Verslas

2015.09.08 13:45

Po draudimo prekiauti galingais dulkių siurbliais keisis jų žymėjimas

Irma Janauskaitė, Jovita Sukackaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Pirmadienį įsigalios taisyklės, pagal kurias Europos Sąjungoje (ES) nebus galima prekiauti galingais dulkių siurbliais.

Pirmadienį įsigalios taisyklės, pagal kurias Europos Sąjungoje (ES) nebus galima prekiauti galingais dulkių siurbliais.

Prekybininkų teigimu, jiems reikalavimas nekelia jokių problemų, tiesiog pirkėjus reikės įpratinti prie naujo informacijos ant siurblių žymėjimo. Bet štai gamintojai naujovei turi priekaištų, todėl taisyklės jau apskųstos teismui.

Šuo Tera – labai graži. Bet dėl to, kad turi prabangų kailį, švarių namų norintiems jos šeimininkams tenka pavargti. Juolab, kalytė – ne vienintelė čia kailiniuota gyventoja. Katinai Bonifacijus ir Baltazaras irgi šeriasi ir žiemą, ir vasarą. Augintinių savininkas sako, kad išsiversti be gero dulkių siurblio būtų sunku.

„Viskas greičiau, plaukai visi susirenka. Kadangi visi bėgam į darbus labai greitai, reikia su siurbliu – atsikėlei, 5 minutės ir švaru“, – sakė Teros, Baltazaro ir Bonifacijaus šeimininkas Gediminas.
ES nuo rugsėjo 1-osios uždraudžia gaminti ir importuoti į ją dulkių siurblius, kurių galingumas viršija 1,6 tūkst. vatų. Tai yra kaip tik tokius, kokį ir turi Gediminas. Priežastis – energijos taupymas ir mažesnė aplinkos tarša.

Prekybininkų teigimu, kačių ir šunų savininkai – pagrindiniai galingų dulkių siurblių pirkėjai. Bet naujovė esą neturėtų gąsdinti, nes, pasak šios parduotuvės darbuotojos, žmogui kaip tik bus lengviau išsirinkti, ko konkrečiai jam reikia.

„Nereikia bijoti tų mažų skaičių, pamatę parduotuvėje. Tiesiog kaip tik vartotojui bus labai aišku, paprasta nusipirkti siurblį. Nes ne viskas, kad gaut gerą, kokybišką išsiurbimą, svarbu skaičiuose. Bus ne tik galia, bus dar kažkas nurodyta“, – sakė „Topo centro“ vyr. pardavėja Violeta Augulienė.

Ant dulkių siurblių bus nurodomos elektros energijos sąnaudos, oro ir paviršių išvalymo kokybė, taip pat triukšmingumas. Apie pokyčius ir prekybininkai, ir pardavėjai sako jau seniai žinoję. Tačiau ne visi jiems pritaria. Britų kompanija suabejojo, ar nauji žymėjimo kriterijai neklaidins ir teismo paprašė juos įvertinti. Argumentą Panoramai „Dyson“ išsakė raštu.

„Kai kurie gamintojai taupo, todėl jų gaminami dulkių siurbliai labiau teršia aplinką ir netausoja elektros energijos. Tarkime, kiekvienas siurblys per mėnesį sunaudoja po vieną dulkių maišelį, tai 126 milijonai maišelių per metus ir visi jie iškeliauja į sąvartynus. O naujoji siurblių žymėjimo tvarka neatspindi panaudotų dulkių maišų ir filtrų poveikio aplinkai“, – aiškino „Dyson Group“ vadovas Jamesas Dysonas.

ES nenusiteikusi sustoti – numatyta, kad po kelerių metų reikalavimai dulkių siurbliams dar griežtės – bendrijos rinkoje galės likti iki 900 vatų galingumo siurbliai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt