Verslas

2015.09.08 13:45

Kritikuoja laukinę butų nuomos rinką

Specialistai ne sykį pabrėžė, kad Lietuvos būsto nuomos rinka yra kone pirmykštėje stadijoje, kurioje galioja laukiniai įstatymai. Tai savo kailiu pajuto vilnietis Saulius (vardas pakeistas), nuomojamame bute pagyvenęs kiek daugiau nei dešimt dienų.

Specialistai ne sykį pabrėžė, kad Lietuvos būsto nuomos rinka yra kone pirmykštėje stadijoje, kurioje galioja laukiniai įstatymai. Tai savo kailiu pajuto vilnietis Saulius (vardas pakeistas), nuomojamame bute pagyvenęs kiek daugiau nei dešimt dienų.

Vilnietis DELFI pasakojo birželio pabaigoje apžiūrėjęs butą ir sutaręs dėl jo nuomos nuo birželio 26 d. Jis iš karto turėjo sumokėti vieno mėnesio nuompinigių dydžio užstatą, 500 Lt komisinį mokestį nekilnojamojo turto agentūrai ir nuomą už ateinantį mėnesį.

Susidarė nemenka suma, nes vieno mėnesio buto nuoma kainuoja 1500 Lt.

„Ketvirtadienį pradėjau kraustytis, pirmadienį išvažiavau į savaitės komandiruotę, o sekmadienį, liepos 6 d., man jau paskambino šeimininkas ir pasakė, kad laikas išsikraustyti. Paklausiau, iki kada reikia išsikraustyti, o šeimininkas atsakė, kad kuo greičiau – rytoj arba poryt“, – pasakojo Saulius.

Buto šeimininkas atsiprašė dėl tokios skubos, bet esą prireikė parduoti butą. Paskutinė diena, kai bute nebeturėjo likti nė vieno vaikino daikto buvo liepos 9 d. – praėjus trims dienoms po pranešimo, kad reikės palikti būstą.

„Buvo labai apmaudu dėl tokios situacijos, nes buto ieškojau keletą mėnesių. Labai atidžiai rinkausi, apžiūrėjau daugybę butų, kol išsirinkau visus kriterijus atitinkantį variantą. Žinoma, butas buvo nuomojamas per tarpininkus“, – guodėsi Saulius.

Be to, esą niekas nė neketina laikytis nuomos sutartyje pasirašytų įsipareigojimų.

„Nuomos sutartyje numatyta, kad mane privalo įspėti prieš mėnesį. Jeigu jie nesilaiko sutarties, tuomet turi sumokėti nuomos dydžio netesybas. Tačiau šeimininkas neketina nieko mokėti, esą jam brokerio nereikėjo, jis pats įlindo neprašytas“, – kalbėjo vilnietis.

Nuomotojas vaikinui pasiūlė laikinai pagyventi kitame jam priklausančiame bute, kol susiras kitą būstą. Žinoma, už jį nuomą taip pat reikės mokėti.

„Šitas butas man visai nepatinka, bet neturiu kito pasirinkimo. Agentūra pažadėjo sugrąžinti 500 Lt tarpininkavimo mokestį. Bet piktina tai, kad aš jį turėjau sumokėti per minutę nuo apsisprendimo nuomotis butą, o komisinį man sugrąžinti žada per 30 dienų“, – kalbėjo Saulius.

Pats sukūrė apsisaugojimo būdą

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Re/max Lietuva“ regiono direktorius ir savininkas Žiuljenas Galeckas ne sykį yra kritikavęs situaciją Lietuvos nuomos rinkoje.

„Būsto nuomos rinka yra primityvi, nepakanka Civilinio kodekso apsaugos, nes kitų šalių nuomos rinkose nuomininkai yra labai saugomi. O kuo ilgiau jis gyvena, tuo jo teisės yra labiau saugomos“, – DELFI sakė jis.

Pats būstą besinuomojantis pašnekovas pataria nuomininkams pasirašyti griežtas sutartis.

„Klausimas, ką padarė tarpininkavusi NT agentūra? Ji bent jau turėjo paruošti normalią sutartį su griežtomis jos nutraukimo sąlygomis. Pavyzdžiui, nuomodamasis būstą aš pasirašau metų trukmės sutartį, kurioje tiesiog nėra jos nutraukimo sąlygų. Taigi mane per tuos metus gali iškeldinti tik teismo būdų, o tam reikėtų priežasčių. Juk ir rimtose komercinės nuomos sutartyse būna numatyta, kad sutartis, pavyzdžiui, galioja penkerius metus ir jokių nutraukimo sąlygų nėra“, – dėstė jis.

Taip pat Ž. Galeckas pasakoja besirinkdamas būstą klausiantis apie nuomotojo ateities planus, ar jis neplanuoja parduoti būsto ir pan.

„Jeigu sutariama dėl nuomos be sutarčių, tuomet žalą patiria abi pusės“, – tvirtino jis.

Pašnekovo nuomone, Lietuvoje reikėtų Civilinio kodekso pataisų, kurios numatytų, prieš kiek laiko reikia įspėti žmonės dėl būtinybės išsikraustyti, kokia tvarka gali būti keičiama nuomos kaina ir pan.

Pasak jo, Vilniuje didžiausia įtampa dėl nuomojamų būstų bus jaučiama rugpjūčio pabaigoje-rugsėjo pradžioje, kai į Vilnių suplūs studentai.

„Tada jaučiama didžiausia įtampa, ypač dėl pigių butų“, – sakė Ž. Galeckas.

Vakarų Europoje 30-50 proc. visų butų yra nuomojama. Tuo metu Lietuvoje absoliuti dauguma gyventojų turi nuosavus butus – daugiau nei 80 proc.

Nekilnojamojo turto nuomos skelbimų portalo aruodas.lt duomenimis, butų nuomos kainos didžiuosiuose šalies miestuose, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje birželį buvo bent dešimtadaliu didesnės nei pernai.

Nuomojamų butų sostinėje vidutinė siūloma kaina dabar yra apie 29 Lt/kv. m (pateikiami bendri duomenys, neatsižvelgiant į tikslesnę pastato vietą mieste, statybos metus, šildymo tipą, įrengimą ir kt.). Vidutinė vieno kambario buto nuomos kaina sostinėje šiuo metu siekia apie 800-900 Lt/mėn., dviejų kambarių – 1100-1300 Lt/mėn.