Verslas

2015.02.12 21:36

A. Šemeta: nėra pagrindo nusiraminti

Ugnė Karaliūnaitė2015.02.12 21:36

Pasak eurokomisaro A. Šemetos, nors šiemet Lietuvai planuojamas antras augimas ES, o kitąmet irgi turėtume patekti į trejetuką, tai nėra pagrindas nusiraminti.

Pasak eurokomisaro A. Šemetos, nors šiemet Lietuvai planuojamas antras augimas ES, o kitąmet irgi turėtume patekti į trejetuką, tai nėra pagrindas nusiraminti.

Europos Komisija (EK), pateikusi rekomendacijas Europos Sąjungos (ES) narėms, Lietuvai siūlo didinti „draugiškus“ ekonomikai mokesčius (nekilnojamo turto, transporto, aplinkos), tačiau palengvinti darbo apmokestinimo naštą bei įgalinti gyventojus dirbti kuo ilgiau.

Lietuvoje besilankantis EK narys, atsakingas už mokesčius ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu, Algirdas Šemeta teigė bendrame ES kontekste Lietuvos ekonominė padėtis neatrodo prastai, tačiau patarimų šaliai EK turėjo.

„Šiemet Lietuvai planuojamas antras augimas ES po Lenkijos. Kitais metais irgi turėtume patekti į trejetuką. Tačiau tai nėra pagrindas nusiraminti“,- kalbėjo EK atstovas.

EK rekomendacijose Lietuvai siūloma apsvarstyti galimybę padidinti ar įvesti mažiausiai ekonomikos augimui kenkiančius mokesčius, tokius kaip būsto, aplinkos, automobilių.

„Komisija šiuo atveju nenori už rankos vedžioti nares, kaip jos turėtų konkrečiai įgyvendinti rekomendacijas. Manau, kad Lietuvoje šie klausimai galėtų būti svarstomi politiniame lygmenyje, aptariama, kaip nustatyti konkretų modelį. Pavyzdžiui, dėl automobilių mokesčio yra žalumo principas, kur atkreipiamas dėmesys į išmetamą taršą, tačiau konkrečių nurodymų EK nenustato ir leidžia patiems apsispręsti“, – kalbėjo Europos komisaras.

A. Šemeta teigia, jog EK ekspertai mano, kad reikėtų ir toliau ilginti pensinį amžių. Rekomendacijose, rašoma, kad reikėtų „suderinti teisės aktais nustatytą pensinį amžių su vidutine tikėtina gyvenimo trukme, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles“. Pensijų reforma turi būti pagrįsta aktyvaus senėjimo tendencijomis.

EK taip pat pabrėžė, kad Lietuva turi kovoti su dideliu nedarbu, ypač jaunimo, nekvalifikuotų darbuotojų ir ilgalaikių bedarbių tarpe. Naujų darbo vietų kūrimąsi padėtų skatinti mažesnis darbo apmokestinimas, aktyvios darbo rinkos politikos priemonėms bei gamybinės praktikos schemų veiksmingumo gerinimas.

Nedarbo problemą siūloma spręsti reformuojant darbo teisę, taikant lankstesnės darbo sutartys.

Rekomendacijose siūloma aktyviau renovuoti pastatus bei siekti pastatų energetinio efektyvumo. Skatinti energijos tinklų konkurencingumą elektros energijos bei dujų tinklų srityse. Tikima, kad būtina mažinti lengvatas ir subsidijas, kurios neskatina atnaujinti pastatų.

Nuo EK Lietuvai kliuvo ir dėl skurdo bei socialinės atskirties. Raginama šalyje skatinti dirbti socialinės paramos reformą geriau susiejant su aktyvumo skatinimo priemonėmis, ypač pažeidžiamiausių asmenų tarpe.

A. Šemeta kalbėjo, kad Lietuva daugiau pajamų galėtų gauti didinant „neskaudžius“ eiliniam gyventojui mokesčius.

„Šiuo metu mokesčių našta Lietuvoje yra 27,1 proc., tai mažiausias rodiklis tarp ES šalių. Didelis rezervas yra šešėlinė ekonomika. Nepaisant visų pastangų mažinti šešėlinę ekonomiką Lietuvoje, lygis išlieka didelis. Išliekame tarp „pirmaujančių“ valstybių ES pagal šešėlinę ekonomiką“, – teigė EK atstovas. Paskaičiuota, kad ES šalys dėl šešėlinės ekonomikos praranda apie 1 trln. eurų.

Lietuvoje apsilankęs EK atstovas pabrėžė, kad ir toliau raginama ES šalyse išlaidas orientuoti švietimui, moksliniams tyrimams, inovacijoms, energetikai. Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose narėse reikia siekti sveikatos sistemų modernizavimo bei pensijų reformų įgyvendinimo, atstatyti normalias skolinimosi sąlygas.

Antrą kartą EK rekomendacijos ES narėms buvo priimtos gegužės 30 d. Jose nurodomi patarimai dėl šalies ekonominės, užimtumo bei biudžeto padėties. Rekomendacijas dar turi patvirtinti Europos Vadovų Taryba. Planuojama, kad tvirtinimas įvyks birželio 28–29 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.