Verslas

2014.07.24 13:48

Dėl kiaulių maro didžiulėje fermoje kreipėsi į prokurorus

LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2014.07.24 13:48

Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Jonas Milius pranešė kreipęsis į prokurorus dėl Danijos įmonės komplekse nustatyto afrikinio kiaulių maro. Liga aptikta didžiausios Lietuvos kiaulių augintojos – „Idavang“ kompanijos – fermų komplekse Ignalinos rajone , kur laikoma beveik 20 tūkst. kiaulių.

Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Jonas Milius pranešė kreipęsis į prokurorus dėl Danijos įmonės komplekse nustatyto afrikinio kiaulių maro. Liga aptikta didžiausios Lietuvos kiaulių augintojos – „Idavang“ kompanijos – fermų komplekse Ignalinos rajone, kur laikoma beveik 20 tūkst. kiaulių.

„Šiandien pasirašiau kreipimąsi į prokuratūrą“, – interviu LRT radijui sakė J. Milius.

J. Miliaus nuomone, tai yra keistas užsikrėtimas, nes visuose komplekso tvartuose rasta po dvi-tris sergančias kiaules, o iš maždaug pusšimčio ištirtų kiaulių užsikrėtusių yra daugiau kaip 30.

Jis taip pat teigė, kad „Idavang“ kompleksas buvo laikomas pavyzdiniu: „Tą kompleksą mes labai gerai žinojome, kadangi dėl taikomų biosaugos priemonių laikėme jį pavyzdiniu. Jame lankėsi ir Europos Sąjungos, ir Rusijos ekspertai“.

Anot VMVT, trečiadienį vakare gautas bendrovės „Idavang“ generalinio direktoriaus pranešimas apie pastebėtą padidėjusį kiaulių gaišimą šiai bendrovei priklausančiame Rupinskų padalinyje (Ignalinos rajone).

VMVT Skubios veiklos skyriaus valstybiniai veterinarijos inspektoriai kartu su Ignalinos padalinio veterinarijos gydytojais nedeldami išvyko į Rupinskų kaimą, kur pradėjo epizootinį tyrimą kiaulių laikymo vietoje. Paimti gyvulių kraujo ir organų mėginiai buvo nuvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą kiaulių kritimo priežasčiai nustatyti. Atlikus tyrimą, nustatyta afrikinio kiaulių maro diagnozė.

Valstybiniai veterinarijos inspektoriai nustatė užkrato zoną, iš kurios uždrausta išvežti kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.

„Idavang“ generalinio direktoriaus Sauliaus Leonavičiaus teigimu, bendrovė atlieka savarankišką vidaus tyrimą, siekdama išsiaiškinti susidariusios situacijos priežastis, bei teikia visą prašomą informaciją veterinarijos pareigūnams.

V. Baltraitienė: šį kiaulių maro atvejį galbūt tirs prokurorai

Žemės ūkio ministrė anksčiau pareiškė, kad Danijos kapitalo „Idavang“ kompleksas afrikiniu kiaulių maru galėjo būti užkrėstas tyčia ir šį įtarimą gali būti prašoma patikrinti prokurorų. Oficialiais duomenimis, iš 40 tirtų kiaulių infekcija rasta 36-iuose mėginiuose.

„Teritorijoje yra daug kompleksų, daug fermų („Idavang“ – BNS). Turbūt bus kreiptasi į prokuratūrą, aiškinantis, iš kur galėjo atsirasti užkratas. Iš pirmos informacijos taip gali atrodyti (kad užkrėsta tyčia – BNS)“, – LRT radijui sakė Virginija Baltraitienė.

Anot jos, apie situaciją bus informuotos Europos Sąjungos institucijos, kitos aplinkinės valstybės. Penktadienį ministrė žada vykti apžiūrėti komplekso.

V. Baltraitienė teigė negalinti pasakyti, ar šis atvejis padidino riziką plisti marui visoje šalyje.

„Kol kas neaišku, kiek išnešta iš vidaus. Tai yra uždaroje, lokalizuotoje vietoje, ne gamtoje kažkur, kur šernai laksto, gali užkrėsti. Jeigu vieta bus lokalizuota ir toliau nepasklis, nemanau, kad nuostoliai bus dideli. Aišku, tai įmonei nuostolis bus didžiulis“, –  sakė žemės ūkio ministrė.

Naujienų agentūra BNS praneša, kad lietuviškos kiauslienos importą jau uždraudė Latvija.

Tarp dviejų židinių

„Idavang“ kompleksas Ignalinos rajone yra tarp dviejų maro ligos židinių, kurių vienas – Latvijoje, pasienyje su Lietuva, kitas – pietrytinėje šalies dalyje, pasienyje su Baltarusija.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiame kiaulių komplekse laikoma 19 411 kiaulių, iš kurių 10 167 – paršeliai iki 3 mėnesių amžiaus, 1 396 paršavedės, 213 kiaulių daugiau kaip 8 mėnesių, 13 kuilių ir 7 622 kiaulės nuo 3 iki 8 mėnesių amžiaus.

Anot vz.lt, Lietuvoje ir Rusijoje veikianti kiaulininkystės įmonių grupė mūsų šalyje iš viso valdo 11 kompleksų.