Verslas

2014.07.28 12:24

Rusija pralaimėjo 128 mlrd. Lt bylą

DELFI.lt, ELTA 2014.07.28 12:24

Rusija pralaimėjo beveik dešimt metų besitęsianti bylinėjimasi su buvusiais naftos koncerno „Jukos“ akcininkais.

Rusija pralaimėjo beveik dešimt metų besitęsianti bylinėjimasi su buvusiais naftos koncerno „Jukos“ akcininkais.

Ieškovų nuostoliai vertinami apie 50 mlrd. dolerių (128 mlrd. Lt).

Teismas Hagoje faktiškai pripažino, kad naftos bendrovė buvo nusavinta valstybės ir įvertino buvusių akcininkų nuostolius 50 mlrd. dolerių, skelbia Rusijos žiniasklaida.

Leidinio „Kommersant“ šaltiniai nurodo, kad teismas liepos 18 d. vienbalsiai nusprendė, kad bendrovės „Group Menatep Limited“ ieškinys yra tenkintinas – Rusija pažeidė Energetinę chartiją ir nusavino bendrovės „Jukos“ aktyvus.

„Group Menatap Limited“ įvertino patirtus nuostolius 114 mlrd. JAV dolerių (apie 292 mlrd. litų) suma, tačiau Hagos arbitražo teismas šiai įmonei priteisė apie 50,02 mlrd. JAV dolerių (128,28 mlrd. litų).

Be to, Rusija turės padengti 65 mln. JAV dolerių (apie 167 mln. litų) bylinėjimosi išlaidas.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad bylos procesas dar nėra baigtas ir lieka galimybių pateikti apeliaciją, praneša naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„Rusija ir instancijos, šaliai atstovaujančios šiame procese, žinoma, naudosis visomis galimomis teisinėmis priemonėmis savo pozicijai ginti“, – sakė S. Lavrovas pirmadienį spaudos konferencijos metu.

„Group Menatap Limited“ vadovas Timas Osborne`as jau anksčiau pranešė, kad oficiali Hagos arbitražo teismo nutartis liepos 28 d. turi būti paskelbta šios institucijos internetinėje svetainėje.

Remiantis buvusio „Jukos“ vadovo Michailo Chodorkovskio atstovų teigimu, po oficialaus Hagos arbitražo teismo nutarties paskelbimo M. Chodorkovskis taip pat ketina išplatinti savo pareiškimą.

Šis teisminis procesas prasidėjo 2005 m. 2003 m. Rusija pateikė įmonei „Jukos“ kaltinimus dėl mokesčių nesumokėjimo, o šios kampanijos prezidentas ir pagrindinis akcininkas M. Chodorkovskis buvo suimtas (į laisvę jis išėjo 2013 m. gruodžio mėn.). 2004 m. pabaigoje aukcione už 263 mlrd. rublių (tuo metu ši suma sudarė 9,3 mlrd. JAV dolerių) buvo parduota didžioji dalis „Jukos“ priklausiusio turto įmonei „Juganskneftegaz“, kuri šiuo metu priklauso „Rosneft“.

2005 m. M. Chodorkovskis pardavė savo akcijas partneriams iš „Group Menatap Limited“. Tokiu būdu šiai įmonei atiteko 70,5 proc. „Jukos“ akcijų. Nuo tada verslininkas atsitraukė nuo visų teisminių su šia įmone susijusių procesų, o jo atstovai tvirtino, kad M. Chodorkovskis su jais visiškai nesusijęs. Tarp „Group Menatap Limited“ savininkų – Leonidas Navzlinas, Vladimiras Dubovas ir kiti.

Kadangi priteista suma yra nemaža, Hagos arbitražo teismas priėmė sprendimą, jog Rusija ją turės sumokėti iki 2015 m. sausio 15 d. Vėliau bus skaičiuojami delspinigiai. Be to, nuo liepos 28 d. per dešimt dienų Rusija galės kreiptis į Nyderlandų teismus dėl šios nutarties panaikinimo. Manoma, kad Rusija pateiks apeliaciją, kurioje bus nurodoma, jog vienos iš ginčo šalių parodymai nebuvo išklausyti, todėl ši nutartis pažeidžia dorovės tvarką bei pagrindus.

Jei Rusija nesumokės priteistos sumos per nustatytą laiką, ji bus išieškota priverstine tvarka.