Verslas

2012.10.04 15:34

Europos AE saugos standartai aukšti, tačiau reikia ir patobulinimų

LRT.lt 2012.10.04 15:34

Europos branduolinėse elektrinėse taikomi saugos standartai apskritai aukšti, tačiau beveik visų elektrinių saugos funkcijas rekomenduojama tobulinti.

Be to, pagrindo uždaryti kurios nors branduolinės elektrinės nėra, teigiama trečiadienį paskelbtojebranduolinės saugos testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatų ataskaitoje.

Per šį testavimą nustatyta, kad ne visose valstybėse narėse taikomi visi Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomenduojami saugos standartai.

„Testavimas nepalankiausiomis sąlygomis atskleidė, kuo mes stiprūs ir ką reikėtų patobulinti. Testavimas buvo nuodugnus ir sėkmingas. Apskritai padėtis yra patenkinama, tačiau būtina siekti daugiau“, – teigė eurokomisaras  Guentheris Oettingeris.

Po testavimo nepalankiausiomis sąlygomis nustatyta, kad tarptautiniai standartai ir metodai įdiegti ne visose branduolinėse elektrinėse.

Pastebėta, kad 54 iš 145 tikrintų reaktorių netaikomi žemės drebėjimų rizikos skaičiavimo standartai, o 62 reaktoriams – potvynių rizikos skaičiavimo standartai. Be to, 121 reaktoriuje turėtų būti įrengtos arba patobulintos galimų žemės drebėjimų matavimo ir įspėjimo apie juos priemonės. 32 reaktoriuje neįrengtos sistemos, kurios avarijos atveju sumažintų slėgį reaktoriaus apgaubo viduje.

Po 2011 metų kovą įvykusios Fukušimos avarijos Europos Vadovų Taryba paragino atlikti rizikos ir saugos vertinimus visose ES branduolinėse elektrinėse.

Pagrindinis testavimo tikslas buvo įvertinti branduolinių elektrinių saugą ir patvarumą ekstremalių gamtos reiškinių atveju. Tai visų pirma potvyniai ir žemės drebėjimai. Per testavimą taip pat atsižvelgta į orlaivių katastrofas.

Testavime nepalankiausiomis sąlygomis dalyvavo 17 šalių – visos 14 ES šalių, kuriose šiuo metu eksploatuojamos branduolinės elektrinės, Lietuva, kurios branduolinės elektrinės eksploatavimas dabar nutraukiamas, o taip pat Ukraina ir Šveicarija.