Verslas

2014.08.27 19:53

Rusija neigia planuojanti žiemą nutraukti dujų tiekimą ES

ELTA 2014.08.27 19:53

Ukraina, pasak ministro pirmininko Arsenijaus Jaceniuko, turi informacijos, kad Rusija planuoja žiemą užsukti dujų čiaupus Europos Sąjungai (ES). Rusijos ministras šią žinią paneigė.

Ukraina, pasak ministro pirmininko Arsenijaus Jaceniuko, turi informacijos, kad Rusija planuoja žiemą užsukti dujų čiaupus Europos Sąjungai (ES). Rusijos ministras šią žinią paneigė.

Premjeras trečiadienį Kijeve pareiškė žinąs „apie Rusijos planus šią žiemą blokuoti dujų tranzitą į ES“. Jis pabrėžė, kad tikisi praktinės paramos ir aiškių sprendimų iš rugsėjo 4–5 dienomis vyksiančio NATO viršūnių susitikimo.

Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas paneigė, kad Maskva planuoja blokuoti dujų tiekimą ES. Tokie teiginiai neturi jokio pagrindo, sakė jis trečiadienį Maskvoje.

A. Novakas pabrėžė, kad Rusija maksimaliai stengiasi vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus dėl dujų tiekimo importuotojams Europoje, nepriklausomai nuo politinių klausimų. Kartu ministras teigė, kad Rusija yra atvira konstruktyviam dialogui energetikos klausimais, taip pat ir su Ukraina.

Apie pusė rusiškų dujų į ES teka per Ukrainą. Iš viso trečdalis ES suvartojamų dujų yra rusiškos.

Jei Rusija iš tikrųjų nutrauktų dujų tiekimą ES, tai labiausia pajustų Pietų Europa. Šiuo metu šešios ES valstybės 100 proc. priklausomos nuo rusiškų dujų.

Maskva ir Kijevas trečią kartą per 10 metų ginčijasi dėl dujų tiekimo Ukrainai. Rusija teigia, kad Ukrainos skolos už dujas siekia 5,3 mlrd. dolerių. Todėl šalis nuo birželio negauna dujų iš Rusijos.

Antradienį Minske susitikę Rusijos ir Ukrainos prezidentai Vladimiras Putinas ir Petro Porošenka aptarė ir dujų ginčą. Per pokalbius sutarta, kad abiejų šalių energetikos ministrai rugsėjo 6-ąją milijardines Ukrainos skolas Rusijai aptars su ES energetikos komisaru Guentheriu Oettingeriu. Neseniai komisaras siūlė, kad, esant būtinybei, dujos iš ES valstybių būtų nukreiptos į Ukrainą.