Verslas

2014.07.11 11:24

Rusijos veterinarai: Lietuva su afrikiniu kiaulių maru kovoja geriausiai ES

BNS 2014.07.11 11:24

Rusija pripažįsta, kad Lietuva su afrikiniu kiaulių maru kovoja geriausiai Europos Sąjungoje, tačiau apie galimybę atnaujinti lietuviškos kiaulienos importą į Rusiją kol kas nekalba. Pasak veterinarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) atstovo Aleksejaus Aleksejenkos, pasiektas susitarimas, kad eksportą bus leista atnaujinti aukšto saugos lygio įmonėms.

Rusija pripažįsta, kad Lietuva su afrikiniu kiaulių maru kovoja geriausiai Europos Sąjungoje, tačiau apie galimybę atnaujinti lietuviškos kiaulienos importą į Rusiją kol kas nekalba. Pasak veterinarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) atstovo Aleksejaus Aleksejenkos, pasiektas susitarimas, kad eksportą bus leista atnaujinti aukšto saugos lygio įmonėms.

„Darbai vyksta pakankamai aktyviai ir intensyviai, svarbiausia, kad Lietuva su afrikiniu kiaulių maru kovoja bei kitus klausimus sprendžia kur kas aktyviau nei, pavyzdžiui, Lenkija. Lietuvos veiksmai yra aukščiausio lygio iš visų Europos Sąjungos šalių“, – BNS sakė A. Aleksejenka.

Anot jo, kol kas neaišku, kada bus atnaujintas lietuviškos kiaulienos eksportas į Rusiją.

„Ne, apie konkrečias datas kalbėti nėra prasmės, bet mes stengiamės rasti bendrą kalbą. Štai, prieš porą dienų turėjome įtemptą situaciją – buvo nustatyti pažeidimai „Biovelos“ gaminiuose, mes ruošėmės šiai įmonei taikyti laikinuosius draudimus, tačiau Lietuvos veterinarijos tarnyba veikė labai greitai. Jau sekančią dieną mes gavome šio incidento tyrimo ataskaitą, buvo nurodytos priimtos konkrečios priemonės, todėl jokių ribojimų mums taikyti nebereikėjo“, – aiškino Rusijos veterinarų atstovas.

Anot A. Aleksejenkos, jau pasiektas susitarimas, kad eksportą bus leista atnaujinti iš aukštą saugos lygį turinčių šalies įmonių: „Žinoma, yra labai daug bendrų problemų, tačiau svarbiausia tai, kad mes susitarėme, kad visų pirma bus atnaujinti tiekimo leidimai aukštą biologinės saugos lygį turinčioms Lietuvos bendrovėms“.

Jis aiškino, kad afrikinio kiaulių maro židiniai nesudarys papildomų kliūčių Lietuvai eksportuoti produkciją.

„Ne, Lietuvos padėtis dėl to netapo sudėtingesnė. Mes iš jūsų teritorijos gauname tik vietoje pagaminamą produkciją su Lietuvos veterinarijos tarnybos sertifikatu. Mus svarbu tik tai, kad į Lietuvą nepapultų naujų užkratų – šiuo atveju jau iš Latvijos teritorijos, kurioje užfiksuoti ne tik afrikinio, bet ir klasikinio kiaulių maro atvejai. Taip pat svarbu, kad į Lietuvą nepatektu žaliava iš Latvijos. Pati situacija, žinoma, reikalauja Europos Komisijos lygio sprendimo, tačiau Europos Komisija yra labai nepaslanki“, – BNS teigė A. Aleksejenka.

Rusijos veterinarai antradienį iš Tverės ir Pskovo sričių „Biovelai“ grąžino 12 tonų mėsos produktų, kurie neturėjo veterinarijos sertifikato ir kitų dokumentų. Lietuvos veterinarai pripažino, kad įvyko klaida ir ne visi dokumentai buvo tinkamai užpildyti.

Sausio pabaigoje Lietuvoje dviejuose šernuose aptikus afrikinį kiaulių marą, Rusija iš karto uždraudė kiaulienos importą iš visos ES. Europos Komisija tokias Rusijos priemones pavadino neproporcingomis ir dėl jų kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.

Lietuva dėl afrikinio kiaulių maro nustatė apsaugines zonas, kuriose draudžiama auginti kiaules ir iš kurių neleidžiama išvežti kiaulienos ir šernienos produktų. Teritorijos aptvertos tvora, kuri riboja šernų migraciją.

Vasarį ši mirtina šernams ir kiaulėms liga aptikta Lenkijoje, o birželio pabaigoje – ir Latvijoje.

Rusijoje afrikinis kiaulių maras nustatytas dar 2007 metais ir iki šio laiko plinta. Baltarusiją ši liga pasiekė pernai vasarą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.