Verslas

2014.07.30 11:20

Ilgai mažėjęs lietuvių verslumas pamažu vėl įgauna pagreitį?

Agnė Matuzevičiūtė, 15min.lt2014.07.30 11:20

23 metų verslininkas Karolis Baltrūnas, vadovaujantis IT ir rinkodaros įmonei „Talia Ink“, paklaustas apie pagrindinius sunkumus, iškilusius kuriant verslą, sako, jog kiekviena diena yra sunki, tad jei nemėgsti iššūkių – verslas tikrai ne tau.

23 metų verslininkas Karolis Baltrūnas, vadovaujantis IT ir rinkodaros įmonei „Talia Ink“, paklaustas apie pagrindinius sunkumus, iškilusius kuriant verslą, sako, jog kiekviena diena yra sunki, tad jei nemėgsti iššūkių – verslas tikrai ne tau.

Iš pradžių – savo jėgomis

Pradedantieji verslininkai vis dažniau ieško finansavimo šaltinių ir galimų partnerių dalyvaudami įvairiuose verslo projektuose. Tačiau K. Baltrūnas sako, jog pagrindinis iššūkis iš pradžių yra pristatyti savo įmonę.

„Reikia tiksliai žinoti, kaip nori, kad apie tave galvotų būsimi ir esami klientai. Tik žinant tikslią savo vietą rinkoje, gali tinkamai kurti verslo strategiją.“ – teigia K. Baltrūnas.

K. Baltrūno nuomone, pradžioje geriausia viską daryti savo jėgomis:  „Jau spėjome susilaukti smulkių pasiūlymų dėl investavimo į „Talia Ink“ veiklą, tačiau visų jų atsisakėme. Įmonė dar yra jauna, o tik suformavus aiškią įmonės viziją ir įsitvirtinus rinkoje, galima pradėti svarstyti apie finansavimo galimybes naujiems tikslams pasiekti.“

Ūkio ministerijos duomenimis, 2013 metais tūkstančiui gyventojų teko 70,6 smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių. Tai daugiau, palyginti su 2012 metais.

Projekto „Verslauk“ vykdantysis direktorius Mindaugas Busila sako, jog sunku vertinti, kurios sritys yra daugiau ar mažiau perspektyvios.

„Prieš dešimt metų jaunas verslas net nedrįsdavo pagalvoti apie užsienio rinkas, o dabar iš pradedančiųjų tikimasi, jog jis dar pirmaisiais savo veiklos metais atidarys duris į užsienio rinkas. Galų gale sukurtos smulkaus verslo kreditavimo sistemos, ES lėšomis organizuojama daugybė verslumo skatinimo projektų. Buvo padarytas didžiulis darbas, skatinant verslumą ir dėl to galima pagirti net ir valdžią“, – sako M. Busila

Verslumo projektų kiekybė nebūtinai reiškia kokybę

Kompanijos „WoraPay“ direktorius ir vienas iš „StartupHighway“ projekto mentorių – Aurimas Bakas sako, jog šalyje veikia ne vienas fondas, įgyvendinamos įvairios verslumo programos. Iniciatyvų yra netgi per daug, nes daugelis programų konkuruoja viena su kita dėl tų pačių aktyviausių ir talentingiausių žmonių.

„Šioje stadijoje turime žvelgti į tai, kaip geriau sudėlioti komandą, programas, mentorius, valdybų narius, kad gautųsi geras galutinis produktas“ – patirtimi dalijasi A Bakas

Pradedant verslą reikia nebijoti iššūkių

K. Baltrūnui kartu su komanda taip pat teko dalyvauti Startup‘uose, pristatant savo projektą STUKSY. Tai  talentų platforma, skirta atrasti naują pasaulinę žvaigždę.

„Tikrai džiugu, jog Lietuvoje daugėja startuolių. Buriasi tikrai įdomių ir stiprių žmonių bendruomenė. Visi girdėjome apie „Vinted“, „TrackDuck“, „Dragdis“. Būtent šios įmonės, o tiksliau, šie žmonės garsina Lietuvos vardą, tikiuosi ir mes su komanda prisijungsime prie jų su savo projektais. Tereikia idėjos, noro ir daug daug darbo“, – sako K. Baltrūnas.

Patarimai pradedantiems

Mindaugas Busila sako, jog norintiems pradėti verslą svarbiausia yra turėti aiškų tikslą ir jo atkakliai siekti: „Rekomenduoju pasinaudoti LEAN startuolių metodika ir savo verslo idėjas išbandyti susikuriant minimalų perspektyvų produktą (angl. – minimum viable product). Labai retas iš mūsų projekto nugalėtojų, kuris sukūrė verslą ir pasiliko ties savo pirmąja idėja – verslai labai greitai keičiasi ir prisitaiko prie rinkos poreikių.“

„Sugalvojus idėją, reikia ją pradėti įgyvendinti per 48 valandas. Negali būti jokių abejonių nei idėja, nei savimi. Jei yra delsiama, reiškia, trūksta aistros ir tikėjimo savo idėja, o be jų neverta pradėti. Taip pat manau, kad svarbiausia suformuoti tinkamą komandą. Be tinkamos komandos jokia idėja nevirs realybe“, – pataria norintiems pradėti verslą jaunasis verslininkas K. Baltrūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt