Verslas

2015.09.08 13:45

Lenkai obuolius siūlyte siūlo amerikiečiams

lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Lenkija ragina Jungtines Valstijas kuo greičiau atverti savo rinką lenkiškiems obuoliams, kurių neįsileidžia Rusija.  

Lenkija ragina Jungtines Valstijas kuo greičiau atverti savo rinką lenkiškiems obuoliams, kurių neįsileidžia Rusija.

Lenkijos ambasadorius Vašingtone apie tai kalbėjosi su aukštais Amerikos žemės ūkio departamento pareigūnais, dar vienas susitikimas planuojamas rugpjūčio 18 dieną.

Varšuva tikisi greitų sprendimų, nes susidarė ypatinga padėtis. Lenkija eksportuoja daugiausia obuolių Europoje, aplenkdama Italiją ir Prancūziją, didelė dalis eksporto teko Rusijai.

Didžiausia eksportuotoja

2012–2013 metų sezonu Lenkijos obuolių eksportas siekė 1,2 mln. tonų, o jo vertė sudarė 438 mln. eurų.

Daugiausia lenkiškų obuolių praėjusį sezoną įsigijo Rusija, – 677 tūkst. tonų. Jų vertė siekė 256 mln. eurų. Tai 56 proc. viso obuolių eksporto).

Baltarusija iš lenkų sodininkų nupirko 145 tūkst. tonų šių vaisių – už 45,5 mln. eurų. Lenkiškus obuolius valgo ir vokiečiai – praėjusį sezoną jie nupirko 66,8 tūkst. tonų vaisių už 18 mln. eurų. Ukrainiečiai įsigijo 53 tūkst. tonų obuolių – už 17,5 mln. eurų.

Derlius – mažesnis

Lenkijos žemės ūkio ministerijos specialistai prognozuoja, kad obuolių derlius šiemet sieks 2,6 mln. tonų ir bus 20 proc. mažesnis nei 2013 m. Tokio sumažėjimo priežastimi specialistai įvardina nepalankias oro sąlygas pavasarį.

2013 m. obuolių derlius Lenkijoje buvo 3,12 mln. tonų arba 9 proc. didesnis nei 2012 m. ir didžiausias per pastaruosius dešimt metų.

Lenkija yra didžiausia obuolių augintoja Europos Sąjungoje ir užima ketvirtą vietą pasaulyje po Kinijos, JAV ir Turkijos.

Surengė akciją Lietuvoje taip pat obuolių derlius nebus auksinis. Vienur žydinčius sodus apkandžiojo pavasario šalna, kitur – šiltą ir drėgną gegužę vaismedžius suniokojo parazitai. O kai kurie sodai šiemet tiesiog ilsisi.      

Solidarizuodamiesi su lenkais lietuviai rugpjūčio pradžioje surengė „obuolių protesto akciją“ prie Rusijos ambasados Vilniuje, taip reaguodami į Maskvos įvestus apribojimus lenkiškiems vaisiams.