Verslas

2014.08.12 10:12

A. Maldeikienė: su vidutinėmis pajamomis pragyventi neįmanoma

ELTA 2014.08.12 10:12

Vidutines pajamas uždirbančios šeimos savo vaikams per mėnesį išgali skirti kelis kartus mažesnę sumą nei valstybė kūdikių ar globos namų auklėtiniams.

Vidutines pajamas uždirbančios šeimos savo vaikams per mėnesį išgali skirti kelis kartus mažesnę sumą nei valstybė kūdikių ar globos namų auklėtiniams.

Ši neteisybė kol kas – nepataisoma, nes pagal Lietuvoje gyvuojančius įstatymus būtent vidurinioji klasė tempia visą mokesčių naštą šalyje.

Valstybė kaliniui per dieną atseikėja 10 litų daugiau nei savo vaikams gali skirti vidutines pajamas uždirbanti ir mokesčius valstybei mokanti vieniša mama, rašo dienraštis „Klaipėda“.

Kūdikių namuose augančio mažylio išlaikymas per mėnesį valstybei kainuoja 2 488 litus, per dieną – 82,93 lito. Tai yra beveik penkis kartus daugiau nei iš savo tėvų gauna viduriniosios klasės šeimos vaikas ir 30 proc. daugiau nei vidutinė mėnesio alga, už kurią paprastai turi išgyventi du trys asmenys.

„Su vidutinėmis moters pajamomis, kurios atskaičiavus mokesčius realiai siekia 1,3 tūkst. litų, o vyras uždirba vidutiniškai 1,7 tūkst. litų, jas sudėjus, pragyventi mieste jaunai šeimai be savo būsto neįmanoma. Ir tos problemos niekur neakcentuojamos, bet tie žmonės nieko ir nedaro, kad tas bėdas keltų į viešumą“, – dienraščiui teigė ekonomistė Aušra Maldeikienė.

Pasak ekonomistės, šios neteisybės ištaisyti Lietuvoje neįmanoma, kol valstybėje egzistuos esamas socialinis-ekonominis modelis.

„Šis modelis pas mus taip ir sukonstruotas, kad visą valstybės išlaikymo naštą turėtų prisiimti vidurinysis sluoksnis, laikantis savotiškos nuostatos, kad šitie žmonės yra darbštūs, sąžiningi ir jie kaip nors išgyvens. Na, ir jie iš paskutiniųjų bando išgyventi“, – ironizavo A. Maldeikienė.

Pasak ekonomistės, modelis skirtas apsaugoti labai turtingų žmonių interesus, nes jų mokami mokesčiai yra santykinai maži ir jie turi galimybes dar juos sumažinti, pradedant nuo gyvybės draudimo iki pensijų kaupimo lengvatų, kurios sunkiai prieinamos viduriniam sluoksniui.