Verslas

2014.07.16 15:12

Europos Parlamentas pritarė euro įvedimui Lietuvoje

BNS2014.07.16 15:12

Europos Parlamentas trečiadienį plenarinėje sesijoje Strasbūre pritarė euro įvedimui Lietuvoje nuo 2015 metų.

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį plenarinėje sesijoje Strasbūre pritarė euro įvedimui Lietuvoje nuo 2015 metų.

Už Lietuvos priėmimą į euro zoną balsavo 545 europarlamentarai, 116 buvo prieš, o 34 susilaikė.

„Tai paskutinė rekomendacija, paplosiu kišenei“, – Vyriausybės posėdyje iš karto po balsavimo EP sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Jis teigė kol kas negalintis atsakyti į premjero Algirdo Butkevičiaus klausimą, kaip balsavo Lietuvos europarlamentarai, nes išsamūs balsavimo rezultatai dar nėra paskelbti.

Antradienį Europos Parlamente surengtuose debatuose EP pranešėjas Werneris Langenas teigė, jog euro įvedimas yra gera žinia ne tik Lietuvai, bet ir visoms Baltijos šalims.

„Nuo 2006 metų vyko intensyvūs pasiruošimo darbai, kuriuos vainikavo maža infliacija, stabilus valiutos keitimo kursas, mažas biudžeto deficitas ir priimtinas valstybės skolos lygis“, – pranešime spaudai teigė W. Langenas.

Liberalas Petras Auštrevičius teigė, jog euro įvedimas yra logiškas Lietuvos žingsnis, garantuosiantis tolesnę integraciją į ES.

„Susidūrusi su ekonomikos krizės iššūkiais, Lietuva laiku ėmėsi reikiamų sprendimų ribodama biudžetines išlaidas, spartindama būtinas socialines ir ekonomines reformas. Tai leido išsaugoti ekonominį konkurencingumą, pradėti kurti naujas darbo vietas ir atkurti ekonominį augimą. Jau penkti metai iš eilės Lietuvos ekonomika auga ir tai yra geriausias reformų įvertinimas, kurį patvirtina ir tarptautinės rinkos“, – kalbėjo P. Auštrevičius.

Konservatorius Gabrielius Landsbergis teigė, jog atsargus finansų planavimas, taupymo priemonės ir struktūrinės reformos Lietuvoje atsipirko, o „agresijos prieš Ukrainą kontekste Europa ir euro zona tapo geopolitine užuovėja, kurios žmonės siekia“.

Jam pritarė ir socialdemokratas Zigmantas Balčytis. Pasak jo, euro įvedimo sąlygų įvykdymas rodo, kad Lietuva vėl geba vykdyti atsakingą ekonominę politiką.

„Dėl to didėja Lietuvos patrauklumas tarp darbo vietas kuriančių investuotojų. Gilesnė Lietuvos ekonominė integracija Europos Sąjungoje kuria palankesnę aplinką ir tarptautinei prekybai“, – sakė Z. Balčytis.

Tačiau euro įvedimas Lietuvoje sulaukė ir neigiamų atsiliepimų. Europarlamentaras Rolandas Paksas sakė, jog euro įvedimas yra „dalies valstybingumo atsisakymas“, o Valdemaras Tomaševskis teigė, jog euro įsivedimas Lietuvoje šiuo metu būtų klaida „bent iki tol, kol euro zonos situacija bus aiški ir nuspėjama.“

Europos Parlamento balsas dėl euro įvedimo yra patariamasis. Galutinį sprendimą dėl Lietuvos stojimo į euro zoną vėliau šį mėnesį priims Europos Sąjungos (ES) valstybių ministrai.

Euro  įvedimui jau anksčiau pritarė Europos Komisija, kuri yra vykdomoji ES institucija.

Lietuva kitąmet taps 19-ąja euro zonos nare.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.