Verslas

2014.07.29 07:10

Net ir pilni aruodai ūkininkams aukso kalnų nežada

15min.lt2014.07.29 07:10

Rugpjūčio antrąją lietuviai minėdavo ubagų dieną – pirmuoju derliumi būdavo vaišinami tie, kurie kentėjo nepriteklių. Lietuvoje prasideda javapjūtė. Ar bus kuo pasidalinti su vargšais? Ūkininkai derliaus prognozuoti dar nesiryžta – jeigu ir bus prikulti pilni aruodai, didelių pelnų ūkininkams nesuneš.

Rugpjūčio antrąją lietuviai minėdavo ubagų dieną – pirmuoju derliumi būdavo vaišinami tie, kurie kentėjo nepriteklių. Lietuvoje prasideda javapjūtė. Ar bus kuo pasidalinti su vargšais? Ūkininkai derliaus prognozuoti dar nesiryžta – jeigu ir bus prikulti pilni aruodai, didelių pelnų ūkininkams nesuneš.

„Prognozuoti, kad bus rekordiniai derliai, tai tas pats, kas prieš veršiavimąsi karvei su peiliu šokinėti apie užpakalį“, – 15min.lt paklaustas apie šiųmetį grūdų derlių juokavo Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Kalbėti apie derlių jis siūlo tada, kai grūdai bus nukulti ir pasverti – vasaros pabaigoje. Dabar javapjūtė tik prasidėjo, todėl pirmosios prognozės gali nepasiteisinti. O J. Talmantas prognozuoja, kad derlius šiemet bus mažesnis nei pernai.

„Nėra lietaus ir aukšta temperatūra. Tai gali planuoti, kad šiemet bus derlius 40 proc. mažesnis nei pernai. Bus smulkūs grūdai – derlingumas iškart mažės“, – sakė jis.

Apie tai, kad karšti orai gali pakenkti šiųmečiam derliui, 15min.lt sakė ir „Agrowill Group“ valdybos narys Vladas Bagavičius.

„Viena vertus, javapjūtei gerai, kad oras sausas, ūkininkai patirs mažiau džiovinimo sąnaudų, bet per dideli karščiai gali padaryti įtakos kokybei. Ypač vasarinėms kultūroms“, – sakė jis.

Pasak J. Talmanto, javapjūtė šiemet vėluoja maždaug 10 dienų: „Žieminius javus pagal daugiametę praktiką jau pjaudavom tokiu metu, o šiemet tik po savaitės gal pradėsim.“

Dėl kai kur Lietuvoje iššalusių žieminių javų ir dabartinių orų, derlius, pasak J. Talmanto, nebus rekordinis.

Bet V. Bagavičius – optimistiškenis. Žvelgdamas į dabartines tendencijas, jis sako, kad galima tikėtis grūdų derliaus, artimo rekordui.

„Pagal tai, ką mes matome savo dirbamose žemėse ir su kolegomis pasišnekame, tai panašu, kad arti to bus, nepaisant, kad buvo žiemkenčiai iššalę. Bet nepamirškim, kad tai buvo ne visai Lietuvai būdinga – pietinėje Lietuvos dalyje sniego buvo, ir javai beveik nenukentėjo. Didžiausi nuostoliai buvo Šiaurės Lietuvoje, bet tai nebuvo toks masiškas reiškinys, kad būtų trukęs ketverius ar penkerius metus. Pakankamai aukštas derlingumas prognozuotinas“, – sakė „Agrowill Group“ atstovas.

Tačiau, net, jeigu ir aruodai bus pilni, tai nereiškia, kad ūkininkai skaičiuos didesnį pelną nei ankstesniais metais, nes geras derlius prognozuojamas visame pasaulyje.

„2012 metais Lietuvoje buvo rekordinis derlius, o pasaulyje buvo labai prastas derlius, tai sukėlė kainas pasaulinėse rinkoje ir Lietuvos ūkininkams tie metai buvo puikūs, o šiemet didelių prielaidų kainų kilimui neturėtų būti“, – aiškino V. Bagavičius.

Pasak jo, Rusijoje taip pat laukiama rekordinio derliaus, šie metai bus geri ir Vakarų Europos, ir JAV ūkininkams.

„Panašu, kad Rusijoje bus rekordinis žieminių javų derlius. Aišku, ten statistika turbūt ne visada galima pasitikėti, bet kol kas panašu į rekordą. JAV irgi geri metai ir geresni, nei prognozuota, derlingumai. Gali būti, kad bus pakankamai didelis grūdų kiekis“, – sakė jis.

Tiesa, Vakarų Europos derlius bus kiek prastesnis dėl lietingos vasaros pradžios, tačiau derlius vis tiek ir Vakarų Europoje greičiausiai bus gausus.

„Nemanau, kad kainos pakils. Šiuo metu jos yra dirbtinai pamažintos. Žinome iš patirties, kad per javapjūtę kainos visada būna šiek tiek mažesnės. Rugpjūtį, rugsėjį, spalį jos padidėja. Tačiau daug negali padidėti. O rapso kaina turėtų dar ir sumažėti“, – sakė J. Talmantas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt