Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

„Šaltas dušas“ atvėsino NT rinką

Butai penkiuose didžiausiuose šalies miestuose jau kurį laiką brangsta, ir ženklų, kad kainų kreivė ims leistis, nematyti. Tačiau nuo užmačių drastiškai kelti kainas pardavėjus sulaikys banguojanti būstų paklausa, rašo „Lietuvos žinios“.

Butai penkiuose didžiausiuose šalies miestuose jau kurį laiką brangsta, ir ženklų, kad kainų kreivė ims leistis, nematyti. Tačiau nuo užmačių drastiškai kelti kainas pardavėjus sulaikys banguojanti būstų paklausa, rašo „Lietuvos žinios“.

Parduodami butai penkiuose šalies didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – birželio mėnesį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pabrango 4,4 procento. Šiuos duomenis paskelbusi nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovė „Ober-Haus“ teigiamą metinį kainų pokytį fiksuoja visuose Lietuvos didžiuosiuose miestuose.

Tačiau tokios apimties metinis kainų didėjimas, „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovo Sauliaus Vagonio teigimu, yra gana menkas, todėl esą negresia pavojus sugrįžti į 2007-ųjų pabaigą, kai jos buvo pasiekusios aukštumas. „Butai penkiuose Lietuvos didmiesčiuose šiandien kainuoja 38,5 proc. mažiau nei tuo metu. Pagal dabartinius augimo tempus reikėtų ne vienų metų, kad kainos pasivytų buvusį lygį“, – LŽ sakė jis.

Nėra priežasčių pigti

Parduodamų butų brangimą pašnekovas aiškino natūraliais rinkos veiksniais. Krizės metais, kai kainos krito, būstų pasiūla buvo perteklinė, o šiandien paklausa nuo aktyvios pasiūlos neatsilieka. Jos aktyvumą atspindi ir bendrovės „Eika“ duomenys: Vilniuje naujos statybos butų rinka antrąjį šių metų ketvirtį išaugo net 42 procentais. Ją papildė beveik 1500 naujos statybos butų, tad dabar jų skaičius iš viso siekia apie 2450.

Anot S. Vagonio, pirkti NT gyventojus skatina gerėjanti ekonomika ir reali jų finansinė padėtis, taip pat palankios sąlygos skolintis. Net tie žmonės, kurie per krizę turėjo lėšų investuoti į NT, tačiau nedarė to dėl smunkančių kainų, šiandien esą susigundo investicinėmis galimybėmis. Specialisto žodžiais, šiuo metu visi ženklai rodo, kad NT po truputį brangs.

Birželį, palyginti su geguže, sostinėje 1 kv. m per mėnesį pabrango 0,4 proc. (20 litų) ir pasiekė 4431 litą už kvadratinį metrą. Per metus kainos Vilniuje pakilo 7,1 proc., o nuo 2010 metų gegužės, kai butai buvo pigiausi, – 11,2 proc., arba 445 litais už kvadratinį metrą.

Klaipėdoje ir Panevėžyje birželį užfiksuotas atitinkamai 0,2 proc. ir 0,1 proc. mėnesinis kainų didėjimas. Klaipėdoje 1 kv. m ploto pabrango 5 litais, iki 3381 lito už kvadratinį metrą, o Panevėžyje – 1 litu, iki 1826 litų už kvadratinį metrą. Kaune ir Šiauliuose butų kainos nekito, liko tokios pat kaip gegužę – atitinkamai 3235 litai ir 1939 litai už kvadratinį metrą.

Sulaikys nuo įnorių

Žiuljenas Galeckas, bendrovės „Remax centras“ vadovas, didelių permainų NT rinkoje artimiausiu metu neprognozuoja, mat pastarieji mėnesiai – gegužė ir birželis – po rekordinio balandžio rinkos dalyviams buvo it „šaltas dušas“. Vasarą sandorių visuomet sudaroma šiek tiek mažiau, bet tokio rinkos atšalimo niekas nesitikėjo. Balandžio mėnesį Vilniuje parduoda daugiau kaip 900 butų – tiek daug sandorių per pastaruosius penkerius metus nėra buvę sudaryta, ir tai veikiau primena 2007-uosius. Tačiau gegužę jų skaičius susitraukė iki maždaug 700, o birželį siekė per 600.

„Tokios tendencijos stebimos ir Amerikoje, ir Anglijoje, ir daugelyje kitų šalių. Vadinasi, visos kalbos apie vėl pučiamą NT rinkos burbulą ir būsimą kainų kilimą atšaldė rinką. Galbūt kai kurie pardavėjai nusprendė palaukti geresnių laikų, jei nėra būtinybės parduoti būsto tuoj pat. Pats susidūriau su ne vienu atveju, kai pardavėjai nutraukė derybas, nes nusprendė luktelėti didesnių kainų. Tiesa, toks elgesys kartais labai naivus. Juk jei žmogus planuoja neskubėti ir butą parduoti brangiau, vėliau jis naują būstą pirks už didesnę kainą. Dažnas mano, kad bus gudresnis už visus ir kur nors ras pigų variantą, kurio nerado kiti“, – kalbėjo Ž. Galeckas.

Nors kelių mėnesių atšalimas rinkoje pasitaiko dažnai, o gyventojų entuziazmas, anot jo, ilgai netrunka sugrįžti, vis dėlto balandį fiksuotas sandorių bumas vargu ar pasikartos. Tuo metu sandorių skaičiaus svyravimai turėtų nuraminti pardavėjų aistras ir atgrasyti juos nuo nepamatuoto kainų kėlimo.

Metinis parduodamų butų kainų pokytis, proc.*

  Senos statybos Naujos statybos
Vilnius 9,5 5
Kaunas      0,6 0,2
Klaipėda   2,6 0,5


 

* 2014 metų birželį, palyginti su 2013-ųjų birželiu.

Metinis butų kainų pokytis (proc.)*

Vilnius~7,1

Kaunas~0,4

Klaipėda~1,8

Šiauliai~3,3

Panevėžys~2,7

* 2014 metų birželį, palyginti su 2013-ųjų birželiu

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi