Verslas

2014.08.06 19:44

Rusija ėmėsi oficialių atsakomųjų sankcijų, sąrašas paruoštas

LRT.lt2014.08.06 19:44

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą metams uždrausti arba apriboti kai kurių prekių importą iš šalių, prisijungusių prie sankcijų Rusijai, skelbiama Kremliaus pranešime.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą metams uždrausti arba apriboti kai kurių prekių importą iš šalių, prisijungusių prie sankcijų Rusijai, skelbiama Kremliaus pranešime.

Įsakymas „Dėl atskirų specialiųjų ekonominių priemonių siekiant užtikrinti Rusijos Federacijos saugumą“ įsigalioja nuo trečiadienio.

Draudimas įvežti „kai kuriuos žemės ūkio produktus, žaliavas ir prekes“ įvedamas importui iš šalių, kurios ėmėsi sankcijų prieš „Rusijos juridinius arba fizinius asmenis arba prisijungė prie tokio sprendimo“, teigiama V. Putino pasirašytame dokumente.

Draudžiamų įvežti prekių sąrašas įsakyme nenurodomas, o įgyvendinti atsakomąsias priemones įpareigojama Rusijos vyriausybė.

Tuo metu Rusijos ekonominės plėtros viceministras Aleksejus Lichačiovas pareiškė, kad prekių, kurių importas bus apribotas, jau yra parengtas, jį turi patvirtinti vyriausybė, pranešė BNS.

V. Putinas taip pat nurodė vyriausybei subalansuoti vidaus rinką, užtikrinti pakankamą prekių pasiūlą ir neleisti didinti kainų.

Pastaruoju metu Rusijos tarnybos suintensyvino draudimus įvežti produkciją iš šalių, prisijungusių prie sankcijų Rusijai, pavyzdžiui, Lenkijos ar Latvijos. Tačiau Rusija to oficialiai netraktavo kaip atsakomųjų veiksmų.

Atsakė į ES ir JAV smūgį

Sankcijas Rusijai dėl Krymo aneksijos ir vėliau dėl konflikto Rytų Ukrainoje eskalavimo remiant separatistines grupuotes yra įvedusios Europos Sąjungos šalys, JAV, Kanada, Japonija, Australija ir keletas kitų valstybių.

Praėjusią savaitę ES ir JAV sustiprino sankcijas Rusijai apribodamos sandorius finansų, karybos ir energetikos srityse.

ES apribojo Rusijos bankų, kurių bent pusę akcijų valdo valstybė, prieigą prie Europos finansų rinkų. Sankcijos, kurios stipriai sumažins bankų finansinius pajėgumus ir turėtų priversti valstybę juos finansuoti iš savo atsargų, taikomos penkiems didžiausiems Rusijos bankams: „Sberbank“, VTB, „Gazprombank“, VEB ir „Rosselkhozbank“.

ES taip pat uždraudė parduoti Rusijai ginklų ir dvigubos paskirties technologijas, taip pat vadinamąsias jautriąsias technologijas naftos sektoriuje, tačiau dujų sektorius liko nepaliestas.

Pasak analitikų, draudimas naftos sektoriuje atsilieps Rusijai ilguoju laikotarpiu, nes siekdama įsisavinti naujus telkinius, ypač ekstremaliomis sąlygomis Arkties regione, ji labai priklauso nuo modernios gręžimo technologijos, praėjusią savaitę rašė BNS.

Šios ES priemonės bus taikomos tik naujiems kontraktams, taigi galiojančioms sutartims, pavyzdžiui, prieštaringai vertinamam prancūziškų „Mistral“ klasės desanto laivų pardavimui, ES draudimai įtakos neturės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.