Verslas

2012.10.12 16:51

Gyventojams gresia 50 ct už elektros kilovatvalandę

Erika Fuks, DELFI.lt2012.10.12 16:51

Penktadienį patvirtintas 33 proc. didesnis Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžetas, kuris yra viena elektros kainos vartotojams sudedamųjų dalių. Kitais metais jis sieks 963,961 mln. litų. 

Penktadienį patvirtintas 33 proc. didesnis Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžetas, kuris yra viena elektros kainos vartotojams sudedamųjų dalių. Kitais metais jis sieks 963,961 mln. litų.

2012 m. VIAP sudarė 723,634 mln. litų arba 240,327 mln. litų mažiau, nei patvirtintas biudžetas kitiems metams.

Skaičiuojama, kad vartotojai, mokėdami už elektrą, VIAP atseikės ne 7,04 cento už kilovatvalandę (kWh) kaip šiemet, o po 10,49 ct/kWh, t.y. 49 proc. daugiau. Tačiau nuo kitų metų VIAP mažiau mokės pramonės įmonės, savo poreikiams pasigaminančios elektrą, joms nustatytas tarifas – 3,119 ct/kWh.

Per VIAP mokestį surenkamos lėšos vėliau yra naudojamos gamybai iš atsinaujinančių išteklių skatinti, strateginiams projektams ir elektrinėms, užtikrinančioms energijos tiekimo rezervus, finansuoti bei kitoms būtinoms sistemos saugumui veikloms.

Be to, kitais metais į VIAP mokesčio biudžetą įtraukta eilutė planuojamai pastatyti Visagino atominei elektrinei, tačiau kol kas joje šiam projektui lėšų nenumatyta. Šiek tiek daugiau nei pusė VIAP biudžeto skirta Lietuvos elektrinės gamybai, apie ketvirtadalį – gamybai ir balansavimui iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Šiuo metu gyventojai, naudojantys vienos laiko zonos elektros skaitiklius, už elektros kilovatvalandę moka po 46 centus su PVM.

Jei kitos elektros kainos sudedamosios dalys nesikeistų, elektros tarifas gyventojams priartėtų prie 50 centų. Galutinė elektros kaina paaiškės lapkritį.

Sudėliota beveik visa kainą

VKEKK taip pat nustatė „Lesto“ visuomeninio tiekimo paslaugos kainos viršutinę ribą 2013 m. 0,49 ct/kWh, skirstymo vidutinės įtampos tinklais kainos viršutinę ribą – 4,747 ct/kWh ir skirstymo žemos įtampos tinklais kainos viršutinę ribą – 6,219 ct/kWh. Viršutinės kainų ribos patvirtintos be PVM.

Šių metų elektros tarife visuomeninio tiekimo paslaugos kaina be PVM yra 0,44 ct/kWh, skirstymo vidutinės įtampos tinklais – 4,88 ct/kWh, skirstymo žemos įtampos tinklais – 6,41 ct/kWh.

Rugsėjo pabaigoje jau nustatyta kitų metų elektros energijos perdavimo paslaugos kainos viršutinė riba. Ji sudaro 2,415 ct/kWh (be PVM) ir yra 4,1 proc. didesnė nei šiemet.

Elektros kaina susideda iš elektros įsigijimo, perdavimo, sisteminės, skirstymo, visuomeninio tiekimo ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kainų sumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.