Verslas

2015.09.08 13:45

ES rengia sankcijas žmonėms iš Putino artimiausios aplinkos

BNS 2015.09.08 13:45

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį rengia sąrašą naujų sankcijų, kurios bus nukreiptos prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimos aplinkos žmones, turėjusius naudos iš Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ir intervencijos Ukrainoje, pranešė šaltiniai.

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį rengia sąrašą naujų sankcijų, kurios bus nukreiptos prieš Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimos aplinkos žmones, turėjusius naudos iš Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ir intervencijos Ukrainoje, pranešė šaltiniai.

28-ių Bendrijos valstybių ambasadoriai šeštadienį paryčiais paskelbė apie sankcijas dar 18-ai juridinių ir 15-ai fizinių asmenų, tarp jų Rusijos žvalgybos vadovams.

Jiems už jų vaidmenį Ukrainos krizėje įvestos vadinamosios antrosios pakopos sankcijos, apimančios turto įšaldymą ir kelionių draudimą.

Dabar atėjo laikas imtis baudžiamųjų priemonių prieš V. Putino artimiausios aplinkos žmones, nurodė šaltiniai.

Ambasadoriai „neabejotinai svarstys sąrašo išplėtimą... toks yra ketinimas“, – sakė vienas ES šaltinis.

Šaltiniai nenurodė, kas gali būti įtrauktas į išplėstą sąrašą, kuris bus svarstomas pirmadienį.

ES valstybių ambasadoriai taip pat ketina susitikti antradienį patvirtinti kito žingsnio – vadinamosios trečiosios pakopos sankcijų, apimančių keturias svarbias sritis – kapitalo rinkas, gynybos sektorių, dvigubos paskirties prekes ir jautrias technologijas, įskaitant taikomas energetikos sektoriuje.

Iki šiol Bendrija delsė imtis „trečiosios pakopos“ baudžiamųjų priemonių, nes nemažai šalių narių, pirmiausia Vokietija ir Italija, palaikančios glaudžius ekonominius ryšius su Rusija, nuogąstavo, kad griežtesnės sankcijos gali smarkiai pakenkti tiems ryšiams.

Tačiau savaitgalį Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris paragino ES veikti greičiau, kad „būtų pasiųsta būtina ir aiški žinia Maskvai“, atspindinti tai, kaip pasikeitė bloko mąstymas po to, kai Ukrainoje buvo numuštas Malaizijos keleivinis lėktuvas su 298 žmonėmis.

Naujomis sankcijomis, nukreiptomis prieš ekonomikos sektorius, siekiama apriboti prieigą prie ilgalaikio kapitalo rinkų, kad Rusijos įmonėms būtų sunkiau pritraukti naują finansavimą ir ekonomika patirtų dar didesnį spaudimą.

Taip pat bus įvestas embargas naujiems ginklų pardavimams, o technologijų srityje sankcijos bus taikomos naftos sektoriuje, bet neapims dujų sektoriaus – ES iš Rusijos gauna mažiausiai trečdalį jai reikalingų dujų, todėl tokiu būdu siekiama, kad nebūtų padaryta žalos Bendrijos energetiniam saugumui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.