Verslas

2014.09.04 12:26

Iš Baltarusijos – milžiniški užsakymai

ELTA, DELFI.lt 2014.09.04 12:26

Rugsėjo 4 d. ekspertų ir investuotojų komanda iš Lenkijos atvyko į Baltarusiją, kur ketina susitarti dėl pieno tiekimo iš Lenkijos.

Rugsėjo 4 d. ekspertų ir investuotojų komanda iš Lenkijos atvyko į Baltarusiją, kur ketina susitarti dėl pieno tiekimo iš Lenkijos.

Baltarusiai pasirengę kas mėnesį iš Lenkijos gamintojų pirkti iki 200 tūkst. tonų pieno, kurį ketina perdirbti ir perparduoti. Tarp tolimesnių perdirbtų pieno gaminių pirkėjų taip pat bus ir Rusija. Apie tai, remdamasis Lenkijos žemės ūkio ministro Mareko Sawickio pareiškimu, pranešė laikraštis „Gazeta Wyborcza“.

Lenkijos televizijos kanalo TVP1 eteryje M. Sawickis pasakė, kad Baltarusijoje lankėsi rugsėjo 1 d., kur susitiko su Minsko meru Nikolajumi Ladutka ir Veterinarijos tarybos vadovu bei vicepremjeru Michailu Rusyjumi. Buvo deramasi dėl Lenkijos gamintojų dalyvavimo Baltarusijos rinkoje didinimo, rašo news.tut.by.

„Rugsėjo 4 d. Lenkijos eksportuotojų ir investuotojų komanda atvyks į Baltarusiją. Bus kalbamasi su konkrečiais partneriais iš Baltarusijos. Baltarusiai pareiškė, kad yra pasiruošę pirkti iš mūsų kiekvieną mėnesį iki 200 tūkst. tonų šviežio, kondensuoto, sauso ir kitokio pieno, kurį perdirbs ir perparduos, taip pat ir Rusijos rinkai“, – rašoma „Gazeta Wyborcza“ straipsnyje.

Pabrėžiama, kad Baltarusija neketina pažeisti nei draudimo dėl produkcijos įvežimo, nei vidinių susitarimų Muitų sąjungoje su Rusija ir Kazachstanu. „Jie nori pirkti lenkiškus produktus, juos perdirbti ir parduoti Rusijai. Lenkijai Baltarusija – patogi partnerė, nes yra arti“, – rašo „Gazeta Wyborcza“.

Rusijos embargas stipriai smogė Lenkijos ūkininkams, nes palietė 6,2 proc. viso Lenkijos eksporto, kuris siekia 1,3 mlrd. eurų (apie 4,5 mlrd. litų). „Rusija nėra pagrindinė mūsų eksporto rinka, tačiau kai kurių produktų (kopūstų, pomidorų, obuolių) eksportui ji labai svarbi“, – rašoma straipsnyje.

Jau anksčiau buvo rašoma, kad Baltarusija teisėtu pagrindu gali savarankiškai padengti didelės pieno produktų grupės tiekimo trūkumą Rusijai. Baltarusijos gamintojai sudaro didelę importuojamo pieno, sūrio, varškės ir sviesto dalį Rusijos rinkoje. Egzistuoja potencialas didinti šių tiekiamų produktų kiekį ir tokiu būdu padengti dėl draudimo įvežti produkciją iš Europos Sąjungos (ES) valstybių atsiradusį trūkumą. Tačiau Baltarusijos perdirbėjams šalies viduje trūksta perdirbimui tinkamos žaliavos, todėl šį trūkumą jie mėgina gauti iš Lenkijos.

Kalbėjosi ir su lietuviais

Primename, kad Baltarusija dėl žemės ūkio produkcijos kalbėjosi ir su Lietuva.

„Baltarusija pasirengusi su mumis bendradarbiauti. Baltarusijos žemės ūkio ir maisto ministras Leonidas Zajacas sakė, kad Rusijos embargo ir jiems buvo tam tikras šokas, kita vertus, tai suteikė naujų ekonomikos vystymo galimybių. Juos domina lietuviški žemės ūkio ir maisto produktai, ypač žaliavinis pienas ir jautiena, taip pat jie norėtų su Lietuva kurti bendras įmones“, – prieš porą savaičių teigė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Pasak ministerijos, pernai žemės ūkio ir maisto prekių eksportas į Baltarusiją sudarė 180 mln. eurų (621,54 mln. litų) – 3,8 proc. viso žemės ūkio ir maisto produktų eksporto. Eksporto struktūroje pagal šalis Baltarusija buvo 8 vietoje iš 134 eksporto partnerių.

Maskva, keršydama už Vakarų sankcijas dėl jos numanomos paramos Ukrainos separatistams bei Krymo aneksijos, rugpjūčio 7–ąją paskelbė vienerių metų embargą daugumai maisto produktų iš ES, JAV ir jas palaikančių valstybių. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad nepalaikys Rusijos sankcijų.

Latvija suinteresuota savo pieną perdirbti Baltarusijoje

Latvija suinteresuota organizuoti savo pieno žaliavos perdirbimą Baltarusijos įmonėse. Apie tai buvo kalbamasi Baltarusijos prekybos ir pramonės rūmų pirmininko Michailo Miatlikovo bei Latvijos žemės ūkio ministro Janio Duklavo ir šalies verslininkų susitikimo metu.

Latvijos delegacijos vizito metu buvo kalbamasi ne tik apie žaliavų perdirbimą, bet ir apie galimybes organizuoti Latvijos pieno perdirbėjų produkcijos tiekimą į Baltarusijos rinką.

Susitikimo dalyviai susitarė jau artimiausiu metu surengti dar kelis papildomus susitikimus tarp Baltarusijos ir Latvijos pieno pramonės sektoriaus atstovų Vitebsko ir Mogiliovo srityse, kur būtų aptarti konkretūs kylantys klausimai – kaina, produkcijos kokybė, transporto ir logistikos sprendimai bei produkcijos tiekimo į Baltarusiją sąlygos.

Susitikus buvo taip pat susitarta palaikyti teigiamą dvišalio ir abiem pusėms naudingo prekybinio bei ekonominio bendradarbiavimo dinamiką, stiprinti Baltarusijos bei Latvijos verslo atstovų tarpusavio ryšius.

Derybose taip pat dalyvavo Latvijos ambasadorius Baltarusijoje Michailas Popkovas, stambių pieno perdirbimo įmonių Latvijoje vadovai, pieną perdirbančių žemės ūkio kooperatyvų bendrijų atstovai.