Verslas

2015.09.08 13:45

Parama: į Rusiją jau keliauja baltarusiškos midijos ir bananai

DELFI.lt, lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pažadėjo uždrausti prekių, kurioms sankcijas taiko Rusija, tranzitą, tačiau pridūrė, kad pati Baltarusija importuojamų prekių neatsisakys.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pažadėjo uždrausti prekių, kurioms sankcijas taiko Rusija, tranzitą, tačiau pridūrė, kad pati Baltarusija importuojamų prekių neatsisakys.

Baltarusija – midijų, bananų ir parmezano rojus

Tai reiškia, kad netrukus Rusijoje gali pasirodyti „baltarusiškas“ parmezano sūris ir ananasai, rašo vedomosti.ru. Tiesa, Baltarusijos statistikos tarnybos „Belstat“ duomenimis, Baltarusija ir taip parduoda Rusijai pačius nęįtikinamiausius produktus.

„Belstat“ skelbia, kad šiemet per penkis mėnesius baltarusiškų citrinų Rusijai patiekta už 1,7 mln. JAV dolerių, baltarusiškų bananų – už 183 tūkst. JAV dolerių, baltarusiškų ananasų – už 37 tūkst., baltarusiškų riešutų (kokosų, braziliškų, migdolų) – už 1,8 mln. Kartu su vaisiais ir daržovėmis į Rusiją buvo pristatyta migdolų už 1 mln. dolerių.

Baltarusijos krantų neskalauja jokia jūra, tačiau tai netrukdo jai į Rusiją tiekti midijų. Per penkis šių metų mėnesius į Rusijos rinką buvo išgabenta baltarusiškų midijų už 792 tūkst. dolerių. Kaip ir krevetės, baltarusiška lašiša Rusijoje turi didelę paklausą. Per penkis mėnesius į Rusiją jau išgabenta daugiau kaip už 4 mln. dolerių. O štai baltarusiškų aštuonkojų – už 449 tūkst. dolerių.

Baltarusiškos degtinės eksportas gerokai viršija viskio mastelius, tačiau ir šio tauraus gėrimo iš Baltarusijos į Rusiją buvo eksportuota už 25 tūkst. dolerių.

Rusija šiemet išgėrė baltarusiškų apelsinų sulčių už 129 tūkst. dolerių.

Baltarusija – viena didžiausių importinių sūrių tiekėjų į rusišką rinką. Tarp eksportuojamų sūrių yra ir dideli kiekiai pelėsinio sūrio. Per penkis mėnesius į Rusiją iš Baltarusijos iškeliavo 10 tonų baltarusiško pelėsinio sūrio už 78 tūkst. dolerių.

Baltarusija atsisakė prisijungti prie Rusijos sankcijų

Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka atsisakė prisijungti prie Rusijos sankcijų, skelbia Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaida. Kaip patikino A. Lukašenka, Baltarusija šiuo klausimu remiasi susitarimais, pasiektais per pastaruosius pokalbius telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Su Rusijos prezidentu kalbėjomės apie apsaugą, kaip jis pats įvardijo, Rusijos rinkos apsaugą. Tai reiškia, jog mes privalome vykdyti savo įsipareigojimus apsaugant sąjungos rinką (mes turime bendrą muitų erdvę) nuo prekių iš Vakarų tranzito per Baltarusiją į Rusijos teritoriją. Jeigu Rusija priėmė sprendimą uždrausti konkrečių produktų importą, mes minėtųjų prekių tranzitu per Baltarusiją į Rusiją jų įleisti neturėtumėme“, – teigia Baltarusijos prezidentas.

A.Lukašenka pažymėjo, jog muitinės tarnyboms jau davė reikiamų nurodymų, tačiau pabrėžė, kad ši kontrolė Baltarusijos rinkos būklei nepakenks.

„Kalbant apie mūsų vidaus rinką, mes šį klausimą aptarėme atskirai. Tai mūsų vidaus reikalas. Mums reikia lenkiškų obuolių – mes juos perkame, tačiau ne Rusijai, o dėl mūsų vidaus rinkos. Reikia kokių nors vokiškų delikatesų – juos perkame, jeigu tik yra vidaus paklausa. Reikia ką nors gaminti? Perkame ir gaminame. Todėl šiuo atveju apie vidaus rinką kalbėti nėra ko“, – pažymi Baltarusijos prezidentas.

Baltarusijos prezidentas taip pat sakė, kad „šiuo klausimu privalome būti sąžiningi ir, kaip ir žadėjome, santykiuose su Rusija tvarkingai laikytis numatytos politikos“. Be to, A. Lukašenka atkreipė Baltarusijos premjero Michailo Miasnikovičiaus dėmesį į prie sienos nusidriekusias eiles ir paprašė rūpintis žmonėmis, kurie ten šiuo metu yra.

„Sprendimas priimtas iš anksto neperspėjus, netikėtai. Prie sienos susikaupė daug automobilių, šaldytuvų, tarp jų ir gabenantys greitai gendančius produktus. Pirmiausia tai juk mūsų ir Rusijos vežėjai – vairuotojai, ekspeditoriai. Visų antra, už prekes sumokėta, sutvarkyti dokumentai. Visų trečia, būtų tiesiog negražu, jeigu mes su tais žmonėmis elgtumėmės negerai“, – mano A. Lukašenka.

A Lukašenka pareiškė, kad jau perspėjo muitų komiteto pirmininką: „Reikia veikti taip: jeigu vėžėjas į Rusiją vežė prekių, o ten jų nepriima, reikia pasiūlyti prekes parduoti mūsų šalies teritorijoje arba perimti produktus perdirbimui. Kitaip tariant, elgtis būtina labai apgalvotai, kalbu apie vežėjus iš Vakarų – situaciją reikia spręsti žmogiškai. Manau, jog tai Rusijai nepakenks. Toks elgesys neprieštarauja susitarimams, dėl kurių esame įsipareigoję“.

Tokios pat pozicijos laikosi ir kitas Muitų sąjungos valstybė Kazachstanas.

Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo spaudos tarnyba po prezidento pokalbio su Rusijos vadovu paskelbė: „Tai (draudimas importuoti žemės ūkio produkcija) – vienpusė Rusijos priemonė, ji neapima kitų šalių – Muitinų sąjungos narių ir bendros ekonominės erdvės“.