Verslas

2014.07.31 11:26

JAV pirmą kartą per 40 metų eksportavo žaliavinę naftą

ELTA 2014.07.31 11:26

JAV pirmą kartą per 40 metų eksportavo žaliavinę naftą, rašo „The Wall Street Journal“. Liepos 30–osios vėlų vakarą tanklaivis „BW Zambesi“ su Singapūro vėliava išplaukė iš Teksaso Sičio uosto Pietų Korėjos kryptimi. 400 tūkst. barelių naftos gabenimas tanklaiviu kainuoja 40 mln. dolerių.

JAV pirmą kartą per 40 metų eksportavo žaliavinę naftą, rašo „The Wall Street Journal“. Liepos 30–osios vėlų vakarą tanklaivis „BW Zambesi“ su Singapūro vėliava išplaukė iš Teksaso Sičio uosto Pietų Korėjos kryptimi. 400 tūkst. barelių naftos gabenimas tanklaiviu kainuoja 40 mln. dolerių.

Kaip rašo laikraštis, išvalytą naftą nugabenti į Pietų Korėją tapo įmanoma po to, kai dvi energetikos bendrovės ir advokatai rado spragų JAV įstatymuose, be to, įtakos turėjo ir „gręžimo pakilimas“ Jungtinėse Valstijose.

Oficiali JAV eksporto politika nepasikeitė, bet „pirmoji“ naftos siunta į Pietų Korėją gali būti „postūmiu“, atversiančių duris, pareiškė laikraščiui tyrimų bendrovės „IHS CERA“ direktorių tarybos pirmininko pavaduotojas Danielis Yerginas.

Anksčiau skelbta, kad 2014 m. birželį bendrovės iš JAV pirmą kartą per pastaruosius 40 metų įgijo teisę eksportuoti už Šiaurės Amerikos ribų ne tik naftos produktus, bet ir žaliavinę naftą. JAV prekybos departamentas leido eksportuoti kurą Teksase dirbančioms „Pioneer Natural Resources“ ir „Enterprise Product Partners“.

Čia kalbama apie vadinamąją šviesiąją naftą arba kondensatą, susiformuojantį skalūnų telkiniuose. Ši žaliava yra tokios aukštos kokybės, kad, net minimaliai ją apdorojus, galima naudoti kaip kurą.

Būtent ši aplinkybė leido JAV prekybos departamentui apeiti aštuntajame dešimtmetyje priimtą įstatymą dėl energetikos politikos ir energijos taupymo. Iš esmės politika nepakeista: žaliavinės naftos eksportas už Kanados ir Meksikos ribų vis dar draudžiamas, o „Pioneer Natural Resources“ ir „Enterprise Product Partners“ tieks tarptautinei rinkai ne žaliavą, o naftos produktus. WSJ duomenimis, per artimiausius mėnesius naftos eksportas gali būti padidintas iki 3 mln. barelių per parą.

Draudimas eksportuoti žaliavinę naftą iš JAV buvo įvestas po to, kai 1973 metais arabų šalys uždraudė tiekti naftą šalims, palaikiusioms Izraelį konflikte su Sirija ir Egiptu; be to, tokiam sprendimui įtakos turėjo ir tuomet šoktelėjusios pasaulinės naftos kainos. Dabar nafta eksportuojama pagal specialias licencijas tik į Kanadą ir Meksiką.

JAV naftos bendrovės, kaip „ExxonMobil“, „Chevron“ ir „ConocoPhillips“, jau seniai siekia, kad draudimas eksportuoti naftą būtų atšauktas, nes, atšaukus draudimą, jų pajamos žymiai padidėtų. Bet tam prieštarauja naftos perdirbimo įmonės – draudimas eksportuoti žaliavinę naftą leidžia joms pigiai pirkti naftą vidaus JAV rinkoje.

Tačiau pastaraisiais metais įstatymo atšaukimo šalininkų pozicijos pastebimai sustiprėjo. Naftos gavybos apimtys JAV, mažėjusios beveik tris dešimtmečius, 2008 metais ėmė sparčiai augti, galiausiai šalies priklausomybė nuo energijos išteklių importo sumažėjo nuo 60 proc. 2005 metais iki mažiau nei 30 proc. 2014 m. pradžioje. Praėjusiais metais naftos gamyba JAV pirmą kartą viršijo importą, o Tarptautinės energetikos agentūros prognozėmis, JAV pagal naftos gamybos apimtis 2015 metais aplenks ir Rusiją, ir Saudo Arabiją.