Verslas

2014.07.16 11:44

Japonijos branduolinės energetikos priežiūros institucija leidžia vėl įjungti du reaktorius

BNS2014.07.16 11:44

Japonijos branduolinės energetikos priežiūros agentūra trečiadienį paskelbė, kad du atominiai reaktoriai yra pakankamai saugūs, kad juos būtų galima vėl įjungti, o šis sprendimas žymi svarbų posūkį po to, kai visos šalies atominės jėgainės buvo išjungtos po Fukušimos branduolinės krizės.

Japonijos branduolinės energetikos priežiūros agentūra trečiadienį paskelbė, kad du atominiai reaktoriai yra pakankamai saugūs, kad juos būtų galima vėl įjungti, o šis sprendimas žymi svarbų posūkį po to, kai visos šalies atominės jėgainės buvo išjungtos po Fukušimos branduolinės krizės.

Branduolinio reguliavimo valdybos (NRA) pareigūnai paskelbė daugiau negu 400 puslapių ataskaitą apie Sendajaus atominę elektrinę Pietų Japonijoje, ją valdančiai bendrovei formaliai uždegdami žalią šviesą vėl įjungti reaktorius. Tai pirmasis toks atvejis Japonijoje, kai šalyje praeitais metais buvo priimtos griežtesnės branduolinės saugos taisyklės.

Premjeras Shinzo Abe stengėsi įtikinti atsargiai nusiteikusią visuomenę, kad Japonijai būtina grįžti prie energijos šaltinio, kuris anksčiau pagamindavo daugiau nei ketvirtadalį šalyje suvartojamos elektros energijos. Šias vyriausybės vadovo pastangas palaikė verslo grupės.

Vyriausybė ir Sendajaus jėgainę valdanti bendrovė „Kyushu Electric Power“ sutiko surengti mėnesio trukmės viešas konsultacijas, taip pat užsitikrinti vietos pareigūnų pritarimą, prieš priimdama galutinį sprendimą paleisti reaktorius, todėl tikėtina, kad elektrinė pradės veikti ne anksčiau negu ateinantį rudenį.

„Tai labai didelis branduolinio reguliavimo komiteto žingsnis“, – NRA pirmininkas Shunichi Tanaka sakė savo kolegoms per posėdį, kuris buvo transliuojamas internetu.

Nedidelė protestuotojų grupė per tą vietą posėdį šaukė „Gėda jums!“, o vienas demonstrantas šaipėsi iš NRA pareigūnų, vadindamas juos įtakingos Japonijos branduolinės energetikos pramonės marionetėmis.

Kaip praneša vietos žiniasklaida, protestuotojai trečiadienį taip pat susirinko prie Sendajaus elektrinės, o vėliau šią dieną planuojama surengti didesnių demonstracijų.

Didelė Japonijos visuomenės dalis išlieka griežtai nusistačiusi prieš branduolinę energetiką, praėjus daugiau nei trejiems metams po to, kai Fukušimos atominė jėgainę nuniokojo žemės drebėjimo sukeltas katastrofinis cunamis, sukeldamas didžiausią branduolinę katastrofą po Černobylio elektrinės sprogimo.

Po Fukušimos avarijos, per kurią išsilydė keturių jos reaktorių aktyvioji masė, buvo išjungti visi šalies branduoliniai reaktoriai. Du iš jų buvo trumpam įjungti praeitais metais, tačiau dabar visos Japonijos atominės jėgainės neveikia.

Priešais Sh. Abe biurą reguliariai būdavo rengiami protestai dėl jo planų iš naujo įjungti reaktorius, kuriuos NRA pripažintų saugiais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.