Verslas

2014.08.29 14:12

Lietuvos įmonės išlaiko pozicijas tarp didžiausių Vidurio ir Rytų Europos įmonių

ELTA 2014.08.29 14:12

Tarp šiemet verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ sudaryto 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos (CRE) įmonių sąrašo („CEE TOP 500 2014“) pateko šešiolika Lietuvos įmonių, t. y. keturiomis mažiau nei praėjusiais metais. Tačiau pagal įmonių apyvartą tarp trylikos šalių Lietuva trejus metus iš eilės išlieka septintoje vietoje.

Tarp šiemet verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ sudaryto 500 didžiausių Vidurio ir Rytų Europos (CRE) įmonių sąrašo („CEE TOP 500 2014“) pateko šešiolika Lietuvos įmonių, t. y. keturiomis mažiau nei praėjusiais metais. Tačiau pagal įmonių apyvartą tarp trylikos šalių Lietuva trejus metus iš eilės išlieka septintoje vietoje.

Aukščiausią, 12-ąją, vietą sąraše tarp Lietuvos įmonių užima „Orlen Lietuva“, pakilusi iš 13-osios vietos. Antroji didžiausia Lietuvos bendrovė – „Vilniaus prekyba“ – užėmė 36-ąją vietą, „Maxima grupė“ – 47-ąją, „Maxima LT“, nusileidusi per vieną poziciją, – 108-ąją vietą.

„Nors šiais metais Lietuvos įmonių skaičius sumažėjo, išlaikome aukščiausią poziciją sąraše tarp Baltijos šalių. Dėl augančios Lietuvos ekonomikos 16-ka pajėgiausių šalies bendrovių sugebėjo savo apyvartą padidinti 1,3 proc., o grynąjį pelną – daugiau kaip 60 proc. Septynios bendrovės pakilo į aukštesnę poziciją, o devynios nusileido į žemesnes. Baltijos šalys ir toliau išliks pagrindine varomąja regiono augimo jėga, o Lietuva ir Latvija laikysis CRE regiono aukštumose. Vis dėlto daugumoje kitų CRE šalių ūkių BVP augimas taip pat bus didesnis, palyginti su 2013 metais“, – teigia „Coface“ komercijos direktorius Lietuvai Mantvydas Štareika.

Vidurio ir Rytų Europos įmonių sąrašą „CEE Top 500“ sudaro 500 didžiausių regiono įmonių, vertinant pagal apyvartą. 2013 metais svarbiausi CRE verslo subjektai susidūrė su sunkumais: 100 pajėgiausių bendrovių apyvarta, sudaranti daugiau kaip 50 proc. bendros apyvartos, sumažėjo 0,5 proc.. Tačiau dėl gerų mažesnių šalių ūkių veiklos rezultatų „Coface“ „CEE TOP 500“ bendrovių apyvarta išaugo 0,2 proc., t. y. iki 644 milijardų eurų. Nors problemų euro zonoje išlieka, o vidaus paklausos rodikliai auga iš lėto, prognozės 2014 metams yra optimistinės, tačiau ir jas reikėtų vertinti apdairiai. „Coface“ ekonomistai numato vidutinį 2,4 proc. BVP augimą CRE šalyse.

Pajėgiausiomis trimis CRE bendrovėmis išlieka tos pačios, kurios buvo pernai, t. y. Lenkijos bendrovė „PKN ORLEN S.A.“, užimanti aukščiausią poziciją sąraše, antroje vietoje yra Vengrijos bendrovė „MOL Magyar Olaj-Es Gazipari Nyrt.“, trečioje vietoje – Čekijos Respublikos bendrovė „Škoda Auto A.S.“.

Nors pirmajame „Coface“ „CEE TOP 500“ sąrašo dešimtuke išliko tos pačios bendrovės, kai kurių jų pozicijos keitėsi. Lenkijos bendrovė „Jeronimo Martins Polska S.A.“ (JMP) pademonstravo geriausią kilimą – iš 9 į 5 poziciją. JMP apyvartos augimas buvo dviženklis (14 proc.), grynasis bendrovės pelnas išaugo beveik 1 proc., o naujų darbuotojų samda, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 13 proc.. Tai vienintelė bendrovė, esanti tarp 10-ties pajėgiausių bendrovių, pademonstravusių augimą trimis pagrindiniais aspektais. Be to, Čekijos energijos tiekėja bendrovė „Čez A.S.“ (4 vieta), Ukrainos bendrovė komunalinės energijos tiekėja „Energorynok DP“ (6 vieta) ir Lenkijos naftos ir dujų bendrovė „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.“ (7 vieta sąraše) sugebėjo pakilti į aukštesnes pozicijas. Palyginti su ankstesniais metais, šių visų bendrovių apyvarta išaugo, tačiau tik „Energorynok“ pavyko padidinti ir grynąjį pelną (+13,7 proc.) Tai rodo ryškų finansinių bendrovės rezultatų pokytį po pernai patirto milžiniško grynojo pelno nuosmukio (-95,5 proc.).

Dvi iš dešimties pajėgiausių bendrovių metus užbaigė būdamos žemesnėse pozicijose, palyginti su 2012 metais: Lenkijos naftos ir dujų bendrovė „Grupa Lotos S.A.“ (krito iš 6 į 9 vietą) ir Ukrainos bendrovė „Naftogaz Ukrayini“, kuri atsidūrė žemiausioje pozicijoje tarp visų dešimties pajėgiausių bendrovių. Šios dvi bendrovės patyrė nuostolių dėl susiklosčiusios ir tebesitęsiančios sudėtingos situacijos Ukrainos dujų rinkoje.

Dešimties pajėgiausių bendrovių apyvarta sumažėjo 2,6 proc., grynasis pelnas smuko 41,4 proc., o naujų darbuotojų samda susitraukė 0,4 proc.. Visose 500 aukščiausiose pozicijose esančių CRE bendrovių darbuotojų samda sumažėjo 0,8 proc..

Lenkiją vėl geriausiai reprezentuoja 148 pajėgiausios bendrovės, nors iš pajėgiausių bendrovių sąrašo pasitraukė 23 kompanijos, t. y. 13 proc. mažiau nei ankstesniais metais. Tai reiškia, kad į pajėgiausių CRE bendrovių sąrašą patenka mažiausias kada nors buvęs Lenkijos bendrovių skaičius. Ukraina po metų pertraukos susigrąžino antrąją vietą tarp pirmojo trejeto šalių, kuriose įsikūrusios pajėgiausios bendrovės. Šiai šaliai atstovauja įspūdingas 90 pajėgiausių ūkio subjektų skaičius, t. y. palyginti su 2012 metais, atsirado papildomos 55 pajėgiausios bendrovės (arba +91 proc.). Į žemiausią garbės pakylos pakopą pateko Vengrija, kuriai atstovauja 62 bendrovės.

„2013 metais CRE veikiančios bendrovės susidūrė su gausybe iššūkių, kurie pasireiškė dėl recesiją tebeišgyvenančios euro zonos. Nors pasaulinis augimas įgavo pagreitį, euro zona negalėjo pakeisti neigiamos tendencijos ir 2013 metais išliko recesijoje. Kadangi euro zona yra didžiausias CRE veikiančių bendrovių prekybos partneris, dėl šio tebesitęsiančio nuosmukio blogėjo eksporto rodikliai. Be to, galimybės gauti kreditą ir toliau buvo suvaržytos, todėl regione esančių namų ūkių perkamoji galia sumažėjo. Dėl visų šių veiksnių 2013 metais visi verslo subjektai atlaikė nelengvą laikotarpį. Ne išimtis – pajėgiausios CRE bendrovės“, – sako Mantvydas Štareika.

Į šių metų „CEE Top 500“ pateko šešiasdešimt devynios naujos kompanijos. Daugiau nei trečdalis visų naujokių – iš naftos bei dujų sektoriaus (24 proc.), nedaug teatsilieka didmeninės prekybos sektorius (14 proc.). Iš naujokių į aukščiausią vietą pateko Lenkijos kompanija „BP Europa SE Spolka Europejska Oddzial w Polsce“, užėmusi 34 vietą. 2013 metais 103 bendrovės pakilo į aukštesnę vietą sąraše, o 285 bendrovės smuko (beveik 57 proc.). Vos 13 bendrovių išliko toje pačioje pozicijoje, palyginti su 2012 metais. 31 bendrovė vėl grįžo į 500 pajėgiausių CRE bendrovių sąrašą.

Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ apžvalga „CEE Top 500“ apima 13 šalių: Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Serbiją, Slovakiją, Slovėniją, Ukrainą.