Verslas

2014.07.23 10:14

„PKN Orlen“ pripažįsta: galime būti priversti laikinai uždaryti gamyklą

Naftos perdirbimo gamyklos „Orlen Lietuva“ skelbiamais duomenimis, bendrovė per antrąjį šių metų ketvirtį gavo 4,362 mlrd. Lt pajamų. Per balandį–gegužę patirta 1,974 mlrd. Lt (770 mln. JAV dolerių) nuostolių. Pripažįstama, kad svarstoma apie laikiną jos stabdymą.

Naftos perdirbimo gamyklos „Orlen Lietuva“ skelbiamais duomenimis, bendrovė per antrąjį šių metų ketvirtį gavo 4,362 mlrd. Lt pajamų. Per balandį–gegužę patirta 1,974 mlrd. Lt (770 mln. JAV dolerių) nuostolių. Pripažįstama, kad svarstoma apie laikiną jos stabdymą.

Skelbiama, kad per šių metų pirmą pusmetį „Orlen Lietuva“ patirti nuostoliai siekė apie 3,5 mlrd. Lt. Įmonės pranešime teigiama, kad Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos situacija labai pablogėjo pernai antrąjį ketvirtį, kai maržos pasiekė 10-ies metų žemumas, taip pat padidėjo jūrinių pardavimų spaudimas.

„PKN Orlen“ atstovai teigia, kad „Orlen Lietuva“ nuostoliai neturi įtakos patronuojančios įmonės finansinei padėčiai.

„Tai taip pat nereiškia, kad „Orlen Lietuva“ negali tęsti savo veiklos. Mes pasiryžę gerinti Lietuvos naftos gamyklos padėtį, mažinant bendrąsias ir darbo sąnaudas [...]. Pirmasis ir ketvirtas metų ketvirčiai tipiškai yra sunkiausi periodai perdirbimo versle, kai rinkoje maržos mažiausios ir krenta pardavimai. Todėl galvojame ir apie blogiausią scenarijų, kuris gali išsipildyti 2014 m. pabaigoje ar 2015 m. pradžioje. Pirmas žingsnis gali būti, kad būsime priversti laikinai uždaryti Mažeikių perdirbimo gamyklą“, – pranešime cituojamas „PKN Orlen“ viceprezidentas Slawomiras Jedrzejczykas.

Lenkijos koncernas „PKN Orlen“ kartu su antrojo ketvirčio rezultatais gali paskelbti ir apie bendrovės „Orlen Lietuva“ ateitį.

Pirmąjį šių metų pusmetį, palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, pardavimai krito 24 proc. tiek dėl pardavimų jūroje, tiek Latvijos ir Estijos rinkose, rašoma įmonės ataskaitoje.

„Bentrovės „Orlen Lietuva“ finansiniai rezultatai išlieka nepalankių makroekonominių sąlygų įkaitais. Artimiausiais mėnesiais kompanija dėmesį skirs sprendimų įgyvendinimui, kurie „Orlen Lietuva“ situaciją galėtų paveikti teigiamai trumpalaikiu laikotarpiu, ypač logistikos srityje. Turint tai omenyje, „Orlen Lietuva“ nesitiki išskirtinio palaikymo iš partnerių Lietuvoje, tik lygių teisių kaip verslo partneriai“, – rašome bendrovės pranešime.

Bendrovė primena, kad dėl bendradarbiavimo su „Lietuvos geležinkeliai“ jau kreipėsi į valdžią, tačiau „kol kas išgirdo tik deklaravimus, tačiau jokių iš valdžios konkrečių veiksmų nebuvo imtasi“.

Teigiama, kad bendrovė skaičiuoja tokio žingsnio kainą: kiek kainuoja gamyklą uždaryti, uždarymo metu patiriamas išlaidas ir gamyklos paleidimo iš naujo kainą.

„Jei pasirodys, kad šios išlaidos yra mažesnės nei potencialus nuostolis, kuris gali būti patirtas gamyklai veikiant, „Orlen Lietuva“ gamyklos darbas gali būti laikinai stabdomas. Tokio uždarymo laikas ir sprendimas, ar gamykla turi būti uždaryta visam laikui, priklausys nuo tolimesnio pasaulinės naftos perdirbimo maržos vystymosi“, – tęsė „PKN Orlen“ atstovas.

Iš Lenkijos „Verslo žinias“ pasiekė neoficialios žinios, kad gali būti paskelbta, jog nuo 2015 m. naftos perdirbimo gamykla Mažeikiuose dirbtų tik minimaliu režimu, kuris būtinas technologiniams procesams palaikyti.

Paprašius „PKN Orlen“ atstovų patvirtinti arba paneigti šią informaciją, koncerno spaudos tarnybos el. paštu atsiųstas atsakymas nebuvo konkretus – koncerno atstovai tik pakvietė stebėti šiandien vyksiančią konferenciją, kurioje bus skelbiami rezultatai.

Svarbiausia – finansai

Lietuvos investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis, komentuodamas galimą gamyklos uždarymą, DELFI teigė: „Ekonomine prasme ši gamykla veikia su neigiamais pinigų srautais. Atmetus emocijas, jeigu akcininkas neplanuoja ryškesnių pokyčių, toks scenarijus yra įmanomas“.

Pasak pašnekovo, jei anksčiau lenkų investicija į naftos perdirbimo gamyklą buvo matoma kaip geopolitinė, stiprinanti Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą, dabar lenkams svarbesni ekonominiai kriterijai.

„Kai ir visi dalykai ekonomikoje juda ciklais, taip ir dabar yra blogas metas, perdirbimo maržos mažos. Tačiau sakyti, kad sektorius neperspektyvus, negalima. Iš kitos pusės, Europoje matome pajėgumų perteklių, Amerika energetikos srityje labai [didėja] konkurencija dėl skalūnų, taigi, kaip ir visuose sektoriuose, išgyvena stipriausi. Prognozuoti, kada baigsis mažų maržų laikotarpis labai sunku“, – teigė jis.

DELFI primena, kad šiuo metu Mažeikių gamykla dirba 60 proc. pajėgumu.