Verslas

2015.09.08 13:45

Bendra Baltijos šalių ir Lenkijos darbo grupė EK teiks siūlymus dėl kiaulių maro

ELTA 2015.09.08 13:45

Į skubų pasitarimą Vilniuje atvykę su afrikiniu kiaulių maru susidūrusių valstybių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos – žemės ūkio ministrai sutarė kurti bendrą darbo grupę kreipimuisi į Europos Komisiją (EK).

Į skubų pasitarimą Vilniuje atvykę su afrikiniu kiaulių maru susidūrusių valstybių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos – žemės ūkio ministrai sutarė kurti bendrą darbo grupę kreipimuisi į Europos Komisiją (EK).

„Šiandien buvo nuspręsta įkurti tokią ekstra darbo grupę, kuri paruoštų bendrus pasiūlymus, kuriuos mes turėtume pateikti EK, ir bendrus veiksmus, kuriuos mes turėtume įgyvendinti“, – per spaudos konferenciją pranešė Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Darbo grupei vadovaus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius, joje bus visų keturių valstybių vyriausieji veterinarai, taip pat kiti specialistai. Tikimasi, kad bendra darbo grupė leis labiau atkreipti dėmesį į kiaulių maro problemą.

Darbo grupė turės suformuluoti siūlymus EK – tarp jų ketinama prašyti skirti lėšų moksliniams vakcinos kūrimo tyrimams, komandos, likviduosiančios maro padarinius, sukūrimui, kitų priemonių, užkertančių viruso plitimą į kitas šalis, finansavimui.

„Mes, keturios valstybės, esame buferinė zona kitoms ES valstybėms. Tai reiškia, kad visų interesas bendras. (...) Darbo grupė turėtų pateikti konkrečius pasiūlymus, kaip turime sukurti kažkokią struktūrą, kuri šiandien galėtų dirbti židinyje, kad atsirastų tokia komanda. Manome, kad tai turėtų būti gal bendra visoms valstybėms, nes šiandien šitą darbą visose valstybėse atlieka patys veterinarijos gydytojai“, – sakė V. Baltraitienė.

Trečiadienį VMVT vadovas J. Milius dėl tarpininkavimo su Baltarusija taip pat susitiko su EK atstovais. Pasak jo, Baltarusijos pusei siūloma sudaryti nuolatinę komisiją iš Baltijos šalių, Lenkijos ir Baltarusijos atstovų, kuri kas mėnesį susitiktų.

„Kiek žinau, Baltarusijos vadovas sutiko. Yra antras klausimas: padėti Baltarusijai iš EK dėl veterinarinių priemonių, tokių kaip tyrimai, kiti dalykai. EK padės irgi Baltarusijai įgyvendinti kai kurias priemones“, – nurodė J. Milius.

Trečiadienį susitikime Vilniuje dalyvavo Estijos žemės ūkio ministras Ivaras Padaras, Latvijos žemės ūkio ministras Janis Duklavas, Lenkijos veterinarijos tarnybos vadovas Marekas Pirsztukas bei jų vadovaujamos delegacijos.

ELTA primena, kad pirmadienį Valstybės ekstremalių situacijų komisija Ignalinos rajono savivaldybėje paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl afrikino kiaulių maro židinio, nustatyto UAB „Idavang“ priklausančiame Rupinskų padalinio kiaulių komplekse. Tai jau septintasis šalies rajonas, kuriame paskelbta ekstremali situacija dėl šios kiaulėms itin pavojingos ligos. Be Ignalinos rajono, ekstremali situacija paskelbta ir šešiose Pietų Lietuvos savivaldybėse - Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų rajonų ir Druskininkų.

„Idavang“ nustačius ligos židinį, buvo nustatytos 3 ir 10 km apsaugos bei stebėsenos zonos. 10 km stebėsenos zonoje patikrintos visos kiaulių laikymo vietos, atliktas laikomų kiaulių surašymas bei klinikiniai tyrimai. 3 km apsaugos zonoje visos kiaulės paskerstos ir paimti jų kraujo mėginiai ištirti laboratorijoje. Šiuo metu jau gauti visų mėginių tyrimų rezultatai parodė, kad afrikinio kiaulių maro užkratas už užkrėstos fermos ribų neišplito.

Uždrausta į apsaugos ir stebėsenos zonas arba iš jų vežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.

Darbo grupė savo siūlymus turės pateikti iki rugpjūčio 15 d.