Verslas

2015.09.08 13:45

Kas po euro įvedimo laukia litais paskolas pasiėmusių žmonių?

Skirmantas Malinauskas, 15min.lt2015.09.08 13:45

„Swedbank“ privačių klientų finansavimo skyriaus vadovas Tomas Pulikas 15min.lt teigė, kad litais paskolas turintys klientai Lietuvoje įvedus eurą nepatirs papildomų sunkumų – jiems nereikės eiti į bankus, perrašinėti sutarčių ar sudarinėti naujų. Palūkanas užfiksavusių klientų sutarčių sąlygos taip pat nesikeis.

„Swedbank“ privačių klientų finansavimo skyriaus vadovas Tomas Pulikas 15min.lt teigė, kad litais paskolas turintys klientai Lietuvoje įvedus eurą nepatirs papildomų sunkumų – jiems nereikės eiti į bankus, perrašinėti sutarčių ar sudarinėti naujų. Palūkanas užfiksavusių klientų sutarčių sąlygos taip pat nesikeis.

– Kaip po euro įvedimo keisis žmonių, turinčių paskolas litais, situacija?

– Įvedus eurą Lietuvoje visi nepadengti ir litais išreikšti finansiniai įsipareigojimai bus automatiškai perskaičiuoti į eurus oficialiai nustatytu kursu, tai yra, 1 EUR = 3,45280 LTL.  Finansiniai įsipareigojimai ir toliau turės būti vykdomi atitinkamoje sutartyje nustatytomis sąlygomis.

Palūkanų apskaičiavimo tvarką reglamentuoja Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas, kuriame numatyta, kaip tarpbankinė palūkanų norma VILIBOR (Vilnius Interbank Offered Rate) bus keičiama į EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate).

Visos teisės aktų, sutarčių ir kitų dokumentų nuorodos į tarpbankines palūkanų normas VILIBOR nuo euro įvedimo dienos bus laikomos nuorodomis į tos pačios trukmės EURIBOR, išskyrus vienos nakties paskolų palūkanų normą. Nuorodos į vienos nakties VILIBOR bus laikomos nuorodomis į EONIA (Euro OverNight Index Average).

Naujų sutarčių po euro įvedimo dienos palūkanų norma bus nustatoma laikantis analogiškų principų kaip ir iki euro įvedimo (įvertinamas kliento mokumas, rizika, kiti veiksniai ir pagal tai apskaičiuojama klientui taikoma palūkanų norma).

– Kaip keisis ir ar keisis sutarčių maržos? Juk paskolos litais buvo rizikingesnės?

– Bendrą kintamų palūkanų normą sudaro kintama palūkanų bazė – VILIBOR, jeigu paskola gauta litais, arba EURIBOR, jeigu paskola gauta eurais, ir kiekvienam klientui nustatyta palūkanų marža.

Po euro įvedimo klientui nustatyta marža nesikeis, o VILIBOR indeksas nuo euro įvedimo dienos, pagal Euro įvedimo įstatymą, bus laikomas nuoroda į tos pačios trukmės EURIBOR indeksą.

Jeigu sutartyse ar kituose dokumentuose numatyta nuoroda į VILIBOR laikotarpiui, prasidėjusiam iki euro įvedimo dienos ir pasibaigsiančiam po euro įvedimo dienos, šis palūkanų normos dydis bus naudojamas iki laikotarpio, kuriam jis nustatytas, pabaigos. Naujos palūkanų bazės EURIBOR reikšmė bus faktiškai pradėta naudoti ne nuo sausio 1 d., o nuo artimiausios palūkanų keitimosi datos.

– Kaip keisis situacija žmonių, kurie paskolas litais turėjo fiksuotomis palūkanomis?

– Fiksuotos palūkanų normos dydis išlieka toks pat.

– Kaip visa tai atrodys techniškai? Ar žmonės turės pasirašinėti naujas sutartis? Ar turės kreiptis į bankus ir, pvz., tartis dėl naujos mažos?

– Naujų kredito sutarčių dėl euro įvedimo privatiems klientams pasirašyti nereikės. Sutarčių sąlygos išliks tokios pat, kaip ir buvo iki euro įvedimo.

– Jeigu žmonėms kitas bankas pasiūlytų geresnes sąlygas pakeitus paskolas eurais, ar perėjimas būtų laikomas sutarties pažeidimu?

– Visų bankų paskolų keitimo iš litų į eurus sąlygos yra apibrėžtos Euro įvedimo įstatyme ir yra vienodos visiems rinkos dalyviams. Norint turimą paskolą refinansuoti kitame banke, galios tokios pat kaip ir dabar paskolų refinansavimo sąlygos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt