Verslas

2015.02.14 17:27

Automobilio numeris – it likimo ženklas

Vardiniai automobilių numeriai – noras išsiskirti iš minios ar tik brangi galimybė pasipuikuoti? Penkis tūkstančius litų kainuojančius vardinius numerius vieni naudoja kaip savo verslo reklamą, kiti gi pakloja tokius nemenkus pinigus už tik jiems patiems suprantamą skaičių ir raidžių kombinaciją. 

Vardiniai automobilių numeriai – noras išsiskirti iš minios ar tik brangi galimybė pasipuikuoti? Penkis tūkstančius litų kainuojančius vardinius numerius vieni naudoja kaip savo verslo reklamą, kiti gi pakloja tokius nemenkus pinigus už tik jiems patiems suprantamą skaičių ir raidžių kombinaciją.

Kasmet – 150 naujų

Nemažus pinigus kainuojantys vardiniai numeriai – ypač brangus malonumas, nes juos praradus, antrų tokių nebus įmanoma įsigyti.

Klaipėdoje šiemet šeši vairuotojai savo plieniniams žirgams prisuko vardinius numerius. Kasmet Lietuvoje jų įsigyjama apie pusantro šimto.

„Daugiausia įsigyja juridiniai asmenys – tai sudaro apie 60 proc. visų tokių numerių savininkų“, – tvirtino valstybės įmonės „Regitra“ Klaipėdos padalinio vadovas Saulius Budinas.

Vardinius automobilio numerius gali sudaryti arabiški skaičiai ir lotyniškos raidės.

„Šiame darinyje turi būti nors vienas skaičius, o likusieji ženklai – raidės. Tačiau kombinacija neturi viršyti šešių ženklų, bet mažiau gali būti“, – tikino S. Budinas.

Norintieji įsigyti vardinius numerius savo prašyme privalo nurodyti kelis savo pageidaujamo numerio variantus.

„Prašome nurodyti priežastį, motyvuoti skaičių ir raidžių kombinaciją. Labai dažnai numeryje atsispindi įmonės pavadinimas“, – kalbėjo S. Budinas.

Žodžio vietoje – skaičius

Klaipėdiečiai savo vardiniuose numeriuose stengiasi įmantriau panaudoti skaičius. Pavyzdžiui, mieste važinėjančio „Audi“ numeriai „JU9SYS“ traukia dažno praeivio akį savo originalumu.

„Dažnai raidžių kombinacijoje panaudojamas skaičius, kuris ką nors reiškia. Pavyzdžiui, skaičius 4 dažnai naudojamas kaip tą skaičių reiškiantis anglų kalbos žodis. Penketukas kartais panaudojamas vietoje S raidės. Aštuonetukas – kaip angliškas „and“, – prisiminė „Regitros“ uostamiesčio skyriaus vadovas.

Pasak S. Budino, Klaipėdoje važinėja automobilis, kurio vardinis numeris panašus į pavardę, nors dažniau pasitaiko numerių su vardais.

„Yra toks automobilis, kurio valstybiniai numeriai RAZMA. Dažniausiai šalia įrašomas ir koks nors skaičius. Esu pastebėjęs mašiną su numeriais „MIG 9“. Buvo toks tarybiniais laikais naikintuvas“, – teigė pašnekovas.

Klaipėdiečiai vardiniuose numeriuose nevengia skaičių 5 ar 8, o šešetukų, skirtingai nei kauniečiai, pajūrio gyventojai ne itin mėgsta.

Kainą sumažino krizė

Anksčiau 10 tūkst. litų kainavę vardiniai numeriai, jau porą metų yra perpus pigesni ir atsieina 5 tūkst. litų. Kiekvienoje išleidžiamoje serijoje pasitaiko numerių su išskirtine skaičių kombinacija. Pavyzdžiui, juos su skaičiais „001“ ar „007“ galima įsigyti už 500 litų.

„Tai nėra specialus užsakymas, tai yra serijiniai numeriai, kuriuos gali įsigyti bet kuris. Kai gauname naujos serijos partiją, žmogus, atėjęs į mūsų įmonę, gali išsirinkti iš mūsų turimų sąrašo“, – paaiškino įmonės „Regitra“ Klaipėdos padalinio vadovas.

Greičiausiai išgraibstomi tris skaičius 9 turintieji – jie populiariausi Lietuvoje.

„Populiarūs yra ir trys septynetukai. Mėgstami trys penketukai. Na, žinoma, visi dar serga „007“ manija“, – kalbėjo S. Budinas.

O štai po 500 litų anksčiau siūlyti įsigyti numeriai, kuriuose yra kelių šešetukų kombinacijos, tiek užsigulėjo „Regitros“ sandėliuose, kad juos teko parduoti įprastine tvarka.

Jei vairuotojui nepatinka registracijos numeriai, kurie jam pakliūva atsitiktinai arba juos atrenka kompiuteris, jis gali pasirinkti numerius iš bendros serijos. Tokia paslauga kainuoja šimtą litų.

Puikuojasi ir užrašu „ožka“

Populiarumo sulaukia ir tam tikras raidžių derinys valstybiniuose numeriuose.

Sekso eksperte save pristatanti žinoma vilnietė kartą viešai televizijos ekrane piktinosi dėl masiškai į gatves išriedėjusių automobilių, kurių numeriuose buvo trys raidės „FAK“. Moteriai atrodė, kad tokius numerius lietuviai puolė patys užsisakinėti.

„Buvo tokia serija. Iš pradžių jų vairuotojai baiminosi, o pastaruoju metu jie net paklausūs tapo“, – juokėsi S. Budinas.

Užsisakant vardinius numerius kiekvieną tokį norą svarsto speciali komisija.

„Pirmiausia žiūrima, kad toks numeris jau nebūtų kartą išduotas. Po to tariamasi su Valstybine lietuvių kalbos komisija, ir tik po to priimamas sprendimas. Žmogus gauna atsakymą per penkias darbo dienas“, – tvarką aiškino S. Budinas.

Yra buvę atvejų, kai vairuotojai pageidavo necenzūrinę reikšmę turinčių registracijos numerių, bet jų prašymai buvo atmesti.

„Yra toks automobilis su valstybiniais numeriais „DAVAJ 1“, – pasakojo S. Budinas.

Viena marijampolietė panoro savo automobilį paženklinti užrašu ZIEGE, kuris išvertus iš vokiečių kalbos reiškia „ožka“.

Skaičiai pagal variklio tūrį

Vardinius numerius įsigijęs žmogus, net ir pardavęs senąjį automobilį, naujai įsigytąjį gali registruoti tais pačiais.

„Tai yra mašinos savininko nuosavybė. Jei žmogus šešis mėnesius neįsigyja naujos mašinos, mes jo vardinius numerius saugome įmonėje. Jei žmogus taip ir neįsigyja naujos mašinos, dar po pusmečio naikiname“, – pridūrė S. Budinas.

Kartais vairuotojai prisiriša prie tam tikros skaičių kombinacijos, kuri esą jiems neša laimę.

„Pavyzdžiui, registracijos numeriai su skaičiais „585“ ar „737“ vairuotojui buvo laimingi ir jis pageidaus jų su tokiais skaičiais registruodamas žmonos ar dukros automobilį“, – pastebėjo S. Budinas.

Pastebėta, kad skaičių 5 ypač pamėgo „Subaru“ markės automobilių savininkai.

BMW markės automobilių savininkai ieško numerių, kurie sutaptų su variklio darbinio tūrio parametrais. Jei penktos klasės BMW automobilio variklis 2,5 litro, ieškoma numerių su skaičiais 525. Septintos klasės BMW su 3 litrų varikliu dažnai ženklinamas numeriais, kuriuose yra skaičiai 730.

G. Einikio skaičius – 14

Daugelis klaipėdiečių prisimena buvusio krepšininko Gintaro Einikio automobilį „VW Touareg“, turėjusį numerį 14. Šiuo VW klaipėdietis padarė avariją ir sužeidė žmogų.

Nors pats krepšininkas dienraščiui prasitarė, kad skaičius 14 jam yra laimingas, tačiau juo paženklintas automobilis G. Einikiui kainavo nemažą baudą ir ilgus metus be vairuotojo pažymėjimo.

„Aš nemanau, kad jis man buvo nelaimingas. Geras skaičius. Jis nešė laimę aikštelėje“, – teigė G. Einikis.

Vardinius automobilio numerius G. Einikis tikino palikęs „Regitroje“ saugojimui. „Guli ir laukia, kol kitą mašiną pirksiu“, – aiškino G. Einikis.

Prieš užsisakydamas autentiškus mašinos numerius, G. Einikis ilgai svarstė, kokius pasirinkti.

„Nežinojau, ar 14 rašyti, ar PUKIS. Pasirinkau skaičių, kuriuo pažymėti mano krepšinio marškinėliai“, – pasakojo G. Einikis.

Jis prisiminė, kad buvę kolegos taip pat automobilius taip ženklino. „Paulius Jankūnas važinėja 13 numeriu, Robertas Javtokas vairuoja skaičiumi 15 pažymėtą automobilį“, – kalbėjo G. Einikis.

Taikosi ir vagys

O štai klaipėdietis Rimantas pakliuvo į keistą situaciją, kai kažkas naktį nusuko abu jo automobilio papuošimus su užrašu 4 LIFE.

„Spėjau jais pasidžiaugti vos pusmetį. Specialiai juos užsisakinėjau, nes jie atspindi mano sukurtą interneto puslapį“, – apgailestavo vyras.

Praradęs numerius, vyras kreipėsi į policiją.

„Tikėjausi, kad paskambins ir paprašys išpirkos. Ką su tokiais veikti? Nusikaltimo juk nepadarysi. Iškart bus aišku, kad jie yra pavogti“, – samprotavo klaipėdietis.

Nesulaukęs žinių, žmogus kreipėsi į „Regitrą“ ir mėgino siųsti prašymą dublikato gamybai.

„Bet man pasakė, kad antrų tokių numerių nebegalima išduoti. Esą negali būti antro tokio pat komplekto“, – prisiminė klaipėdietis.

Vyras mašiną paliko kieme ir mėnesį važinėjo į darbą maršrutiniu autobusu.

„Laikas ėjo, o mašinos juk reikia, be numerių negali važinėti. Teko išsiimti paprastus“, – tvirtino Rimantas.

Vieną dieną klaipėdiečiui paskambino draugė ir pranešė, jog mato mašiną su numeriais 4 LIFE.

„Viską mečiau ir nubėgau į nurodytą vietą, galvojau, sugausiu vagis. Tačiau paaiškėjo, kad tai kolega iš Latvijos, atstovaujantis tai pačiai kompanijai, kuri platina maisto papildus“, – kalbėjo vyras.

Prisisuka klastotes?

Už vardinius numerius tūkstančių litų nepagailėjęs Rimantas pripažįsta, kad tai yra brangi investicija, kurios bet kada gali netekti.

„Kvaili mūsų įstatymai. Tokius pinigus sumoki į valstybės biudžetą, o už tai negauni jokios garantijos. Galėtų gaminti iš karto keturis numerius, tegul vieną komplektą „Regitra“ saugo tam atvejui, jei įvyktų vagystė“, – savo nuomonę dėstė klaipėdietis.

Rimantas net bandė apdrausti brangų pirkinį.

„Nė viena kompanija nesutiko. Mašiną nuo vagystės sutinka drausti, o numerių – ne. Tiesa, vienas draudikas pasiūlė 5 tūkst. litų įkainį. Pagalvojau, kad tai nėra logiška“, – piktinosi vyras.

Po kurio laiko Rimantas išgirdo tolimųjų reisų vairuotojų liudijimą, kad esą dažnas vardinius numerius įsigijęs žmogus Didžiojoje Britanijoje nelegaliai pasigamina dublikatą ir klastotę prisuka prie automobilio.

„Tikruosius saugo namuose. Juk visi dabar jau žino, kad antrą kartą tokių nepagamins“, – pasakojo Rimantas.