Verslas

2014.09.03 12:02

Ž. Mauricas: euro zonoje mūsų gali laukti pagunda

Euro zonoje linkstama šiek tiek lanksčiau žiūrėti į taupymo režimą. Jei tokia tendencija tęsis, yra labai didelis pavojus ir pagunda, kad, įstojus į euro zoną, Lietuva prisidės prie labiau išlaidaujančių šalių. Taip teigia banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Euro zonoje linkstama šiek tiek lanksčiau žiūrėti į taupymo režimą. Jei tokia tendencija tęsis, yra labai didelis pavojus ir pagunda, kad, įstojus į euro zoną, Lietuva prisidės prie labiau išlaidaujančių šalių. Taip teigia banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pasak jo, tokiu atveju ne tik „nubrauksime“ tai, ką jau pasiekėme, bet ir nepasiruošime naujai artėjančiai krizei. „Taigi primas Lietuvos iššūkis, jau įstojus į euro zoną, yra suvaldyti viešojo sektoriaus išlaidas ir nepasiduoti pagundai per daug išlaidauti“, – interviu LRT Radijo laidai „Ryto garsai“ sako Ž. Mauricas.

– Pone Mauricai, tai ne pirmas kartas, kai Rusija imasi priemonių riboti lietuviškos produkcijos importą, tačiau, kaip ir Jūs pats sakote, Lietuvos ekonomika sukasi ne vien tik apie maisto produktų eksportą, todėl čia gyvenantiems ir dirbantiems yra aktualūs ir infliacijos, emigracijos klausimai. Kokias aktualiausias problemas Lietuvai Jūs matote šiuo metu?

– Iš tiesų reikia pripažinti, kad įvykiai Rusijoje yra tikrai turbūt svarbiausias veiksnys, galintis lemti Lietuvos ekonominę raidą artimiausiais mėnesiais ir netgi metais, ypač, jei šaltasis ekonominis karas toliau eskaluosis. Ir yra grėsmė, kad Lietuva praktiškai praras savo tranzitines valstybės statusą. Taip, ta grėsmė yra didelė. Tačiau, kaip dažnai yra būna, vienam įvykiui yra sutelkiamas per didelis dėmesys ir šiek tiek pamirštamos kitos grėsmės ir iššūkiai. Aš išskyriau keletą tokių iššūkių.

Pirma, kitais metais, jau praktiškai po kelių mėnesių, įstosime į euro zoną, ir klausimas, į kokią euro zoną mes įstosime. Šiek tiek galbūt pavojaus varpai skamba dėl to, kad pačioje euro zonoje krypstama šiek tiek lanksčiau žiūrėti į taupymo režimą, nes tokios valstybės, kaip Prancūzija, Italija, netgi Ispanija jau metų metus skundžiasi, kad taupymas atneša nereikalingas kančias. Ir netgi Europos Centrinis bankas metu yra linkęs pritarti šiai nuomonei ir sako, kad galbūt to taupymo Europoje yra šiek tiek per daug, ir jis stabdo ekonomikos augimą.

– O kaip turėtų elgtis Lietuva?

– Jei ta kryptis tęsis, yra labai didelis pavojus ir pagunda, kad, įstoję į euro zoną, mes taip pat prisidėsime prie tų labiau išlaidaujančių šalių ir ne tik, kad „nubrauksime“ tai, ką jau pasiekėme, kalbant apie biudžeto subalansavimą, tačiau taip pat tokiu būdu nepasiruošime naujai artėjančiai krizei. Taigi pirmas Lietuvos iššūkis, jau įstojus į euro zoną, yra suvaldyti viešojo sektoriaus išlaidas ir nepasiduoti pagundai per daug išlaidauti.

– Skelbiama, kad Valstybinio socialinio draudimo fondo skola nuo 2008 m. iki dabar išaugo tūkstantį kartų. Kaip tai paveikė kiekvieną mūsų ir ką tai reiškia?

– Taip, galbūt viena iš aštriausių arba skaudžiausių viešojo sektoriaus vietų yra būtent „Sodros“ biudžetas ir „Sodros“ skola. Šiuo metu „Sodros“ skola jau viršija vienerių metų „Sodros“ išlaidas. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad, norint subalansuoti biudžetą, teoriškai reikėtų pensijų ir kitų socialinių išmokų vienerius metus. Tai yra iš tiesų ganėtinai nerimą kelianti situacija. Ką Lietuvai reikėtų daryti, tai būtent imtis reformų ir stengtis panaikinti tą susikaupusią skolą, taip pat sumažinti deficitą.

– Ar Jūs matote, kad būtų ketinama imtis tokių reformų?

– Deja, kol kas tokių veiksmų nėra daroma. Buvo pateikta labai daug pasiūlymų. Praeitais metais buvo sukurta darbo grupė būtent šiems klausimams (o sykiu ir kitoms pokyčių sistemos problemoms) spręsti, tačiau jokių išvadų, jokių sprendimų nebuvo padaryta. „Sodros“ skola ir toliau auga. Praktiškai šiais metais ji paaugs daugiau nei vieną milijardą litų.