Verslas

2015.02.12 21:36

Siūloma naikinti LRTC monopolį

Aurelija Malakauskaitė, Arnas Mazėtis, LRT TV naujienų tarnyba2015.02.12 21:36

Pasipiktinę augančiomis radijo ir televizijos centro paslaugų kainomis, transliuotojai siūlo naikinti šios įmonės monopolį, praneša LRT Telelvizijos laida „Panorama“.  

Pasipiktinę augančiomis radijo ir televizijos centro paslaugų kainomis, transliuotojai siūlo naikinti šios įmonės monopolį, praneša „Panorama“.

Komercinius transliuotojus vienijanti Lietuvos radijo ir televizijos asociacija ir visuomeninis transliuotojas kreipėsi į šalies vadovus reikalaudami išskaidyti telecentrą į kelias nepriklausomas įmones ir taip sudaryti konkurenciją. Centro vadovai, kaip ir jį kontroliuojančios susisiekimo ministerijos atstovai tikina, kad transliuotojų skundai nepagrįsti.

Transliuotojai piktinasi, kad nuo spalio 1 d. radijo ir televizijos centras vienašališkai padidino paslaugų įkainius, kai kuriuos net dvidešimt kartų. Jei anksčiau tiesioginė transliacija iš Seimo kainuodavo apie 94 litus, padidinus kainas – apie 2000 litų. Anot transliuotojų, radijo ir televizijos centras piktnaudžiauja monopoline padėtimi. Rinkos dalyviai prašo atlikti paskutinių penkerių metų telecentro auditą ir viešai paskelbti jo išvadas pagal atskiras veiklos rūšis.

„Jeigu būtume monopolistai, tai nustatytume vieni kainas, bet kadangi monopolio nėra ir siuntimo paslaugas teikia trys įmonės be LRTC, tai „Teo“ ir dar viena įmonė, kuri yra ką tik susikūrusi, ir žada teikti paslaugas LRT. Šito aš nepavadinčiau monoplizmu“, – priekaištus atmeta Lietuvos radijo ir televizijos centro generalinis direktorius Gediminas Stirbys.

Tačiau su tuo nesutinka kreipimąsi pasirašiusios transliuojančios bendrovės vadovas. Jis teigia, esąs priverstas naudotis telecentro infrastruktūra.

„Mes su LRTC neturėjome progos pakalbėti apie rinkos kainas. Mes tą informaciją turime iš kitų rinkos dalyvių, kadangi ne mes vieni talpiname tą įrangą. Tai, pavyzdžiui, „Teo“ tokią pačią įrangą turi, kad jų siųstuvų kainos bus padvigubintos, tai mes tikimės, kad ir mums bus taip pat“, – sako „SATV Network“ generalinis direktorius Petras Užpelkis.

„Vilniuje, jau nekalbant apie mažesnius regionus skaitmeninis siganalas arba ta auditorija, kuri jau dabar bando žiūrėti skaitmeninę antžeminę būdu priimti siganlą arba blogai mato, arba per audras nemato. Jeigu kaimynas įsijungęs kavos malimo mašinėlę – vėl blogai mato ir t.y. Vilniuje, kur, anot LRTC,  yra stiprus signalas“, – teigia LRT Televizijos direktorius Rimvydas Paleckis.

Radijo ir televizijos centrą gina jo valdybos pirmininkas, susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas.  Esą jokie įkainiai nuo spalio pradžios nedidinami, o telecentro išskaidymas tik padidins administravimo išlaidas.

„Mes matome, kad reikia imtis visų veiksmų, kad reikia daryti įmonės veiklą efektyvesnę, tačiau vertinant jai šiandien keliamus reikalavimus ir vertinant jos siūlomus tarifus, kurie konkurencingiausi visame regione. Šiandien LRTC veikia labai efektyviai, o paslaugas teikia ne tik kokybiškas, bet ir pačias pigiausias“, – neabejoja susisiekimo viceministras, LRTC valdybos pirmininkas R. Vaštakas.

Transliuotojų ir retransliuotojų kreipimąsi svarstė Seimo Informacinės visuomenės ir plėtros komitetas, pasak kurio, telecentras kainas kelia nepagrįstai.

„Problemų yra daugiau nei atsakymų. Ir atsakymas yra vienas: mes kreipsimės į atitinkamas institucijas, kad LRTC būtų įpareigotas Ministerijos susisiekimo nedidinti kainos, kol nebus atliktas veiklos ir techninis auditas, kuris turi atsakyti į klausimus, ar teisingai keliamos kainos“, – sako Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Arūnas Valinskas.

Transliuotojų netenkina ir telecentro pasirengimas analoginės antžeminės televizijos išjungimui, gali būti, kad dėl to dalis Lietuvos gyventojų po spalio 29 d. praras galimybę matyti nacionalinius televizijos kanalus nemokamai.