Verslas

2012.06.02 09:35

Taupūs gatvių žibintai davė naudos

Senas gatvės lempas A. Goštauto gatvėje, tarp Žvėryno ir Geležinio vilko tiltų, moderniais LED šviestuvais pakeitę specialistai jau skaičiuoja sutaupytą elektros energiją.

Senas gatvės lempas A. Goštauto gatvėje, tarp Žvėryno ir Geležinio vilko tiltų, moderniais LED šviestuvais pakeitę specialistai jau skaičiuoja sutaupytą elektros energiją.

Naujiems žibintams įrengti A. Goštauto gatvės dalis, esanti visai po Seimo rūmų langais, pernai rudenį buvo pasirinkta, nes čia, pasak ekspertų, apšvietimas neatitiko reikalavimų.

Nuotoliniu būdu valdomi LED šviestuvai, specialistų apskaičiavimais, gali sunaudoti per pusę mažiau elektros energijos negu senieji gatvės žibintai.

Nemokamai išbandyti 40 naujų LED žibintų pernai sostinei davė bendrovė „Swarco“.

Kaip teigė Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktoriaus pavaduotojas Algirdas Šešelgis, šie nauji modernūs LED žibintai sostinėje švies dar apie mėnesį.

„Pakeitus gatvės žibintus su 250 vatų natrio lempomis į 70 vatų su LED šviestuvais, elektros sąnaudos sumažėjo beveik keturis kartus“, – skaičiavo A. Šešelgis.

Gali būti, kad ateityje tokie žibintai apšvies ir visą miestą. Sostinės vicemeras Romas Adomavičius ketvirtadienį buvo susitikęs su Kanados įmonės „LED Roadway Lighting“, užsiimančios gatvių apšvietimu, atstovais.

Bendrovei buvo pristatyti sostinės planai modernizuoti gatvių apšvietimo tinklus. Tiesa, kiek lėšų reikėtų naujiems šviestuvams įrengti ir per kiek laiko investicija atsipirktų, kol kas nėra aišku.

Kainuoja brangiai

Elektrą taupančius LED šviestuvus kauniečiai išbandė dar prieš porą metų. Bendra Pietų Korėjos ir Lietuvos įmonė Baltų prospekte buvo pastačiusi tris LED šviestuvus.

Nors šiuolaikiški šviestuvai suvartoja mažiau elektros energijos, pagrindinė jų įrengimo mieste kliūtis – didelė kaina. Vienas LED šviestuvas kainuoja kelis kartus brangiau negu įprastas natrio šviestuvas.

Dėl to Kaune šiuolaikiški šviestuvai įrengiami tik kai kuriose naujai tiesiamose gatvėse. Planų visus senus žibintus pakeisti naujais Kauno valdžia kol kas nepuoselėja.