Verslas

2015.02.14 17:10

Politiniai skersvėjai verslo nebaugina

Rinkimų batalijas atidžiai stebintys verslininkai su naująja valdžia tikisi susikalbėti argumentų kalba.

Rinkimų batalijas atidžiai stebintys verslininkai su naująja valdžia tikisi susikalbėti argumentų kalba.

Valdžia turėtų nepamiršti, kad verslas lyg ta bitė, nešanti medų – pinigus į biudžetą. Todėl iš naujųjų krašto vairininkų verslo žmonės tikisi daugiau dėmesio, supratimo ir atsakingų sprendimų.

Tai pabrėžė „Lietuvos žinių“ kalbinti verslo organizacijų vadovai.

Siūlymai parengti

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidento Gedimino Rainio teigimu, politikoje švytuoklės principas – įprastas dalykas, o mūsų rinkėjai politinę kryptį paprastai keičia kas ketverius metus. Tačiau kad ir kokia valdžia ateitų, politikams LPK yra parengusi storą siūlymų paketą, susidedantį iš kelių pagrindinių blokų. Vienas jų – mokesčių klausimai.

Pasak G. Rainio, šioje srityje tikimasi stabilumo ir prognozuojamumo. „Be jokios abejonės, kategoriškai pasisakome prieš kai kurių politikų siekį taikyti progresinį apmokestinimą. Traktuojame, kad jis jau yra progresinis visuose iš esmės mokesčiuose, ypač darbo apmokestinime“, – pabrėžė viceprezidentas.

Įgyvendinant energetikos projektus, kurių, anot pramonininkų atstovo, „yra nemažai ir labai didelių apimčių“, tikimasi daugiau skaičiavimų, realesnių strategijų bei prioritetų nustatymo. Kalbėdamas apie trečią siūlymų bloką G. Rainys priminė, kad eksportuojanti krašto pramonė šiuo metu į priekį traukia visą Lietuvos ekonomiką. Kol kas tai pavyzdiniai rodikliai net visos Europos Sąjungos kontekste.

„Tą užtikrina mūsų gebėjimas dirbti lanksčiai, persiorientuoti tiek Vakarų, tiek Rytų kryptimi. Dėl to labai svarbūs geri politiniai santykiai su visais mūsų kaimynais – Kaliningradu (Rusija), Latvija, Lenkija, Baltarusija. Todėl siekis, kad politiniai nesutarimai, dirbtinės kliūtys neužgožtų galimybės verslui dirbti – taip pat mūsų prioritetas“, – sakė G. Rainys.

Trūksta profesionalų

„Didelių siurprizų tikrai nėra“, – rinkimų rezultatus lakoniškai įvertino Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas. Jo nuomone, nereikėtų „už gryną pinigą“ priimti politikų rinkimų pažadų, nes tarp jų – nemažai visiškai nerealių.

„Bet kokiam verslui aktualu, kad būtų kuo mažiau biurokratinių barjerų, kuo paprastesnis teritorijų planavimas, kuo mažiau kliūčių kuriant pridėtinę vertę“, – viltis, siejamas su kiekviena ateinančia valdžia, įvardijo R. Šidlauskas. Pasak asociacijos vadovo, kada nors tai reikėtų pagaliau pasiekti. Kol kas belieka tikėtis, kad būsimieji vairininkai neprikurs verslui naujų kliūčių.

„Pažiūrėkime, kaip mes valdome europinius fondus. Jau ten užprogramuota nemažai „berazumysčių“, antra tiek prikuriame patys, nes manome, kad tai – išmanymo parodymas. Ir turime rezultatą – tais pinigais niekas nenori naudotis, nes jais... neįmanoma pasinaudoti“, – teigė R. Šidlauskas. Pasak jo, taip atsitinka dėl to, kad viskam neretai diriguoja žmonės, kurie versle nebuvo nė dienos.

Pašnekovas prisipažino nemanantis, kad ir prie naujos valdžios pradės dirbti daugiau verslo srities profesionalų. „Politinės partijos – užsikonservavusi sfera, jos verda savo sultyse. Kuri partija įsileidžia jaunų žmonių, jauno kraujo? Tokių nematau“, – sakė R. Šidlauskas.

Tikisi dialogo

Pasak Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidento Valdo Sutkaus, remiantis apklausomis, tokių rinkimų rezultatų ir buvo galima tikėtis. Kitaip nei kiti, V. Sutkus prisipažino pozityviai vertinantis „Drąsos kelio“ (DK) pasirodymą politinėje arenoje. „Palyginti su 2008 metų rinkimais, kai buvo išrinkta „juokdarių“ komanda, DK, kad ir kaip jį vertintum, yra pilietiškai nusiteikusių žmonių grupė. Todėl man džiugu, kad krašto politinė sistema išsiplėtė“, – sakė jis.

Pasak V. Sutkaus, bet kokie rinkimai geri tuo, kad politinės jėgos, kurios ilgą laiką yra valdžioje, į kadencijos pabaigą neretai tampa „pernelyg arogantiškos, pernelyg domisi savimi ir per mažai socialiniais partneriais“. Todėl, LVK vadovo žodžiais, „tikimės, kad atsinaujinimas duos pozityvių impulsų ir mums, kaip verslo organizacijai“.

„Mūsų principai nesikeičia. Kertinis jų – socialinė partnerystė ir dialogas“, – pabrėžė LVK atstovas. Pasak jo, verslas tikisi, kad valdžia, prieš priimdama sprendimus „ką nors apmokestinti, uždrausti, reguliuoti, subsidijuoti“, labai aiškiai viską pasvers. „Džiugu, kad supratimas, jog verslas yra bitė, kuri neša medų – pinigus į biudžetą, iš kurio gyvena kiti, tarp jų ir Seimo nariai, vis dėlto yra“, – sakė V. Sutkus. Anot jo, savo siūlymus politinėms partijoms LVK yra jau išsiuntusi.