Verslas

2014.08.29 09:13

Ką simbolizuoja „McDonald`s“ uždarymas Rusijoje

„McDonald`s“ restoranų atidarymas Rusijoje laikytas kapitalizmo pradžios ženklu. Ar uždaryti penki šio tinklo restoranai rodo, kad kaimynėje valstybėje atėjo kapitalizmo pabaiga?

„McDonald`s“ restoranų atidarymas Rusijoje laikytas kapitalizmo pradžios ženklu. Ar uždaryti penki šio tinklo restoranai rodo, kad kaimynėje valstybėje atėjo kapitalizmo pabaiga?

Knygos „Lietuvos verslo istorija“ redaktorius ir sudarytojas Liudvikas Gadeikis sako, jog tai pernelyg suabsoliutintas požiūris, tačiau kaip tam tikrą simbolį suvokti galime: „McDonald`s“ buvo uždarytas ne kur nors Rusijos gilumoje, kur sanitariniai pažeidimai galėtų būti tikėtini labiau, o Maskvos centre, kur restorano languose atsispindi Kremliaus bokštai.“

Portalo LRT.lt pašnekovas sako, kad diktatūrinės ideologijos apskritai teikia didelę reikšmę simboliniams žingsniams: „Prisimenu savo jaunystę, kai 1972-aisiais direktorius liepdavo nedėvėti džinsų. Provincijos mokyklėlėje tuomet net tokio žodžio niekas nežinojo, bet jau reikėjo su džinsais kovoti. Tuomet tai buvo laisvės, nesuvaržytos elgsenos simbolis. Kai pasirodė laisvės ir kapitalistinio gyvenimo būdo apraiškų, „McDonald`s“ buvo kaip vienas tokių“.

Pašnekovas nemano, jog Rusijoje po kelių „McDonald`s“ restoranų uždarymo nebeliko kapitalizmo, tačiau jį būtų galima laikyti valdomu. „Jie kuria savo originalųjį kapitalizmą tiems, kuriems galima, apribojant tiems, kuriems negalima“, – aiškina L. Gadeikis.

Tačiau čia pat priduria, kad Rusija veikiausiai neketina visam laikui išvyti šio tinklo dėl konkurencijos. „Manau, tai tiesiog ideologinis parodymas, kad jie taip pat gali imtis atsakomųjų veiksmų“, – svarsto knygos „Lietuvos verslo“ istorija redaktorius ir sudarytojas.

Savo ruožtu Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala teigia, jog kapitalizmas Rusijoje visuomet buvo kontroliuojamas, o valstybės įtaka, ypač valdžią perėmus Vladimirui Putinui, smarkiai išaugo. Politologo manymu, „McDonald`s“ tinklo uždarymas naudojamas ir propagandos tikslais.

Kaip viskas klostysis toliau, pasak analitiko, priklausys ir nuo Vakarų reakcijos. „Matome, kad situacija Ukrainoje vėl aštrėja. Akivaizdu, kad deeskalacija nevyksta, taigi tikėtina, kad tai iššauks papildomas Vakarų sankcijas, o tai susilauks Rusijos atsako. „McDonald`s“ turbūt supranta, kad yra vienas iš pirmųjų, į kurį gali būti taikomasi, jei Vakarai ir toliau intensyvins spaudimą Rusijai. Dabartinėmis aplinkybėmis, kai eskaluojamas konfliktas, tai labai tikėtina“ – sako L. Kojala.

Rusijoje šiuo metu uždaryti penki „McDonald`s“ restoranai – 3 Maskvoje, 1 Stavropolyje ir 1 Jekaterinburge. Teigiama, jog Rusijos vartotojų saugumo tarnyba „Rospotrebnadzor“ šiuos restoranus uždarė, nes „šiame amerikietiškame maisto užkandinių tinkle nustatyta daug sanitarijos reikalavimų pažeidimų“.

„McDonald`s“ Rusijoje iš viso turi 435 restoranų tinklą.