos centrinis bankas (ECB) pranešė, kad euro zonos būklė yra prastesnė, nei tikėtasi. Dėl to buvo sumažintos metinio augimo prognozės. Numatoma, kad šiemet euro zonos metinis augimas sieks 0,9 proc., 1,6 proc. kitąmet ir 1,9 proc. 2016 metais. Prognozės nuo birželio buvo koreguotos į neigiamą pusę. 

Frankfurte 15min.lt paklaustas, kaip tai atsilieps Lietuvai, jis atsakė, kad neigiamai.

„Lietuvai tai gali atsiliepti per tokius kanalus kaip užsienio prekyba. Jeigu stoja mūsų didžiausių prekybos partnerių ekonomikos, tai, be jokios abejonės, tai daro įtaką mūsų eksportui“, – ECB pastate sakė jis.

Lietuvos banke pirmadienį bus pristatytos Lietuvos ekonomikos augimo prognozės. Dėl Rusijos sankcijų ir euro zonos bėdų, jos, panašu, bus prastesnės už ankstesnes.

„Na, mes matome tam tikras mažėjimo tendencijas, bet konkrečius skaičius pateiksime pirmadienį. Pirmadienį pristatysime ir poveikį taip vadinamų rusiškų sankcijų Lietuvos ekonomikai. Be jokios abejonės, tas poveikis yra, bet jis nėra dramatiškas“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Baisu, kad kainos neauga

Ketvirtadienį Frankfurte prie Maino, kur 15min.lt vieši ECB ir Lietuvos banko kvietimu, ECB  prezidentas Mario Draghi pasiuntė žinią, kad ECB darys viską infliacijai paspartinti. Dabar ji euro zonoje tesiekia vos 0,3 proc. ir taip smarkiai atsilieka nuo ECB tikslo – 2 proc.

Panaši situacija yra ir Lietuvoje. Nors liaudyje jau įsišaknijo mitas, kad kainos dramatiškai auga dėl euro įvedimo, statistika to neliudija.

„Infliacija iš tikrųjų yra maža. Pagrindiniai faktoriai, kurie lemia žemą infliaciją, tai yra energetikos ištekliųkainos ir maisto produktų. Tai didelių skirtumų nėra, panašu, kad panašus žemas lygis išsilaikys ir artimiausiu metu. (…) Akivaizdu, kad realiosios pajamos didėja daugiau, nei kyla kainos. Ir tai yra faktas. Mano galva, tuo viskas pasakyta. Visa kita yra tik spekuliacijos“, – sakė V. Vasiliauskas.