Verslas

2015.09.08 13:45

Asociacija: Turizmo departamentas dar balandį įspėtas apie įtartiną „Go Planet Travel“ veiklą

BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Lietuvos turizmo rinkos dalyviai teigia apie įtartiną kelionių organizatorės „Go Planet Travel“ veiklą žinoję jau pavasarį. Tai paaiškėjo trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje, kur buvo aptariamas „Go Planet Travel“ žlugimas.

Lietuvos turizmo rinkos dalyviai teigia apie įtartiną kelionių organizatorės „Go Planet Travel“ veiklą žinoję jau pavasarį. Tai paaiškėjo trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje, kur buvo aptariamas „Go Planet Travel“ žlugimas.

Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė teigė, kad signalus dėl „Go Planet Travel“ veiklos Turizmo departamentui perdavė dar balandį.

„Rinkoje informacija apie tai („Go Planet Travel“ – BNS) nesklandė, bet oficialūs bendro pobūdžio paklausimai departamentui nuo mūsų asociacijos buvo teikiami balandžio 3-ąją. Gavome atsakymą balandžio 9-ąją, kad yra draudimai ir viskas yra gerai“, – teigė D. Mažeikaitė.

Ji taip pat pabrėžė birželio pradžioje sulaukusi kelių paklausimų apie tai, ar keičiami „Go Planet Travel“ skrydžiai: „Tą informaciją taip pat persiunčiau Turizmo departamentui“.

Daugiau ji atsisakė komentuoti, nes toks esąs susitarimas su Turizmo departamentu.

„West Express“ valdybos pirmininkas ir pagrindinis akcininkas Arkadijus Maizelis komitete teigė, kad „West Express“ su „Go Planet Travel“, kuri keliones pardavinėjo du ar tris kartus pigiau už savikainą, nebendradarbiavo.

„Mes žinojome, kuo tas pasibaigs. Aišku, praradome daug klientų, nes nepardavinėjome to pigaus produkto – čia ir buvo mūsų reakcija“, – sakė jis.

Seimo Audito komitetas paprašė Valstybės kontrolės atlikti Turizmo departamento auditą

Seimo Audito komitetas, svarstęs situaciją turizmo rinkoje, paprašė Valstybės kontrolės atlikti Turizmo departamento auditą, kurio metu būtų nustatyta, kaip departamentas vykdo kelionių organizatorių kontrolės funkciją.

„Paprašėme, kad jie, atlikdami finansinį auditą už 2013 metus, tai bus rudenį, galbūt rugsėjo ar spalio mėnesį, įvertintų, kaip yra vykdoma kontrolės funkcija“, – trečiadienį po Seimo Audito komiteto posėdžio žurnalistams sakė komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė.

Pasak jos, bus siūloma pakeisti ir nuo lapkričio 1 d. įsigaliosiantį naujos redakcijos Turizmo įstatymą, kur yra išbraukta Turizmo departamentui priskirta kontrolės funkcija.

„Manau, kad ši funkcija yra privaloma, ir mes reikalausime, kad ji būtų grąžinta. (...) Turizmo departamento atstovai pasisakė, kad kontrolę jie supranta labai siaurai, galbūt tai yra supratimo ar kompetencijos klausimas“, – sakė J. Vaickienė.

Seimo komiteto posėdyje dalyvavusi Valstybės kontrolės 2-ojo Audito departamento direktorė Zita Valatkienė mano, kad Turizmo departamentas nevykdė stebėsenos ir kontrolės funkcijų, kurios jam yra pavestos įstatymo.

„Pasižiūrėjus Turizmo departamento 2014 metų veiklos planą, kuris yra skelbiamas viešai, jame nėra nei priemonių, nei pačios funkcijos, nei informacijos, kad tokią funkciją departamentas vykdo. Jame yra daug priemonių ir projektų, kurie skirti Lietuvos turizmo įvaizdžiui gerinti, atvykstamojo turizmo pritraukimui ir panašiai, bet apie turizmo paslaugų teikėjų stebėsenos, priežiūros ir kontrolės funkcijas jokios informacijos nėra. Todėl tai ir kelia abejonių, ar Turizmo departamentas tokią funkciją vykdė tinkamai“,– žurnalistams sakė Z. Valatkienė.

Jos teigimu, stebėsena ir kontrolė yra planinga veikla, ir ji negali būti vykdoma atskirais epizodais.

„Tai turėtų būti visus metus vykstantis planingas procesas. Turizmo departamentas pats nustatytų tam tikrus rizikos veiksnius, pagal kuriuos diferencijuotų turizmo paslaugų teikėjus, atsižvelgdamas į jų veiklos apimtis, finansines ataskaitas, kurias galima gauti iš Registrų centro. Ta informacija yra nemokama“, – sakė Valstybės kontrolės atstovė.

Jos nuomone, Turizmo departamentas ir nekeičiant įstatymų gali vykdyti kontrolės funkciją, nes tai jam yra pavesta įstatymu.

E. Masiulis: Turizmo departamentas nesugeba savo įgaliojimais naudotis

Seimo Audito komiteto narys Eligijus Masiulis mano, kad Turizmo departamentas, kaip institucija, turinti pakankamai daug įgaliojimų, vis dėlto nesugeba savo įgaliojimais naudotis.

„Departamentas nesugeba laiku reaguoti į rinkoje veikiančias turizmo agentūras, kurios galbūt nebeturi galimybių visiškai sėkmingai plėtoti savo veiklą, tačiau jos toliau rinkoje veikia ir teikia paslaugas“, – sakė politikas.

Jo nuomone, kelionių organizatoriams nereikėtų papildomai kurti ar griežtinti reikalavimų, nes tai pabrangintų keliones.

„Turizmo departamentas pateikė nemažai naujų pasiūlymų, kad reikėtų reikalauti didesnio įstatyminio kapitalo turizmo paslaugas teikiančioms įmonėms, reikėtų draudimo sumas didinti. Galima labai aukštai užkelti kartelę, o tai reiškia, kad brangs paslaugos mūsų visiems turistams, brangs kelialapiai, tai reiškia, kad kai kurios kompanijos gali bankrutuoti. Todėl problema šiandien yra ne nauji griežti reikalavimai, bet labai konkreti atsakomybė Turizmo departamento. Ką pastebėjo ir Valstybės kontrolė, reikėtų nustatyti labai aiškius mechanizmus, kokiais atvejais Turizmo departamentas gali sustabdyti licenciją, kokiais atvejais gali panaikinti licenciją, kaip tuo pačiu preventyviai jie galėtų apčiuopti, kada viena ar kita turizmo agentūra pradeda susidurti su finansiniais sunkumais“, – žurnalistams sakė E. Masiulis.

Turizmo departamento vadovų kalbas, kad įstatymas jiems nesuteikia pakankamų kontrolės mechanizmų, jis vadina „išsisukinėjimu ir savo kailio gelbėjimu“.

„Man atrodo, kad šitoje vietoje nereikėtų išsisukinėti, o aiškiai pasakyti, kad Turizmo departamentas „pramiegojo“ situaciją, neįvertino galbūt galimų pasekmių arba laiku neužkirto kelio tam“, – sakė E. Masiulis.

Tuo metu Valstybinio turizmo departamento direktorės pavaduotojas Juozas Raguckas tvirtino, kad Turizmo departamentas jam „įstatymu suteiktus įgaliojimus panaudojo visa apimtimi“.

Pasak jo, įstatyme yra griežtai reglamentuota, kaip vykdyti kontrolės funkcijas, ir „mes turime veikti teisėtai“.

„Jeigu viešoje erdvėje yra nuomonė, kad įmonėje yra bloga finansinė padėtis, tai mums nesuteikia teisės stabdyti tos įmonės veiklą. (...) Už įmonės finansinę būklę atsako akcininkai ir vadovas“, – sakė J. Raguckas.

Pasak jo, departamentas stebi, kad rinkoje neatsirastų įmonių, kurios veikia neteisėtai, kurios neturi nustatyto dydžio laidavimo draudimo.

Trečiadienį du Seimo komitetai – Audito bei Teisės ir teisėtvarkos – domėjosi padėtimi turizmo rinkoje.

Seimo Audito komitetas išklausė informaciją dėl šiuo metu susidariusios situacijos kelionių organizavimo rinkoje. Komiteto nariai bandė sužinoti, kokių veiksmų ėmėsi Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos.

Trečiadienį vykusiame Audito komitete dalyvavo Ūkio ministerijos, Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos, Valstybės kontrolės, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Lietuvos turizmo rūmų atstovai.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas trečiadienį surengė pasitarimą dėl kelionių organizatoriaus „Go Planet Travel“ nemokumo pasekmių vartotojų teisių apsaugos srityje.

Kaip ELTA jau skelbė, tyrime dėl galimai neteisėtos bendrovės „Go Planet Travel“ veiklos keletui asmenų jau yra pareikšti įtarimai, laikinai apribotos įtariamųjų asmenų ir bendrovės nuosavybės teisės.

Ikiteisminiame tyrime siekiama nustatyti, ar „Go Planet Travel“ savo klientų atžvilgiu nėra vykdžiusi Baudžiamajame kodekse įvardytų nusikalstamų veikų, pradėtas tyrimas dėl galimo sukčiavimo, pasikėsinimo padaryti nusikalstamą veiką, nusikalstamo bankroto ir dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu.

Prie šio ikiteisminio tyrimo buvo prijungtas liepos 7 dieną Generalinėje prokuratūroje gautas Valstybinio turizmo departamento raštas dėl galimai neteisėtos UAB „Go Planet Travel“ veiklos.

Tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro Ikiteisminio tyrimo valdybos pareigūnai, tyrimui vadovauja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.