Verslas

2014.08.11 12:54

Atgarsiai iš Rusijos: lentynos tuštės, kainos jau kyla

lrytas.lt 2014.08.11 12:54

Rusiškoje interneto erdvėje viešinamos nuotraukos su tuščiomis lentynomis parduotuvėse sulaukė didžiulio atgarsio. Iš Rusijos vis pasirodo pranešimų apie jau smarkiai pakilusias užsieninės produkcijos kainas. Ar išties ištuštėjo lentynos, o kainos stryktelėjo net dukart, kaip pranešama? Ir ar iš to laimės Baltarusija? Kaip sankcijos paveiks Kaliningrado sritį?

Rusiškoje interneto erdvėje viešinamos nuotraukos su tuščiomis lentynomis parduotuvėse sulaukė didžiulio atgarsio. Iš Rusijos vis pasirodo pranešimų apie jau smarkiai pakilusias užsieninės produkcijos kainas. Ar išties ištuštėjo lentynos, o kainos stryktelėjo net dukart, kaip pranešama? Ir ar iš to laimės Baltarusija? Kaip sankcijos paveiks Kaliningrado sritį?

Nuotraukas su tuščiomis vienos Maskvos parduotuvės lentynomis socialiniame tinklaraštyje paskelbė garsus tinklaraštininkas Rustemas Adagamovas. Televizijos kanalas „Dožd“ nutarė patikrinti, ar tai tiesa. Kaip paaiškėjo, toje parduotuvėje išties šaldytuvai buvo tušti, o greta jų kabėjo lapeliai su paaiškinimu, kad šaldymo įrenginiai sugedę.

„Dožd“ žurnalistė aplankė dar kelias parduotuves. Jose rado ir užsieninės mėsos, pieno produktų, tarp jų – lietuviškų „Svalios“ sūrių.

„Tačiau netrukus sandėliuose atsargos baigsis ir mes pajusime, kad iš lentynų dings produktai, prie kurių mes pripratę“, – kalbėjo žurnalistė.

Kaip praneša naujienų agentūra „FlashNord“, bendrovė „Russkoje more“ po embargo įvežtiniams produktams paskelbimo jau pakėlė atšaldytos lašišos kainą dvigubai. Agentūra skelbia, kad kilogramas lašišos dabar kainuoja 550–600 rublių, o tai 80–100 proc. daugiau, nei buvo iki šiol.

Tiesa, „Russkoje more“ neigia kėlusi kainas.

Rusija praėjusį ketvirtadienį paskelbė metinį embargą daugumai maisto produktų, importuojamų iš Europos Sąjungos (ES), JAV bei kitų Vakarų šalių, reaguodama į jų sankcijas dėl Maskvos politikos Ukrainos atžvilgiu. Šie draudimai negalios, jei Rusijos gyventojai įsiveš produktų iš šių šalių savo reikmėms.

Rusija skelbia, kad nuo šiol orientuosis į Turkijos, Kazachstano, Armėnijos, Azerbaidžano ir kitų šalių, kurios nesiėmė sankcijų prieš ją, rinkas.

„Beveik esu tikras, kad reikšminga dalis uždraustų produktų į Rusiją pateks per Baltarusiją ar Kazachstaną, mat esame bendroje muitų erdvėje“, – portalas „Dodž“ cituoja Rusijos ekonomistą Andrejų Nečajevą.

Jis pridūrė: „Aliaksandras Lukašenka – tokio pobūdžio ekonominių procesų meistras. Esu tikras, kad jis savo galimybės nepraleis ir, gali būti, pats tam procesui ir vadovaus.“

Kitas dalykas – Kaliningrado sritis. Rusija jau svarsto, kaip į šią atskirtą savo šalies teritoriją tiekti rusiškus maisto produktus. Rusijos Federacijos Žemės ūkio ministerija jau braižo žemėlapį – kelius, kaip bus tiekiami produktai.

Rusijos žiniasklaidos kanalo „Dožd“ kalbinti ekspertai sakė, kad dėl atsakomųjų Rusijos sankcijų Kaliningrade netrukus kainos išaugs dvigubai.

Kaip skelbia „Dožd“, anksčiau buvo svarstoma, kad Kaliningrado sričiai sankcijos nebus taikomos, tai yra, ten galės būti tiekiami europietiški ar amerikietiški produktai. Rusijos žemės ūkio ministras Nikolajus Fiodorovas sakė, kad importo į Kaliningradą klausimas bus svarstomas atskirai. Panašu, kad dabar linkstama prie to, kad reikėtų plėtoti vietos produktų gamybą.

„Dožd“ cituoja Kaliningrado srities Dūmos deputatą Vytautą Lopatą, kuris sakė, kad dėl sankcijų regione smarkiai išaugsiantis nedarbas, mat smulkusis verslas Kaliningrade daugiausia užsiėmė ES produkcijos perdirbimu ar pardavimu.

Bėdų įžvelgia ir politologas Vladimiras Abramovas. Jis mano, kad sričiai bus sunku rasti naujų tiekėjų, tačiau dėl to neturėtų nukentėti asortimentas.

Rusijos ekspertai tvirtina, kad dar porą mėnesių kaliningradiečiai nepajus permainų, o spalį parduotuvių lentynos ištuštės. Pirmiausia vaisių ir daržovių, mėsos ir pieno produktų. Be to, spėjama, kad europinių produktų Kaliningrade bus galima įsigyti, tačiau nelegaliai.

Ekspertai spėja, kad iš sankcijų išloš baltarusiai, o ne Rusijos gamintojai. Anot V.Lopatos, baltarusiai atsivežtus iš ES produktus žymės kaip baltarusiškus, o paskui brangiau pardavinės Kaliningrade.