Verslas

2015.09.08 13:45

Sankcijos Rusijai – smūgis Kremliui ir didžiausioms Vokietijos bendrovėms

15min.lt2015.09.08 13:45

Dar visai neseniai Kremliaus atstovai tik juokdavosi paklausti apie galimas Vakarų ekonomines sankcijas Rusijai. Kol kiekviena NATO valstybė žiūrėjo savo verslo interesų, tol Maskva džiūgavo. Vis dėlto pagrindo džiaugtis Rusijai lieka vis mažiau. Tačiau sankcijos smogs ir Maskvą dažnai užstojančios Vokietijos ekonomikai, rašo savaitraštis „Spiegel“.

Dar visai neseniai Kremliaus atstovai tik juokdavosi paklausti apie galimas Vakarų ekonomines sankcijas Rusijai. Kol kiekviena NATO valstybė žiūrėjo savo verslo interesų, tol Maskva džiūgavo. Vis dėlto pagrindo džiaugtis Rusijai lieka vis mažiau. Tačiau sankcijos smogs ir Maskvą dažnai užstojančios Vokietijos ekonomikai, rašo savaitraštis „Spiegel“.

Liepos 16-ąją 28 ES šalių atstovai nusprendė įvesti sankcijas ne tik pavieniams Rusijos politikams, bet ir įmonėms, prisidedančioms prie situacijos Ukrainoje destabilizavimo. Išsamus visų Rusijos įmonių, prieš kurias buvo imtasi atsakomųjų priemonių, sąrašas bus paskelbtas liepos pabaigoje. Europos plėtros bankams taip pat buvo uždrausta suteikti paskolas Rusijos įmonėms.

JAV savo ruožtu jau nubaudė pagrindinius Rusijos konglomeratus, tarp kurių yra ir tokios garsios įmonės kaip „Rosneft“, gamtinių dujų tiekėjas „Novatek“, bankas „Gazprombank“ bei ginklų gamintojas „Kalašnikov“. Šioms kompanijoms jau uždrausta naudotis JAV finansine sistema, pavyzdžiui, skolinantis pinigus iš šios šalies bankų.

    Banko „Deutsche Bank“ atstovų teigimu, dėl prasidedančios recesijos Rusijoje Vokietijos ekonomikos augimas gali sumažėti 0,5 procento.

Tokios Vašingtono sankcijos skaudžiai kirto Rusijos įmonėms, nes pastaraisiais mėnesiais tiek vietos, tiek užsienio investuotojai savo kapitalą stengiasi išvežti iš Rusijos.

Dėl šios priežasties neįtikinamai skamba Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir premjero Dmitrijaus Medvedevo pareiškimai apie naująjį šaltąjį karą ir tai, kad įvestos sankcijos grįš bumerangu.

Net ir prieš sankcijų įvedimą Rusijos ekonomika šlubavo. Dabar karo Ukrainoje aidus pradėjo jausti ir didžiausia Europoje Vokietijos ekonomika. Vokietijos pramonės komiteto duomenimis, dėl situacijos Ukrainoje pavojus iškilo 25 tūkst. darbo vietų Vokietijoje. Banko .

„Deutsche Bank“ atstovų teigimu, dėl prasidedančios recesijos Rusijoje Vokietijos ekonomikos augimas gali sumažėti 0,5 procento.

Dėl naujausių JAV sankcijų Europos įmonės privalo paklusti pakitusioms taisyklėms. Praėjus vos keletui dienų nuo sankcijų įvedimo Vokietijos prekybos atstovybė Maskvoje sulaukė nerimo kupinų skambučių iš Vokietijos kompanijų, prekiaujančių tiek JAV, tiek Rusijos rinkoje.

Vokietijos komercijos ir pramonės rūmai skaičiuoja, kad dėl sankcijų gali būti paveikta iki ketvirtadalio užsienio rinkose veikiančių Vokietijos įmonių.

Toms kompanijoms, kurios pažeistų sankcijas, grėstų didžiulės baudos.

Štai vien sankcijos Rusijos naftos koncernui „Rosneft“ paveiks nemažai Vokietijos įmonių, pavyzdžiui, statybos bendrovę „Bilfinger“  ir koncerną „Siemens“, neseniai pasirašiusį naują 90 mln. eurų vertės kontraktą dėl turbinų ir generatorių gamybos.

„Nukentės tiek Rusija, tiek Europa“, – teigė Europos verslininkų asociacijos Maskvoje vadovas Frankas Schauffas.

Pranešama, kad klientai iš Rusijos jau pradėjo ieškoti galimų tiekėjų už Europos ribų, nes baiminamasi, kad europiečių įmonės negalės pristatyti užsakymų.

Vis dėlto būtina pažymėti, kad verslo, susijusio su Rusija, apimtys sulėtėjo dar prieš sankcijų įvedimą.

Štai Diuseldorfe įsikūręs energetikos milžinas „E.on“ neseniai pastatė keletą jėgainių Rusijoje, kurių vertė siekia 9 milijardus eurų. Generatoriai jėgainėms jau yra pagaminti, bet dėl buksuojančios Rusijos ekonomikos, dauguma pajamų, kurias gaus Vokietijos įmonė, yra mažesnės, nei tikėtasi.

Panašius nuostolius patiria ir automobilių gamintojas „Volkswagen“. Šios markės automobilių pardavimas Rusijoje 2014 m. sumažėjo 10 proc., palyginti su praėjusiais metais. Vien tik per penkis pirmuosius 2014 m. mėnesius įmonės pardavimai susitraukė 12 proc.

Kitas Vokietijos automobilių gamintojas „Opel“ jau žengė radikalų žingsnį. Neseniai kelioms savaitėms buvo sustabdyta Sankt Peterburge įsikūrusios įmonės gamyklos veikla.