Verslas

2014.08.21 13:55

Užtikrino minimalią alternatyvą „Gazprom“ dujoms: „Statoil“

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt, BNS2014.08.21 13:55

Valstybės valdoma dujų tiekimo bendrovė „Litgas“ ir Norvegijos „Statoil“ ketvirtadienį pasirašė suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sutartį. Ji garantuos minimalų būtinąjį kiekį dujų būsimam SGD terminalui Klaipėdoje.

Valstybės valdoma dujų tiekimo bendrovė „Litgas“ ir Norvegijos „Statoil“ ketvirtadienį pasirašė suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sutartį. Ji garantuos minimalų būtinąjį kiekį dujų būsimam SGD terminalui Klaipėdoje.

„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje turėsime alternatyvų dujų tiekimo šaltinį. Džiaugiuosi pasiektais rezultatais“, – ketvirtadienio spaudos konferencijoje sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Jo teigimu, toks susitarimas leidžia toliau mažinti dujų kainą vartotojams.

Penkerius metus bendrovė įsipareigoja patiekti po 540 mln. kubinių metrų dujų kasmet. Visas metinis Lietuvos poreikis dabar yra apie 2,7 mlrd. kubinių metrų dujų. Ketvirtadienį pasirašyta sutartis įsigalios nuo Naujųjų metų.

Skaičiuojama, kad preliminari penkerių metų kontrakto vertė yra 2,5–3 mlrd. Lt.

„Litgas“ generalinis direktorius Dominykas Tučkus tvirtino, kad sutartyje nėra numatyta tiksli kaina.

„Dauguma kontraktų pasaulyje pasirašomi juos susiejant su formule. Šiuo atveju mūsų kaina yra siejama su D. Britanijos dujų indeksu. Tai reiškia, kad mūsų kaina koreliuos su europine kaina“, – teigė jis.

Pasak bendrovės vadovo, žvelgiant į dabartinį indeksą, kaina šiuo metu būtų 900–1000 Lt už tūkstantį kubinių metrų.

SGD terminalui dujas ketinama pirkti ir iš kitų tiekėjų.

Planuojama, kad SGD terminalas Klaipėdoje pradės veikti šių metų gruodžio pradžioje. Tiesa, pirmaisiais metais planuojama, kad jis dirbs ne pilnu pajėgumu, o vėliau jau galės užtikrinti visos Lietuvos poreikius.

Naujasis terminalas suteiks Lietuvai galimybę dujas pirkti ne tik iš Rusijos dujų milžino „Gazprom“, kuris daugelį metų yra vienintelis tiekėjas.

Šiuo metu Lietuva už rusiškas dujas moka apie 370 JAV dolerių (apie 960 Lt – DELFI) už tūkstantį kubinių metrų.

R. Vilpišauskas: kainą vertini dar anksti

Politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad Lietuvos pasirašyta sutartis su Norvegijos įmone „Statoil“ mažina Lietuvos priklausomybę nuo Rusijos ir sudaro galimybės derėtis dėl geresnių kainų iš bendrovės „Gazprom“, tačiau sutartą kainą vertinti kol kas anksti.

„Pats faktas, jog atsiranda alternatyva tiekimui iš Rusijos, jau yra sveikintinas, jis turėtų sumažinti šiuo metu egzistuojančią priklausomybę nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos bei sustiprinti Lietuvos derybines galias santykiuose su Rusija“, – BNS ketvirtadienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius R. Vilpišauskas.

„Antras svarbus dalykas yra kaina ir kiek ji iš tiesų yra konkurencinga bus galima spręsti tik tada, kada prasidės gamtinių dujų tiekimas per SGD terminalą ir kada bus galima palyginti siūlomas kainas bei įvertinti pačią kainodarą“, – teigė jis.

Pagal ketvirtadienį pasirašytą penkerių metų sutartį, „Statoil“ nuo 2015 metų kasmet Lietuvai tieks po 540 mln. kubinių metrų gamtinių dujų. Preliminariai skaičiuojama, kad sutarties vertė sieks 2,5 – 3 mlrd. litų, ji priklausys nuo Britanijos gamtinių dujų biržos BNP indekso.

R. Vilpišausko vertinimu, sutartis su Norvegijos kompanija leidžia tikėtis, kad dujų tiekimu nebus manipuliuojama politiniais tikslais.

„Manau, tai galima sieti su didesniu patikimumu, galima tikėtis, kad gamtinių dujų tiekimas nebus siejamas su politiniais tikslais ir juo nebus manipuliuojama, kaip nevengia elgtis tiekėjai iš Rusijos. Šiuo atžvilgiu galima tikėtis didesnio prognozuojamumo, bet, kaip sakiau, konkurencingumo klausimas taps aiškesnis tada, kai pradės veikti SGD terminalas ir galima bus palyginti kainas jau praktikoje“, – dėstė R. Vilpišauskas.

D. Grybauskaitė: „Gazprom“ nebegalės diktuoti politinių kainų

Lietuvos sutartis su Norvegijos kompanija „Statoil“ leis užsitikrinti dujų tiekimo saugumą ir nebeleis Rusijos koncernui „Gazprom“ diktuoti politinių kainų, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ketvirtadienį pasirašytą sutartį šalies vadovė pavadino „sėkmingos Lietuvos ir Šiaurės šalių strateginės partnerystės rezultatu“.

„Ilgalaikė sutartis dėl suskystintų gamtinių dujų tiekimo garantuos suskystintų gamtinių dujų terminalo veiklą ir galimybę Lietuvai gauti dujas iš tarptautinių rinkų bei užsitikrinti dujų tiekimo saugumą“, – sakė prezidentė.

„Pagaliau Lietuva pati spręs, iš kur pirkti dujas, o dabartinis  monopolininkas negalės diktuoti mums politinių kainų“, - pridūrė D. Grybauskaitė.

Prezidentės komentarą BNS perdavė jos atstovas spaudai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt