Verslas

2015.09.08 13:45

Suomijoje – rusų antplūdis: vilioja prekės, kurias Maskva uždraudė

15min.lt 2015.09.08 13:45

Suomijos pasienio su Rusija miestuose – tikras rusų pirkėjų bumas. Žmonės važiuoja apsipirkti į Suomiją po to, kai įvedus sankcijas kai kurios Vakarų gamintojų prekės nebepatenka į Rusiją, skelbia „Deutsche Welle“.

Suomijos pasienio su Rusija miestuose – tikras rusų pirkėjų bumas. Žmonės važiuoja apsipirkti į Suomiją po to, kai įvedus sankcijas kai kurios Vakarų gamintojų prekės nebepatenka į Rusiją, skelbia „Deutsche Welle“.

Rusai, nebegalintys savo tėvynėje nusipirkti kai kurių vakarietiškų prekių, važiuoja apsipirkti į užsienį. Tai jau pajutė Suomijos pasienio miestai. Čia rusai daugiausia važiuoja pirkti pieno ir mėsos produktų. Pamačiusios tokius rusų pirkėjų srautus, Suomijos parduotuvės nemažai daliai prekių ėmė taikyti nuolaidas.

Kaip skelbiama leidinyje, prekės, kurios dabar smarkiai atpigintos, buvo užsakytos ir apmokėtos Rusijos bendrovės, tačiau įvedus sankcijas, kroviniai su sūriu, mėsa, grietine, jogurtais taip ir nepateko į Rusiją. Todėl gamintojai nusprendė nerealizuotus produktus parduoti smarkiai sumažintomis kainomis.

Pirkėjų skaičius išaugo 40 proc.

Lapenranto miesto, esančio 26 kilometrai nuo Rusijos sienos, gyventojai, sako, kad jiems netikėtai atėjo „rusų dienos“. Prie prekybos centrų – daugybė automobilių ir autobusų rusiškais numeriais. Būtent jie šiomis savaitėmis čia sudaro didžiąją dalį pirkėjų. Artimiausių Rusijos miestų gyventojai apsipirkti atvyksta net dviračiais.

Parduotuvės „K-Citymarket“ administratorė pasakojo, kad pastarosiomis dienomis pirkėjų iš Rusijos išaugo apie 40 proc.:„Mes dabar taikome akcijas populiarioms Rusijoje sviesto, jogurto, grietinės, sūrių rūšims. Beje, sūrių, regis, nebeliko.“.

Skyriuose, kuriuose parduodami rusus taip dominantys produktai, prekių pavadinimai užrašyti ir rusų kalba. Šio prekybos centro atstovai teigia, kad po sankcijų įvedimo rusų pirkėjai išleidžia apie trečdaliu didesnes sumas.

Vietos gyventojai irgi džiaugiasi nauja situacija ir juokais vadina ją „Putino dovana“ – mat dabar prekės atpigo, jie perka net tuos produktus, kurių anksčiau nevartodavo.

Prisiminė sovietinius laikus

Naujos galimybės atsivėrė ir mokantiems rusiškai suomiams – parduotuvės ieško darbuotojų, mokančių rusiškai.

Tiesa, nemažai šių miestų gyventojų yra įsitikinę, kad rusų srautai ilgainiui sumažės. Tačiau su tuo nesutinka patys rusai. Iš Pskovo srities autobusu apsipirkti atvykusi Jelizaveta Igolnikova pasakojo, kad ji į Suomiją važiuoja apsipirkti vos Maskvai įvedus sankcijas. Pirmiausia ji su bičiuliais nuvyko į Latviją.

„Mes ten pirkome daug pieno produktų, latviai negalėjo atsidžiaugti, kad mes išleidžiame pas juos daug pinigų. O mes tiesiog prisiminėme senus laikus ir nusprendėme apsirūpinti iš anksto. Todėl ir važinėsime, kol nebus uždaryta siena“, – sakė ji.
Pagal Rusijos įstatymus, vienam žmogui galima įsivežti ne daugiau 5 kilogramų gyvulinės kilmės produktų. Užfiksavus pažeidimą tenka sumokėti baudą, o normą viršijantys produktai konfiskuojami.

Be to, į Rusiją draudžiama įsivežti mėsos, žuvies, o taip pat mėsos, žuvies, prieno produktų, kurie nėra hermetiškai įpakuoti.

Nepaisant to, panašu, kad pasieniečiai nepersistengia tikrindami – per visą embargo vedimo laikotarpį plačiau nuskambėjo tik vienas atvejis, kai rusų turistas bandė įvežti iš Suomijos 70 kg prancūziško pašteto.

Rusai priversti prisiminti sovietinių deficito laikų humorą, jie kalba apie „sūrio autobusus, važinėjančius į Baltijos šalis ir Suomiją“ ir sako, kad jų nebenustebintų ir dar didesni draudimai – tai, kas atrodė likę tolimoje praeityje, sugrįžta.